Chmura wiedzy

Strefa euro: Top 10 Old World Coworking

Coworking został wynaleziony w 2005 roku przez kalifornijskiego Brada Newberga, ale nie należy myśleć, że pomysł ten od razu się zakorzenił. Większość projektów na żywo to coworking drugiej fali, podczas gdy praktycznie wszystkie wczesne coworkingi się zepsuły. Okazało się, że do udanej pracy nie wystarczy wynająć pokój razem: najważniejsze jest stworzenie społeczności.

Dlatego w prawie wszystkich imprezach coworkingowych odbywają się regularnie, mające na celu zapoznanie się i zdobycie przyjaciół. Ponadto, aby startupy nie wypalały się szybko, a udane pomysły trafiały na rynek, wielu współpracowników pomaga najemcom w konsultacjach w zakresie marketingu, technologii, prawa i organizuje spotkania z inwestorami. Niektórzy współpracują z akceleratorami biznesowymi i inkubatorami.

Jednocześnie coworking nie zawsze ma personel. Pomieszczenia, goście i infrastruktura są często monitorowane przez wolontariuszy, którzy otrzymują za to niewielkie zniżki. Urokami niemal wszystkich takich miejsc jest to, że można zdobyć klucz - całodobowy dostęp do miejsca pracy, szybki Internet, kawa i przekąski. Większość coworkingu na świecie można znaleźć w specjalnym katalogu. Wybraliśmy najciekawsze w Europie.

Sektor 5


Od trzech lat wiedeński Sektor 5 jest idealnym miejscem dla startupów. Duża przestrzeń na 75 miejsc pracy, wyluzowanie, pokój na rozmowy telefoniczne i skype, wewnętrzny taras-balkon dla palaczy i oczywiście miejsce na kawę. Piękna stara drewniana podłoga i niestandardowy układ 600-metrowej otwartej przestrzeni pochodzi od byłego najemcy, siedziby Greenpeace. Każdy może wynająć salę konferencyjną, ale mieszkaniec będzie kosztował półtora raza taniej. Aby zostać rezydentem Sektora 5, musisz spotkać się z założycielami.

 

€15

Koszt jednej wizyty dziennie

€20-€70

Wynajem skrzynki pocztowej, kluczyszafki na rzeczy

Około dwie trzecie powierzchni zajmują stali mieszkańcy, pozostałe miejsca to tymczasowi mieszkańcy. Wszyscy mogą brać udział w wydarzeniach, które odbywają się tutaj co tydzień. Są wśród nich TechCrunch, Facebook Hackaton, Arduino Lab i Prezi International Geek-together.

Hub Vienna


Inny wiedeński coworking, Hub Vienna, jest częścią The Hub, zorientowanej społecznie sieci coworkingowej. Aby się tu dostać, musisz zrobić coś, co poprawi życie i komunikację ludzi.

Na małej powierzchni 400 m.kw. jest mało prawdopodobne, że wszyscy kilkuset współpracowników będzie mogło pracować jednocześnie. Karta członkowska kosztuje 20 euro miesięcznie i umożliwia uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach sieci Hub, dostęp do globalnej sieci wewnętrznej oraz zniżki na rezerwację sal konferencyjnych. Obszar roboczy Hub Vienna najbardziej przypomina kawiarnię - jasny pokój o powierzchni 400 m2. zapchane okrągłymi stolikami mobilnymi.

 

€20

Miesięczna karta członkowska

€35

Wynajmij miejsce pracy na 10 godzin miesięcznie

€300

Wynajem na 24 godziny na miesiąc

Istnieją ogromne drewniane schody z gniazdami i poduszkami, na których można usiąść z laptopem lub obejrzeć wydarzenie. Wśród dodatkowych opcji są szafki, skrzynka pocztowa, możliwość zarejestrowania firmy pod adresem centrum. Jest inkubator-akcelerator.

Betahaus


Jeden z największych w Europie Berlin BetaHaus zajmuje ponad 2 500 mkw. Jest duża kawiarnia, cztery sale konferencyjne, duża przestrzeń na imprezy i 1500 mkw. faktycznie przestrzeń coworkingowa.

Tutaj znajdziesz klasyczne miejsca pracy dla przedsiębiorców i konsultantów przyzwyczajonych do biur, kreatywne miejsca dla majsterkowiczów dla projektantów lub zespołów startowych, schody amfiteatru odpowiednie do burzy mózgów. Są warsztaty Open Design City, w których można planować, piłować, wyostrzać i palić za pomocą lasera lub drukować na drukarce 3D.

 

€12-€49

Bilet na dzień lub na5 dni

€149

Elastyczne miejsce pracy przez miesiąc

€229

Naprawiono miejsce pracy
przez miesiąc

Pięciu założycieli BetaHaus regularnie prowadzi wykłady i prowadzi wycieczki coworkingowe dwa razy w tygodniu. Jeśli natychmiast podpiszesz umowę na sześć miesięcy, otrzymasz bezpłatne bonusy do wyboru: szafki, skrzynkę pocztową, pięć godzin korzystania z pokoju konferencyjnego, VOIP, bezpłatną kawę lub klucz, z którego można korzystać przez całą dobę i w weekendy. Współpraca BetaHaus jest również dostępna w czterech innych miastach: Kolonii, Hamburgu, Barcelonie i Sofii. Jakiś czas temu, według współzałożycieli, przybył do nich mężczyzna z Moskwy, który chciał stworzyć BetaHaus, ale nie znalazł porozumienia z założycielami coworkingu.

Rochuspark

Wiedeń przeżywa boom wśród startupów. Najbardziej ekologiczny i prawdopodobnie najbardziej dorosły współpracownik miasta, Rochuspark, znajduje się w wielkich garażach hangarowych z okrągłym przezroczystym dachem.

 

koszt
nie reklamowane

Pyszna kawa, „ciche” pokoje, sale konferencyjne, szafki, drukarki i wszystko, czego potrzebujesz do pracy, jest dostępne. Ponadto znajdują się trzy studia dla artystów i projektantów, a także kawiarnia na dziedzińcu wyłożonym zielenią, która jest również dostępna dla odwiedzających z ulicy.

Na 600 m.kw. Pracuje tylko 35 współpracowników. Zasadniczo są to samotnicy i małe zespoły złożone z dwóch lub trzech osób, które nie lubią, gdy ktoś na zewnątrz patrzy na monitor, więc prawie wszystkie miejsca pracy są ogrodzone półkami z książkami i kwiatami w stylu Ikean. Członkostwo tutaj jest długoterminowe, prawie wszystkie wydarzenia są organizowane przez mieszkańców, czasem wynajmowane jest miejsce, ale za znaczne pieniądze. Z tego powodu projekt powinien się opłacić za 10 lat, mimo że sami mieszkańcy monitorują zamówienie w pokoju w zamian za niewielkie zniżki.

To trzecia przestrzeń twórców coworkingu. Pierwsze dwa są wypełnione przez długi czas. Ci, którzy chcą zostać mieszkańcami Rochuspark, również stoją w kolejce, więc ceny nie są reklamowane.

Hub Zurych


Kolejny szwajcarski węzeł znajduje się między gigantycznymi łukami starego wiaduktu pod koleją. W jednym z nich znajdują się schody, w innych są miejsca pracy i sale konferencyjne. Coworking w Zurychu współpracuje z lokalnym oddziałem WWF, organizuje programy sezonowe i wymianę pracy dla przedsiębiorców społecznych.

Prawie wszystko, co jest związane z wiedeńskim hubem, dotyczy Zurychu, a także innych sieci coworkingowych, których wkrótce będzie pięćdziesiąt na całym świecie. Inni współpracownicy żartobliwie nazywają członków sekciarzy sieci Hub i nie bez powodu.

 

40 CHF
(1 320 rubli)

Podstawowe członkostwo

125-350 CHF
(4130-11560 rubli)

Czynsz
przez miesiąc
(w zależności od częstotliwości odwiedzin)

Niewystarczająca liczba „społecznych” kandydatów może zostać zaoferowana na inny coworking. Ceny różnią się jednak od austriackich. Opłata nie jest pobierana za godzinę, ale za liczbę dni roboczych w tygodniu.

Techhub


Coworking z Anglii, pozycjonujący się jako przestrzeń dla przedsiębiorców technologicznych i startupów. Oprócz Londynu TechHub można znaleźć w Manchesterze, Rydze i Bukareszcie. Wśród partnerów tej przestrzeni są Google, Adobe i ZenDesk. Wewnątrz znajduje się 100-megabitowy Internet, mobilne biurka z wieloma gniazdkami, kawa, sale konferencyjne, budki telefoniczne z kontenerów transportowych, tablice, flipcharty, szafki.

 

£375

Elastyczne miejsce pracy

£275

Rezydencja
przez miesiąc

Zanim zostaniesz rezydentem, możesz zarezerwować wycieczkę coworkingową, poznać mieszkańców, właścicieli i poczuć atmosferę. Przy składaniu wniosku o członkostwo zostaniesz zapytany o Twój produkt lub usługę, a także o to, co chcesz otrzymać z coworkingu i jaki wkład jesteś gotów wnieść do społeczności. Wydarzenia często mają na celu przedstawianie i komunikowanie współpracowników. Są oczywiście kuratorzy i prezentacje, podczas których przedsiębiorcy mogą poznać inwestorów i przedstawić im swój projekt.

Garaż Aalto Venture


Jeden z najbardziej oryginalnych współpracowników, fiński garaż Aalto Venture, mieści się w ogromnym garażu o powierzchni 1500 m2. na kampusie Uniwersytetu Aalto w Espoo. W rzeczywistości jest to współpraca z akceleratorem Startup Sauna. Sam uniwersytet jest jednym ze współinwestorów projektu, a lokalna społeczność studencka, Aaltoes, zarządza zarówno przestrzenią kosmiczną, jak i akceleratorem, dlatego też startupy z różnych krajów są zaproszone do zamieszkania na kampusie. Ponadto Aaltoes organizuje największą konferencję startupową w Europie Północnej - Slush Helsinki.

 

Za darmo

Abonament roczny
na zespół
do trzech osób

€100

Dodatkowe łóżko

Oprócz około 150 miejsc pracy i miejsca na imprezy dla 100 osób, jest tu miejsce na pokazy, sala konferencyjna, sala konferencyjna, a także siłownia i sama sauna, w której zawieszone są tablice z nagłymi pomysłami i leniwymi burzami mózgów.

Utopiczny


Twórcy Utopic stworzyli kilka witryn w centrum Madrytu - Utopic_US1 i Utopic_US2 na 1200 i 1000 mkw. i zamierzają otworzyć trzecią przestrzeń Utopic & Company - również na 1000 metrów, na terenie byłego centrum handlowego. Oba miejsca pracy są ozdobione metalowymi kolumnami. Utopic_US1 ma kolumnową halę o powierzchni 450 mkw.

Cztery szkoły działają w oparciu o coworking: komunikację wizualną, nowoczesną szkołę humanitarną, muzykę i szkołę osobistą.

Za 15 euro miesięcznie możesz uzyskać dostęp do wszystkich wydarzeń i pracować jedną symboliczną godzinę w miesiącu. Do wszystkich cen należy doliczyć 18% VAT.

 

€70-€130

Elastyczna stacja robocza na 10 lub 20 godzin

€200

Nieograniczone elastyczne miejsce pracy przez miesiąc

€250

Nieograniczony
stałe miejsce pracy

Fabryka Lx

Coworking w opuszczonej fabryce w Lizbonie zamienił się w kreatywne centrum. Istnieje 52 komputery stacjonarne, 16 mini-studia dla czterech osób, bezpłatna kawa, woda i Wi-Fi, kuchnia, sala konferencyjna i sale konferencyjne, szafki oraz możliwość samodzielnego przetestowania coworkingu. Możesz przyjechać z dziećmi.

Oprócz jedzenia w kawiarni wszystkie dodatkowe opcje są bezpłatne. Z gigantycznych okien dawnych pomieszczeń fabrycznych z XIX wieku otwiera się piękny widok na rzekę Tag. Jeśli nie lubisz estetyki fabryki, możesz pracować w jednym z dwóch pozostałych współpracowników jej założycieli: Palácio na IADE Creative University lub przeznaczony dla startupów Central Station.

 

€10

Cena biletu za dzień

€39-€99

Elastyczne miejsce pracy na tydzień lub przez miesiąc

€147,60

Naprawiono miejsce pracy
przez miesiąc

Loffice


Węgierski coworking został założony w 2008 roku przez dwie siostry Panni i Kata Clementz. Za rodzinny biznes otrzymali nagrodę dla młodych przedsiębiorców 2010, a rok później nagrodę Green Office Award. Loffice ma cztery lokalizacje w Budapeszcie i jedną w Wiedniu. Coworking w stolicy Węgier znajduje się na poddaszu i jest zasilany energią elektryczną z alternatywnych źródeł. Na powierzchni 300 m.kw. są trzy sale konferencyjne, przestrzeń na imprezy i dwa mini-biura, jedna składa się z sześciu małych studiów coworkingowych, druga jest ozdobiona materiałami wtórnymi.

Mini-biura wynajmowane są w cenie do 10 € za metr. Wszystkie subskrypcje obejmują szereg dodatkowych usług. Resztę, w tym korzystanie z sal konferencyjnych i przestrzeni na imprezy, należy opłacić osobno. Zwierzęta domowe są akceptowane w Loffice. Tutaj dzielą śmieci, a dla miłośników porannych biegów jest prysznic.

 

18400 forintu węgierskiego (2550 rubli)

Subskrypcja tygodniowa

32 000 forintów węgierskich (4430 rubli)

2-tygodniowe członkostwo

44000 € forintów węgierskich (6100 rubli)

Subskrypcja
przez miesiąc

Tekst: Konstantin Silberburg

Obejrzyj wideo: Po Brexicie Polska szybciej w strefie euro? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars
Chmura wiedzy

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars

Pewnego dnia rosyjski rząd zastanawiał się nad zalegalizowaniem pokera online. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie hazard jest również zabroniony, kilka stanów zniosło zakaz pokera online. PokerStars, największy na świecie poker room online, zdecydował się na skorzystanie z tego, ale się nie udało. Na początku czerwca okazało się, że mała kanadyjska firma Amaya Gaming kupuje PokerStars, które nie wróciły na rynek amerykański.
Czytaj Więcej
Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia

Przedsiębiorca: Najlepszy czas na publikowanie w sieciach społecznościowych LinchpinSEO opracowało infografikę, która wyraźnie pokazuje, kiedy najlepiej publikować w sieciach społecznościowych dla różnych firm. Co dziwne, najwięcej polubień w wiadomościach otrzymano w niedzielę, użytkowników najbardziej interesuje sport i technologia w poniedziałek, a finanse w sobotę.
Czytaj Więcej