Chmura wiedzy

Tricky Trick: 6 Tricks, które pomogły firmie

Często, aby pozostawić konkurencję w tyle, musisz podjąć nieoczekiwane kroki. W ten sposób znane firmy osiągnęły sukces. Najciekawsze historie są zapamiętywane przez użytkowników serwisu dyskusyjnego Quora. Przetłumaczyliśmy najbardziej uderzające wypowiedzi.

Zmień opakowanie

David Fry, przedsiębiorca

Herbert Dow założył Dow Chemical w Michigan, kiedy odkrył tańszy sposób produkcji chemikaliów. Sprzedał je przedsiębiorstwom przemysłowym w USA po 36 centów za funt, ale nie mógł wejść na rynki zagraniczne, ponieważ były kontrolowane przez niemiecki kartel, który sprzedał te same fundusze za 49 centów. Kiedy Dow wszedł na rynek angielski, niemiecki konkurent odpowiedział, że zaczął sprzedawać swój brom w Stanach Zjednoczonych za jedyne 15 centów. Miał w ten sposób nadzieję na zamknięcie Dow Chemical. Ale Dow przechytrzył Niemców. Zamiast obniżać ceny, całkowicie przestał sprzedawać w USA i zaczął potajemnie kupować niemieckie produkty. Przepakował go i sprzedał w Europie po 27 centów za funt. Teraz Dow Chemical jest jednym z największych koncernów chemicznych na świecie.

Kup wszystko

Vivekanand Jai

W latach siedemdziesiątych Robert Taylor, założyciel małej firmy Minnetonka, był jedynym sprzedawcą płynnego mydła do rąk. To był jego wynalazek, konsumenci byli zachwyceni. Ale kiedy chciał przejść na poziom krajowy, napotkał problem: nie mógł opatentować towarów, ponieważ zarówno płynne mydło, jak i specjalna pompa, które wypchnęły go z butelki, były przed nim powszechne. Rozumiał, że jak tylko rozpocznie się duża sprzedaż, duzi producenci skopiują jego produkt.

Następnie Taylor postanowił kupić plastikowe pompy. ABSOLUTNIE WSZYSTKO. W kraju istniało tylko dwóch producentów tych urządzeń, a on wydał 12 milionów dolarów (więcej niż wtedy roczny zysk firmy) na zamówienie od nich 100 milionów pomp. Został więc jedynym producentem mydła w płynie, który mógłby wyposażyć go w dozownik. Duzi konkurenci mogli tylko obserwować, jak zdobywa rynek. Dwa lata po tym wyczynie Colgate-Palmolive został zmuszony do zakupu swojej firmy za 61 milionów dolarów.

Zarabiaj pieniądze na pomyłce

Anonimowy użytkownik

Na przełomie lat 80. i 90. operator telekomunikacyjny AT&T założył dużą firmę marketingową. Każdego dnia w telewizji ogłaszano, że warto zadzwonić pod numer 1-800-OPERATOR, ponieważ uzyskasz dostęp do tańszych taryf komunikacyjnych na duże odległości. Pracownicy jego największego konkurenta, MCI, zdali sobie sprawę, że ludzie mogą nie słyszeć słowa OPERATOR, więc zarejestrowali numer 1-800-OPERATER. Otrzymali więc klientów spośród tych, którzy popełnili błąd liczbowy, podczas gdy AT&T nadal płacił za reklamę.

Narysuj gwiazdę

Roberto de Leon

Puma zapłaciła Pele za rozpoczęcie wiązania sznurowadeł na środku boiska w finałach Pucharu Świata w Meksyku (1970). Operatorzy uchwycili ten moment, a wszyscy widzowie planety dowiedzieli się, że wielka Pele nosi trampki Puma.

Obniż koszty

Matt Richardson

Pewnego dnia Richard Branson spędzał wakacje na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Okazało się, że po zakończeniu wakacji spóźnił się na lot powrotny. Musiał zarezerwować czarter za 2000 USD. Podzielił tę kwotę przez liczbę miejsc w samolocie, a następnie napisał na tablicy na lotnisku: „VIRGIN AIRWAYS: bilet do Kostaryki za 39 USD”. Wypełnił więc samolot, pokrył koszty i pomyślał: dlaczego nie założyć linii lotniczej?

Pomóż ofiarom

Michael Burghart

Producent okularów przeciwsłonecznych Oakley wysłał parę do chilijskich górników, którzy od dawna byli blokowani pod ziemią. Miało to pomóc ich oczom dostosować się do światła słonecznego. Kiedy pracownicy wyszli na powierzchnię, zostali otoczeni przez reporterów. Każdy z górników nosił okulary Oakley.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej