Chmura wiedzy

Przyjaźń Narodów: Jak komunikować się z zagranicznymi partnerami biznesowymi

Nieznajomość percepcji światopoglądu zagranicznego partnera może zaszkodzić, a nawet utrudnić Twoją umowę. H&F, opierając się na teorii Richarda Lewisa, zebrał informacje o siedmiu kulturach biznesowych, z którymi najczęściej mają do czynienia rosyjscy przedsiębiorcy. Oczywiście zachowanie poszczególnych przedstawicieli narodu może różnić się od opisanego przez nas obrazu, ale ogólne cechy charakteru i metody prowadzenia biznesu są w przybliżeniu takie same.

Amerykanie

Kto jest

Bezpośredni, szczerzy, często niecierpliwi, dla nich prawda ponad dyplomacją, odważna, unikająca ryzyka, mają ducha rywalizacji, pragmatyczna, uparta, indywidualistyczna, nie podatna na różnice kulturowe, zorientowana na przyszłość, prosta. Uważają się za szybkich, nastawionych na zysk ludzi akcji. Wielu z nich czuje się jak ryba w wodzie w handlu, ponieważ, jak powiedział prezydent Coolidge, „głównym biznesem Ameryki jest biznes”. Szczerze wierzą, że amerykańskie zasady biznesowe są uniwersalne i mogą być stosowane w każdych okolicznościach.

Od samego początku Amerykanie zwracają się do partnera po imieniu i prowadzą swobodną dyskusję przy użyciu slangu i ironii. Zwykle mówią głośno. Lubią żartować, często reagują dość niepoważnie. Ich mowa jest szybka, elastyczna, pozbawiona planu, pełna idiomów („Więc kończymy wyciąganie gumy”) i surowych stwierdzeń („Już powiedziałem, że mogę nawet się odwrócić i odejść”). W USA koniecznością jest bycie pierwszym. Zawsze pędzą naprzód i często mówią: „A potem co?” Podczas dyskusji Amerykanie będą cię zmuszać do podjęcia decyzji i podjęcia natychmiastowych działań, mówią, poradzimy sobie z tym szybciej. Chce szybko ustalić lub wysłuchać wspaniałego planu, a dopiero potem zagłębić się w szczegóły. Amerykanie dążą do uproszczenia. Chcą wyznaczać jasne i zwięzłe zadania i ciężko pracują, aby je zrealizować. Lubią być optymistami, dlatego zawsze oferują najlepsze scenariusze.

Amerykanie łatwo łączą się z ludźmi, ale nie nawiązują prawdziwej przyjaźni. Mają specjalne podgrupy przyjaciół: do tenisa, do brydża, do picia znajomych i tak dalej. Ich humor graniczy ze złym gustem. Są niecierpliwi i często mówią: „Uzgodniony?” Kiedy ostateczne porozumienie jest jeszcze bardzo, bardzo daleko. Słuchają nieuważnie i cały czas przerywają rozmówcy. Mogą wydawać się obojętni wobec ludzi, agresywni, niegrzeczni, nie biorąc pod uwagę ludzi, nieszczere.

Jak cię widzą

Powolny, staromodny, ostrożny, niepraktyczny, snobistyczny, przebiegły, zbyt boisz się zmian i innowacji, nie wiesz, jak myśleć globalnie, cierpisz z powodu braku motywacji, ambicji, energii, masz tendencję do komplikowania rzeczy, przywiązujesz niewielką wagę do rezultatu, masz tendencję do lewych i antyamerykańskich poglądów.

Jak się z nimi komunikować

Amerykanie cenią spontaniczność, elastyczność i umiejętność dostosowania się do celu. Musisz się z nimi zachowywać, odzwierciedlając ich cechy: bezpośrednio, przyjazny, otwarty i bezpośredni. Musisz wymówić wszystko i natychmiast odłożyć wszystkie karty na stół, ponieważ każde niewystarczająco wyraźne wyrażenie może wzbudzić podejrzenia. Nie bój się ryzykować i myśleć poważnie. Amerykańska publiczność, z którą będziesz rozmawiać, od samego początku wymaga rozrywki i słucha ziewania, jeśli nie jest mieszana. Fraza, z którą często rozpoczynają rozmowę: „Co nowego?” Słuchając ciebie, myślą: „Czas to pieniądz, więc szybko”, „Nie komplikuj rzeczy - powiedz to tak, jak jest”, „Podaj mi fakty i liczby”. Amerykanie lubią hasła i hasła. Jeśli chcesz coś im sprzedać, zrób to agresywnie i szybko.

Niemcy

Kto jest

Niemcy uważają, że są to najbardziej uczciwi, bezpośredni i godni zaufania ludzie na świecie. Wierzą w fakty naukowe, oparte na tym przekonaniu, na życiu prywatnym i zawodowym. Czczą liczby, prawo, własność i hierarchię. Przywiązują dużą wagę do czystości, porządku i punktualności. Wypełniajcie ich zobowiązania, dotrzymujcie słowa, a słowa „honor” i „oddanie” dla nich - nie puste zdanie. Dla Niemców ważna jest koncepcja Ordnung (porządek), co oznacza, że ​​wszystko w swoim świetnym designie ma swoje miejsce, którego celem jest maksymalna wydajność. Rosyjskiej duszy trudno jest zrozumieć niemiecki porządek w całej jego symetrii i doskonałości.

Ich styl komunikacji jest poważny, szczery i zrozumiały. Niemiec prawie nigdy nie oszukuje. Kłóciłby się lepiej, ale nie udawałby, że się z tobą zgadza. Nie oszczędzaj na krytyce. Na spotkaniach jest uprzejmy, słucha uważnie i nie przerywa rozmówcy, ale stara się nie brać udziału w pustych rozmowach, uważając je za stratę czasu. Rzadko się uśmiecha, zwraca się do ludzi po imieniu lub randze. Nie lubi żartować z biznesu i ogólnie nie toleruje frywolności. W Niemczech głównym celem komunikacji jest przekazywanie i odbieranie informacji. Niemcy nie wiedzą, jak zareagować, jeśli zaczniesz myśleć głośno, zawsze przychodzą przygotowani na spotkania. Niemcy uważają, że każda firma opiera się na niezawodnych procesach i sprawdzonych procedurach. „Po co zmieniać to, co działa dobrze?” - uważa.

Jak cię widzą

Nie punktualni, niechlujni, zdezorganizowani, nieproduktywni, niezdyscyplinowani, słabo ubrani, często kłamliwi, niewiarygodni, niepoważni, nieostrożni, zbyt ciekawi, niezdolni do planowania. Może im się wydawać, że zagraniczni partnerzy idą zbyt wcześnie na nieformalną komunikację, cierpią z powodu braku szacunku i poczucia obowiązku, upraszczają wszystko, dużo mówią na tematy świeckie, nie wiedzą, jak zaakceptować krytykę, nie przestrzegają protokołu i często łamią prawo.

Jak się z nimi komunikować

We współpracy z Niemcami należy przede wszystkim szanować ich główne wartości - punktualność, przestrzeganie porządku, staranność, wytrwałość, etykę pracy, szczerość. Podczas komunikacji staraj się powiedzieć dokładnie to, co chcesz powiedzieć, ponieważ ironia, sarkazm i wszelkiego rodzaju subtelne niuanse zostaną utracone na próżno, ponieważ Niemcy rozumieją wszystko zbyt dosłownie. Wyjaśniając swoje stanowisko Niemcom, należy zacząć od przeszłości: należy wspomnieć o wszystkim, co ważne dla sprawy. Po opisaniu kontekstu porozmawiaj o obecnej sytuacji i ostrożnie przejdź do przyszłych planów.

Unikaj żartów i tanich reklam. Takie myśli zabrzmią w głowie niemieckiego słuchającego ciebie: „Czy to brzmi zbyt prosto?”, „Czy możesz podać jeszcze więcej informacji?”, „Co się stanie, jeśli ...”. Niemcy zwykle komplikują dyskusję, zadają poważne pytania, które czekają na przemyślane odpowiedzi. Nie zbaczaj z wybranego kursu, nie mów wskazówek i zachowuj poważny, rzeczowy wyraz. Przygotuj się na to, że Niemcy będą ostrożni, opóźnią podejmowanie decyzji i rozważą najgorsze scenariusze.

Japończycy

Kto jest

Japończycy są przedstawicielami wysoce kontekstualnej, reaktywnej kultury. Oznacza to, że przywiązują dużą wagę do formy i osobistych relacji. Kiedy Europejczycy próbują ustalić, kto ma rację, a kto jest winny, Japończycy starają się unikać kategorycznych osądów. Europejczycy są zdezorientowani pewną niekonsekwencją Japończyków, którzy zwykle nie przywiązują dużej wagi do logicznych argumentów, dowodów, faktów i wyjaśnień. Japończycy unikają sporów, konfliktów, bezpośredniego wyrażania swoich opinii. Nie szanują osób, które zbyt gwałtownie wyrażają swój punkt widzenia.

Podczas spotkań z japońskimi przedsiębiorcami najpierw dzwonią do swojej firmy, a następnie do imienia i nazwiska. Wizytówkę należy podać obiema rękami, a po otrzymaniu karty uprzejmie będzie odczytać wskazane na niej dane. Podczas negocjacji między firmami japońscy partnerzy oczekują, że z każdej strony w delegacji będą uczestniczyć osoby w tym samym wieku i pozycji, które na tej podstawie będą siedzieć przy stole negocjacyjnym naprzeciw siebie. Trudno będzie im prowadzić równe rozmowy z osobami młodszymi lub starszymi od nich. Starsi w randze są ostatni. Dla Japończyków bardzo ważne jest ustanowienie osobistej relacji z partnerem, a do tego czasu będą sztucznie ograniczać podpisanie umowy. Aby podjąć decyzję o partnerstwie, Japończycy potrzebują dużo czasu i wielu informacji kontekstowych, których będą oczekiwać od ciebie.

Japońskie traktaty są najczęściej krótkie, niejasne, bez szczegółów. Sami Japończycy są bardzo wolni w swoich warunkach. Dla nich jest to raczej wyraz intencji, a nie określony zestaw obietnic i ograniczeń. Podpisana umowa nie jest ostateczna i powinna umożliwić firmom uzgodnienie nowych warunków w razie potrzeby. Japończycy uważają relacje biznesowe raczej za osobistą niż prawną umowę.

Jak cię widzą

Nieuprzejmy, nieuprzejmy, hałaśliwy, gadatliwy, pospieszny, niecierpliwy, nieostrożny, niechlujny, skłonny do pochopnych decyzji w ważnych sprawach, samolubny. Ich zdaniem pogarda dla zbiorowych zachowań, nielojalność wobec firm i często zmiana pracy, skłonność do konfrontacji, nie szanowanie starszych.

Jak się z nimi komunikować

Podczas pierwszych trzech lub czterech spotkań japońscy partnerzy nie będą chcieli rozmawiać z tobą na tematy biznesowe. Potrzebują czasu, aby cię poznać i sprawdzić, czy są gotowi z tobą współpracować przez następne 20 lat. Ukorz się i mów o bezpiecznych tematach: sport, pogoda, gwiazdy, kultura.

Przygotuj się na fakt, że proces podpisania umowy zajmie więcej czasu niż jest to w twoim środowisku i będzie związany z intensywnymi negocjacjami i korespondencją. Na spotkaniu unikajcie nieporozumień między sobą w obecności japońskich partnerów. Podczas prezentacji Japończycy nie są w stanie zwięźle określić istoty problemu. Nie przeszkadzaj im, pozwól im czasem się zamknąć i zebrać myśli, nie patrz przez długi czas w ich oczy. Wielu Japończyków nie wierzy w swój angielski, wstydzi się tego i często milczy na spotkaniach. Tempo zwykłej europejskiej rozmowy jest dla nich zbyt wysokie, dlatego ważne jest, aby wstrzymać mowę. Prześlij porządek obrad i materiały pisemne przed spotkaniem. Japończycy nigdy nie powiedzą głośno „nie”. Możesz zgadywać ich niezgodę, jeśli milczą przez bardzo długi czas, odwracają wzrok, wciągają powietrze przez zęby lub grzecznie się śmieją.

Chińczycy

Kto jest

Chińczycy uważają Europejczyków za prawdziwe dzieci w relacjach biznesowych. Ich zdaniem cywilizacja europejska jest zbyt młoda, są przekonani o wyższości kulturowej nad wszystkimi innymi narodami. Bardzo trudno jest zrozumieć, co naprawdę myśli Chińczyk, ponieważ najczęściej mówi to, co chce usłyszeć słuchacz.

Dla Chińczyków absolutna prawda nie istnieje w zasadzie, zależy od kontekstu i otoczenia. W dyskusji Chińczycy najpierw cię wysłuchają, a następnie wyrażą swoją opinię. W tym czasie będzie miał czas na ocenę stopnia różnicy między swoim punktem widzenia a opinią innego, aby uniknąć zderzenia czołowego.

Chińczycy są przebiegłymi, twardymi negocjatorami. Mogą długo rozmawiać o wszystkim, ale nie o tym, bliżej poznać przeciwnika, zaprosić go na obiad, aby w przyjazny sposób szukać przyszłego partnera. Kiedy rozpoczyna się rozmowa biznesowa, Chińczycy manipulują właśnie nawiązaną przyjaźnią i z uśmiechem zaczynają prosić o ustępstwa. Jeśli skrzynia się nie rusza, zmienia taktykę, uciekając się do pochlebstwa, udawanego gniewu, irytacji. Potem niejako rozpoczyna rozmowę o zawodnikach, umiejętnie przetasowuje warunki, udaje obojętność na sukces lub porażkę sprawy, organizuje cały pokaz tych ustępstw, na które sam jest gotów się zgodzić, nawet jeśli w rzeczywistości są one nieistotne. Chińczycy głodują.

Jak cię widzą

Niedyskretny, niecierpliwy, hałaśliwy, niegrzeczny, nieszczery, zły, wredny, niewdzięczny, nienazwany, nierzetelny. Ich zdaniem Europejczycy nie znają pojęcia poczucia obowiązku, uprzejmości, łagodności i mądrości, lekceważą hierarchię i nie szanują osób starszych i rodziców, mają tendencję do wykorzystywania innych, ale nie mają właściwego umysłu, wytrwałości i wytrwałości.

Jak się z nimi komunikować

Chińczycy doceniają powściągliwych, spokojnych, tolerancyjnych i mało asertywnych partnerów. Konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad konfucjanizmu - poszanowanie porządku rzeczy, powszechnej zgody i rodziny. W rozmowie unikaj tematów seksu, ironii i sarkazmu. Nie wspominaj o tematach, które są bolesne dla jakichkolwiek Chińczyków: wydarzenia na placu Tiananmen, komunizm, prawa człowieka, problemy Tajwanu i Tybetu, ograniczenia narodzin dzieci.

Chińczycy docenią, jeśli powiesz, że wierzysz w znaki (cztery to pechowa liczba) i uznajesz feng shui za naukę. Chwała starożytnej chińskiej kulturze i wspólne wycieczki do restauracji również przyczynią się do tego. Przygotuj się na to, że Chińczycy wejdą w twoją duszę i zadadzą osobiste pytania dotyczące wieku, rodziny i ceny twojego zegarka. Przygotuj się na trudne sztuczki. Nigdy nie informuj ich, że masz ramy czasowe wpływające na podejmowanie decyzji. Chińczycy jak nikt inny nie wiedzą, jak zmienić wszystko w ostatniej chwili, gdy jest to niekorzystne dla drugiej strony. Pamiętaj, że dla nich wszelkie pisemne zobowiązania są niczym w porównaniu z umowami ustnymi.

Brytyjczycy

Kto jest

W głębi duszy Brytyjczycy mają bardzo dobre zdanie o sobie. Uważają się za prostych, spokojnych, lojalnych, demokratycznych, uczciwych, ostrożnych, z poczuciem humoru i zdrowym rozsądkiem. Mają niechęć do pompatyczności, sentymentalizmu i nadmiernej emocjonalności u ludzi, starają się nie być zbyt poważni ani nadmiernie gorliwi. Nie rozmawiają na próżno, nie zawracają sobie głowy, nie wtrącają się w sprawy innych ludzi i wiedzą, jak prawidłowo ustalać priorytety.

Brytyjska powierzchowność, nieformalność, zamiłowanie do przetaczania z pustego na pusty faktycznie kryje w sobie sztywność i wysoką wydajność. Brytyjczycy, znajdując się w nowym zespole, ulegają pokusie arogancji językowej, przyjmując niewystarczającą znajomość języka angielskiego za głupotę rozmówcy. Często mówią bardzo szybko, uciekają się do wyrażeń idiomatycznych i jednocześnie oczekują stuprocentowego zrozumienia. Ponadto często używają tak zwanej „zaszyfrowanej mowy”, pokrytej nieporozumieniami, niedopowiedzeniami i żartami. Głównym celem takiego przemówienia jest uniknięcie bezpośredniej krytyki, która może popsuć łódź podczas negocjacji.

Często to, co powiedzieli, jest przeciwieństwem tego, co implikowane. Na przykład „oddzwonię” oznacza „nie oddzwonię”, „interesująca myśl” oznacza „zapomnij o tym”, „do pewnego stopnia zgadzam się z tobą” oznacza „nie zgadzam się”, „powiedziałbym, że to nie jest złe „oznacza” doskonale! ” Humor jest dla nich potężną bronią, dzięki której możesz znaleźć wyjście z impasu. Brytyjczycy są gotowi na kompromis i uczciwość. Uważają biznes za rodzaj gry, zabawy dla dzieci, w której jednak wszyscy chcą wygrać. Jednocześnie Brytyjczycy przynoszą na spotkanie dokładnie przemyślany plan, skrupulatnie realizujący plan.

Jak cię widzą

Niezupełnie normalny, przebiegły, niestabilny, niewiarygodny, nielojalny, ciekawy, niedemokratyczny, skłonny do przesady i nie znający środków. Myślą, że każdy chce ich oszukać, nie mają poczucia humoru, delikatności, powściągliwości i zdrowego rozsądku. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko jest traktowane zbyt poważnie, ingeruje w życie osobiste, zamieszanie.

Jak się z nimi komunikować

Często żartują i komunikują się w chłodny, ale wyluzowany sposób. Nie nękaj zbyt mocno swojego nosa, nie bierz pieniędzy zbyt poważnie, nie wyrażaj jednoznacznej opinii, ponieważ zagrozi to powstającemu kompromisowi.Nie powinieneś również wywierać presji na logikę: wielu Brytyjczyków jest dumnych ze swojej intuicji. Pamiętaj, że żarty są ogniwem między trudnymi negocjacjami a trudnymi decyzjami. Brytyjczycy uważają humor za ważny element procesów biznesowych. Nie obrażaj się ich sposobem naśmiewania się z lokalnych potraw i zwyczajów. Anglik zaufa tym, którzy mają skłonność do niedomówienia i samo-obraźliwego sposobu mówienia. Nie podoba im się, gdy pytanie wisi w powietrzu, więc po każdym spotkaniu podsumuj. Spotkanie zakończy się powodzeniem, jeśli żaden z uczestników nie wstrząśnie łodzią. Żarty, niedopowiedzenia, małe kłamstwo o zbawieniu - to wszystko, aby wszystko było miłe i godne.

Francuzi

Kto jest

Francuzi są przekonani o swojej wyjątkowości i mówią o tym całkowicie bez zawstydzenia. Lubią ustnie wyrażać swoje myśli, głośno rozumować i przeciągać spotkania. Pomimo oczywistych uprzedzeń i nacisków logika wcale nie jest im obca. Racjonalizm - a raczej logika kartezjańska - jest kamieniem węgielnym francuskiego sporu. Francuz wkrótce zyska rację, a nie popularność. Uważa się, że Francuzi cenią teorie ponad prawdę i dlatego mogą ignorować pewne fakty.

Francuzi często spierają się o drobiazgi i duże okazje. Nieustannie odchodzą od zamierzonego programu. Nie lubią dzielić pytań i konsekwentnie podejmować ostateczne decyzje. Ich zdaniem dyskusja nad projektem powinna obejmować wszystkie jej strony, decyzje powinny być rozpatrywane z różnych punktów widzenia, a wnioski powinny zostać wyciągnięte w ostatniej turze. Odwiecznym problemem jest nieodłączne poczucie intelektualnej wyższości nad Francuzami. Nie wierzą, że możesz im powiedzieć coś, czego nie wiedzą. Często przybierają ton protekcjonalny lub ojcowski w stosunku do innych.

Jak cię widzą

Mówiąc językiem, powolny, nielogiczny, niezdolny do wyraźnego wyrażania swoich myśli, zbyt przywiązany do zasad, zamknięty, nudny. Wydaje im się, że obcokrajowcy cierpią na brak wyobraźni i wglądu, ubierają się niesmacznie, skupiają się na pieniądzach, są niezdarni, nie mówią po francusku, są gotowi znosić przeciętność, nie są wystarczająco delikatni.

Jak się z nimi komunikować

Francuzi są mistrzami tego słowa i nie spieszą się z uwierzeniem tym, którzy nie mogą się pochwalić łaską mowy. Jest pod wrażeniem obcokrajowców biegle władających językiem francuskim. Aby zadowolić Francuza, musisz wychwalać zasługi Francji w historii i kulturze, karcić Amerykę. Francuz doceni dobry garnitur, poczucie humoru i wiedzę na temat wina i sera. Ponieważ nie może żyć bez gorącej debaty, daj mu szansę na wygraną. Chętnie pójdzie na kompromis, wcześniej negocjując kilka małych koncesji. Nie obrażaj się, jeśli podczas rozmowy będzie ci ciągle przeszkadzał. Mów szybko i wyraźnie. Jeśli Francuz powtórzy coś dwa razy, usłysz w odpowiedzi: „Nie jestem idiotą”.

Finowie

Kto jest

Finowie są zamknięci w sobie, skromni, spokojni i nigdy asertywni. Dają poczucie niezawodności, nawet gdy milczą. Podatny na nadmierną bezpośredniość. Dobrzy słuchacze, stosunkowo tolerancyjni i cierpliwi. Słyną z niezwykłego myślenia, pomysłowości i uczciwości. Nie widzą różnicy między oświadczeniem a obietnicą.

Finn nigdy nie obiecuje, że nie może spełnić. Dla nich prawda jest ważniejsza niż dyplomacja. Zwracają uwagę na to, co się mówi, a nie na to, kto mówi. Nie lubią plotek, pustych rozmów, nigdy nie będą narzucać rozmówcy swoich poglądów. Fin ma swoje zdanie na każdy temat i nie podoba mu się to, gdy osoby z zewnątrz zaczynają go o czymś przekonywać. Nie znoszą surowego, agresywnego stylu. W prawie wszystkich okolicznościach pozostają optymistami. Gorliwie strzegą swojej prywatności i prawa do sprzeciwu.

Wymagane są następujące fakty i dokładność. Struktura i sposób wyrażania opinii, przyjęte w języku fińskim, praktycznie nie pokrywają się w żaden sposób z językami grupy indoeuropejskiej, więc czasami wydaje się, że Finowie są wyrażani zbyt tępo i z grubsza. Możesz uzyskać pomoc i pomoc od Finna, przekonując go, że na nim polegasz.

Jak cię widzą

Pełen słów, hałaśliwy, mówią sto słów, na które można dostać dziesięć, dziwnie gestykulujący, zbyt emocjonalny, niewiarygodny, niestabilny, dysfunkcyjny, niezdecydowany, oderwany od rzeczywistości, nieproduktywny, długo płacący, często cierpią z powodu braku wytrwałości.

Jak się z nimi komunikować

Nie lubią gadatliwości i cenią tych, którzy umieją milczeć i słuchać. Powinieneś być gotowy na zamknięcie się z Finem, nauczyć się kilku fińskich słów, poznać nazwisko Prezydenta Finlandii i powstrzymać się od niewłaściwego wychwalania Szwedów. Finowie uwielbiają jasne wskazówki i potrzebują swobody manewru. W przeciwnym razie po prostu wejdą w siebie, a projektu nie będzie można przenieść z ziemi. Po podpisaniu umowy nie ciągnij Finów za pomocą ciągłych kontroli, upewnij się: zapewnią wyniki pracy na czas. We współpracy z Finami, gdy tylko jest to możliwe, należy wszystko tak ułożyć, aby nikt nikomu nie był winien.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Czy muszę pić dwa litry wody dziennie?
Nieporozumienie

Czy muszę pić dwa litry wody dziennie?

Istnieje wiele mitów dotyczących zdrowego odżywiania. Jednym z nich jest to, że absolutnie konieczne jest picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Dwa litry wody Oświadczenie Osoba musi pić co najmniej dwa litry (osiem szklanek wody) dziennie. W ostatnich latach ludzie zaczęli częściej pić zwykłą wodę.
Czytaj Więcej
Czy więcej niż jedna filiżanka kawy jest szkodliwa?
Nieporozumienie

Czy więcej niż jedna filiżanka kawy jest szkodliwa?

Istnieje wiele mitów dotyczących zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest to, że nie należy pić więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Adopcja Picie więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie nie jest tego warte: jest szkodliwe dla każdego. Chociaż kawa jest głównym napojem kreatywnych ludzi, wielu jest tego nieufnych.
Czytaj Więcej
Czy kawę należy pić wcześnie rano?
Nieporozumienie

Czy kawę należy pić wcześnie rano?

Istnieje wiele mitów dotyczących jedzenia. Jednym z nich jest to, że najbardziej przydatne jest picie kawy rano, a pod koniec godzin warto ograniczyć spożycie kofeiny. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Zatwierdzenie Kawę należy pić rano: o tej porze ciało najlepiej postrzega kofeinę. Dla wielu filiżanka kawy jest niezbędną częścią porannego rytuału.
Czytaj Więcej
Co kradnie z restauracji
Nieporozumienie

Co kradnie z restauracji

Wiele powiedziano o kradzieży wśród pracowników restauracji. Ale najtrudniejszą rzeczą jest utrzymanie kontroli nad gośćmi zakładu, jeśli zdecydują się wziąć ze sobą przypadkową pamiątkę. Życie wokół rozmawiało z przedstawicielami znanych moskiewskich instytucji o najciekawszych sprawach i ich reakcji na kradzież. Babki i byk na rożnie Szefa kuchni Vladimira Klimova z restauracji „45/60” Kradzież przypisuje się nieuniknionym stratom, a także walce potraw.
Czytaj Więcej