Chmura wiedzy

Nie jak ludzie: najciekawsze pomysły startupów DIY

Przemysłowy XX wiek dał światowej masowej produkcji, a wraz z nią możliwość zakupu tanich, umiarkowanie wysokiej jakości i często takich samych towarów w dowolnym miejscu w cywilizowanym świecie. Era postindustrialna wymaga czegoś przeciwnego: w cenie - wyjątkowości, lokalizacji i umiejętności komunikowania się z producentem.

Pojedynczy producenci pracujący za pośrednictwem witryn osobistych i stron w sieciach społecznościowych znajdują kanały dystrybucji w witrynach pośredniczących. Największym z nich jest Etsy.com, w którym można kupić ubrania, akcesoria, ręcznie robione przedmioty wewnętrzne od dziesiątek tysięcy autorów; w Rosji jego odpowiednikiem jest „Fair of Masters”. Tymczasem zasady majsterkowania (Do It Youself) przenoszą możliwości biznesowe na wyższy poziom. H&F znalazł najciekawsze strony, które zarabiają na chęci wyróżnienia się z tłumu.

 

Custommade

CustomMade, firma z siedzibą w Bostonie, włączyła kolejny popularny trend do idei rynku produktów ręcznie robionych - personalizację. Teraz jest to nie tylko projektant koszulek z nadrukami i możliwość uzyskania mieszanki czekolady (Mixville.ru) lub granoli (MyMuesli.com) przez zmieszanie - to naprawdę wybór wszystkich cech produktu.W CustomMade zarejestrowanych jest 6500 producentów (zwykle jednoosobowych lub zespołów od dwóch do trzech osób). Odwiedzający stronę ma trzy opcje. Najpierw kup gotowy produkt (65 000 pozycji w katalogu); po drugie, aby wybrać inne cechy produktu gotowego; i wreszcie najciekawszą rzeczą jest rozpoczęcie otwartego projektu. Aby to zrobić, wystarczy opisać ideę produktu, w miarę możliwości załączyć zdjęcia lub rysunki „dla inspiracji” (na przykład ramkę z filmu) i wskazać budżet. Użytkownik wchodzi w interakcję z producentem na wszystkich etapach realizacji zamówienia: otrzymuje od niego szkice, uzgadnia wynik końcowy. Na podstawie wyników najciekawszych projektów na stronie zamieszczane są raporty z instrukcjami krok po kroku.

Najczęściej CustomMade wykonuje meble i wyposażenie domu, ale są też egzotyczne przykłady, takie jak zabytkowy motocykl, wykończenie kuchni za 20 000 USD, a nawet pierścionek zaręczynowy w postaci robota Star Wars R2D2. Średni koszt zamówienia wynosi około 1500 USD, czyli znacznie więcej niż na przykład ten sam Etsy.com z 10-20 USD. Co miesiąc odbywa się przez nią milion transakcji.

 

Kollabora

Kolejnym projektem wykorzystującym nietypowe techniki sprzedaży detalicznej jest uruchomienie Kollabora. Jest to zarówno designerska sieć społecznościowa, strona dla majsterkowiczów, jak i sklep tekstylny. Ideologia DIY jest często kojarzona z nieformalną kulturą, która odrzuca handel. W Internecie istnieją setki witryn oferujących rysunki, wzory, instrukcje tworzenia wszystkiego na świecie własnymi rękami, ale do niedawna prawie nikt nie próbował zarabiać na tym pomyśle. Spośród dobrze znanych przykładów być może łączy 3 miliony miłośników dzianin Ravelry, którzy zarabiają na reklamach i instruktażach dla maniaków, którzy kupili Autodesk, aby promować swoje produkty.Kollabora również zarabia bezpośrednio. Po przeczytaniu instrukcji tworzenia następnej sukienki użytkownik na tej samej stronie może kupić wszystkie potrzebne mu materiały. Założycielka mediów społecznościowych, Nora Abustate, która wcześniej pracowała w Hubert Burda Media, twierdzi, że w ten sposób rozwiązali pilny problem fanów DIY, którzy musieli spędzać czas na poszukiwaniu rzadkich tkanin i materiałów eksploatacyjnych. Kolejnym plusem Kollabory jest sam element społeczny. W obszarze roboczym użytkownika możesz śledzić projekty dodane do zakładek, zapisywać wszystkie pomysły i znaleziska innych członków społeczności oraz subskrybować poszczególnych projektantów.

 

DIY.org

Pomysł na majsterkowanie nie pozostałby bez wersji dla dzieci. Nowy projekt twórcy hostingu wideo Vimeo.com Zack Klein DIY.org, który obejmuje stronę internetową i aplikację mobilną, to edukacyjna sieć społecznościowa, w której dzieci mogą dzielić się dowolnymi produktami swojej kreatywności.

Możesz pobrać wszystko, co lubisz: rysunki, zdjęcia rzemieślników lub roślin domowych, eksperymenty wideo, które mogą zostać docenione przez innych członków społeczności. Niezwykle prosta rejestracja jest dokonywana przez dziecko, ale w finale musisz podać adres e-mail rodziców, którzy wyrażają zgodę. Uzyskują również dostęp do specjalnego panelu, za pomocą którego można monitorować aktywność dziecka i usuwać wszelkie posty, które wydają się nieodpowiednie. Wszystkie konta używają pseudonimów i malowanych awatarów - prawdziwe nazwiska i zdjęcia dzieci są zabronione ze względów bezpieczeństwa.Strona zawiera kilkadziesiąt sekcji umiejętności (umiejętności), z których każda zawiera ćwiczenia ze szczegółowymi i jasnymi instrukcjami. Wśród dziedzin nauki są zarówno tradycyjne (chemia, mechanika, astronomia, gotowanie), jak i szczegółowe (sztuczki, informacje o yeti, budowanie fortów, teatr lalek).

Jak dotąd zarówno strona, jak i aplikacja mobilna są bezpłatne. Ale w przyszłości ma wziąć pieniądze na dodatkowe funkcje, w szczególności na prawdziwe odznaki przychodzące w poczcie, której wirtualna wersja otrzymuje dziecko za wykonywanie ćwiczeń. Biorąc pod uwagę zdolność dzieci do wywierania wpływu na rodziców, wydaje się to realnym modelem monetyzacji.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Najdziwniejsze patenty znanych firm
Skrzynie

Najdziwniejsze patenty znanych firm

Pewnego dnia największy producent samolotów Airbus opatentował foteliki rowerowe do samolotów. Jednocześnie kierownictwo firmy przyspieszyło, aby zapewnić wystraszonych pasażerów, że nie zamierza jeszcze wprowadzić nowego produktu do produkcji. Airbus opatentował wynalazek w rezerwie, próbując przewidzieć, które technologie będą poszukiwane w przyszłości.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej
Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia
Skrzynie

Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia

Fast Company: Jak właściwie opisać siebie i swoją pracę W czasopiśmie Fast Company opublikowano artykuł, w którym bardzo ważne jest, aby używać właściwych słów w odniesieniu do swojej pracy. Jeśli zastąpisz wyrażenie „muszę” słowem „chcę”, życie będzie lśniło nowymi kolorami, jak napisano w publikacji. Amber Re, założyciel i dyrektor generalny Centrum Psychologicznego Bold Academy, opracował Słownik niekonwencjonalny, który zawiera nowe definicje najczęstszych słów.
Czytaj Więcej
Eugene napisał „System Kudrina”
Skrzynie

Eugene napisał „System Kudrina”

H&F czyta jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę dziennikarza Jewgienija Pismennaya na temat centralnej postaci polityki gospodarczej Putina, Aleksieja Kudrina. Opowiadając historię byłego Ministra Finansów, autor odtwarza przełomowe wydarzenia rosyjskiej polityki ostatnich 20 lat z punktu widzenia ich bezpośredniego uczestnika.
Czytaj Więcej