Chmura wiedzy

Słownik rosyjskiego biznesmena Bullshit Bingo: Brainstorm

Burza mózgów

 

(od zniekształceń. angielski. burza mózgów) - zbiorowa forma dyskusji na temat problemu

Przykłady zastosowania

 

„Jeśli dzisiaj nie będziemy buntować się o sok, klient wyśle ​​nas w dupę”

„Burza mózgów odbędzie się w ten weekend w wiejskim pensjonacie”

 

Brainstorm to jeden z najstarszych rosyjskich neologizmów biznesowych wraz z biurem, imprezą firmową i okiennicami. Pewnego razu piękna burza mózgów wyparła świeże szybowce i nietoperze, pozostawiając ich istotę bez zmian: próbę rozwiązania określonego problemu przez kolektywny umysł. Należy zauważyć, że burza mózgów jako taka jest przywilejem prawie wyłącznie osób z zawodów twórczych i emigrantów; inne warstwy ludności używają tego terminu raczej ironicznie.

Każda szanująca się burza mózgów następuje po jednym dramacie i z reguły jest aktywowana przez ten sam zestaw archetypów. Sortujmy je według ról. Po pierwsze, zawsze jest na nim szef / lider zespołu kreatywnego / producent linii. Ten mężczyzna siedzi z przymkniętymi oczami i często dręczony przez kaca. Wie dobrze, że jego słowo jest ostatnie i że nadal będzie stosował wynik burzy mózgów. Dlatego nie śpieszy mu się z pochwalonymi pomysłami, zamiast tego oszczędnie wstawiając słowo „gówno” w odpowiedzi na czyjąś propozycję. Po drugie, jest energiczny młody mężczyzna (rzadziej - dziewczyna), który wciąż nie pozbył się zawodowych złudzeń i / lub uważa się za mądrzejszego od wszystkich. On tryska pomysłami, rysuje diagramy na tablicy, przywołuje najświeższe memy i tańczy jak harlem. Wszyscy go nienawidzą. Po trzecie, jest ospała dziewczyna (rzadziej - młody mężczyzna), która rozgląda się dookoła z pustymi oczami, pisze SMS-y przez telefon i odlicza minuty do wieczornego minibusa z biura do metra. Wszyscy pozostali uczestnicy, najlepiej jak potrafią, przedstawiają uprzejme zainteresowanie tym, co się dzieje, odwrotnie proporcjonalne do czasu trwania burzy mózgów. Obraz zmienia się radykalnie, gdy na wydarzeniu obecny jest przedstawiciel klienta lub znacznie wyższy szef: wtedy wszyscy uczestnicy na chwilę stają się najmądrzejszym chłopcem.

Muszę powiedzieć, że burze mózgów często odbywają się ze względu na burze mózgów: w wielu branżach jest to cenny rytuał biurowy, w którym proces jest ważniejszy niż wynik. W rzeczywistości jest to zalegalizowany sposób spędzenia kilku płatnych godzin pracy poza monitorem i wyobrażenia sobie siebie w tym czasie jako pracowników Dona Drapera z znanej serii. Wielu liderów branż kreatywnych rozumie to bardzo dobrze, a nawet organizuje burze mózgów poza miastem, które spontanicznie zamieniają się w pijaństwo i rozwiązłość, które są zwykle takie przypadki.

Alternatywny w użyciu

Praktyka pokazuje, że burza mózgów jako taka nie ma większego sensu: twórca lokalizacji (patrz następny numer Bullshit Bingo) zawsze zna z góry odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Jednak burza mózgów może być użyteczna pod względem wymyślania pomysłów na kopie zapasowe lub krytycznego przemyślenia istniejących.

Istnieje również kilka prostych i skutecznych sposobów nadania dynamiki i znaczenia burzy mózgów: mianowanie moderatora, wyraźne wskazanie czasu tego, co się dzieje, nakłonienie kogoś do nagrania i uporządkowania wszystkiego, co zabrzmiało itp. Podobnie jak w przypadku wielu innych pojęć w tej sekcji, burza mózgów działa znacznie lepiej, jeśli znajdziesz w sobie siłę, aby pozbyć się towarzyszących jej stereotypów i skoncentrować się na praktycznej stronie problemu.

 

Zdjęcie: Ahmed Nassar

Obejrzyj wideo: Maybe - Brainstorm (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej