Chmura wiedzy

Algebra harmonii: w jaki sposób intuicja i kalkulacja pomagają podejmować właściwe decyzje

Czy wystarczy zrozumieć naturę ludzkich zachowań, aby stworzyć pożądany produkt? Wiele znanych firm powstało przede wszystkim w oparciu o intuicję. Mark Zuckerberg nie potrzebował badań opinii publicznej na dużą skalę: on i jego otoczenie potrzebowali nowego sposobu komunikacji. Z drugiej jednak strony nowoczesne narzędzia analizy danych zapewniają wyjątkowe możliwości maksymalnie jasnego skonfigurowania produktu do potrzeb odbiorców i podejmowania skutecznych decyzji. Projektant Quory, Joel Levenshtein, napisał o tym, jak pogodzić wizjonerów i kujonów.

 

Joel LEVENSTEIN

Projektant produktu w Quora

Quora to firma zajmująca się analizą danych. Mamy zespół naukowców, którzy przeprowadzają testy i badania szczegółowo wzorców zachowań użytkowników. Nasza kultura korporacyjna opiera się bardziej na danych niż na ego, preferencjach rynkowych i emocjach. Jednocześnie nie można stać w silnej konfrontacji warunkowej „Projektanci kontra Inżynierowie” tylko z jednej strony. Musisz nauczyć się, jak podejmować decyzje, stosując zarówno podejście ilościowe (statystyki, doświadczenie użytkowania, testy), jak i podejście jakościowe (własne wcześniejsze doświadczenie, intuicja, pomysły na temat ludzkiej natury).

Zwykle stosujemy prosty wzór. Załóżmy, że rozważasz możliwość dodania nowej funkcji lub elementu projektu do witryny. Członkowie zespołu wyrażają swoją opinię na temat tego, czy będzie to przydatne, na podstawie własnego gustu i pomysłów na dobro i zło. Następnie testujemy tę funkcję na grupie fokusowej i sprawdzamy, czy intuicja jest potwierdzona przez statystyki.

Kiedy intuicja i liczby się zgadzają

Tkanina przewidywań spekulacyjnych - intuicja, „uczucia w środku” - tkana jest z wątków określonych danych statystycznych. Wnioski z teorii ludzkich zachowań (na przykład „ludzie reagują na krótkie proste zwroty”) mogą pewnego dnia stać się częścią twojej wiedzy i doświadczenia. Ale sformułowanie tego intuicyjnego założenia najlepiej jest wykonać poprzez serię rygorystycznych ukierunkowanych testów.

Nawet potwierdzenie istniejących teorii pomaga zwiększyć zaufanie do własnej wiedzy, daje zrozumienie niuansów i pokazuje, że można je zastosować w różnych kontekstach. Teoria spekulatywna może wykryć pewną prawidłowość, ale nie może obliczyć stopnia jej wpływu - jak silna lub słaba będzie? Jeśli rozważasz dwie alternatywne innowacje i obie z nich okażą się przydatne, możesz wybrać jedną z nich tylko poprzez obliczenie, która będzie bardziej użyteczna, a która zabierze mniej zasobów.

Gdy liczby nie potwierdzają intuicji

Kiedy zdaję sobie sprawę, że liczby nie potwierdzają moich pozytywnych oczekiwań dotyczących innowacji, moją pierwszą reakcją jest przejrzenie każdego szczegółu moich założeń. Dlaczego wierzyłem w tę zmianę? Jaka teoria leży u podstaw tej prognozy? Jakich działań oczekiwałem od użytkowników i czy faktycznie je wykonują? Ludzie nie korzystają z tej funkcji? Używasz, ale nie w pełni sił? Używane, ale czy szkodzi to reszcie strony? Projekt jest czymś więcej niż sumą jego części, ale jeśli projekt nie działa, jedna z jego części jest zepsuta.

wyników testu nie należy uważać za dogmat, który należy stosować na ślepo, bez względu na kontekst

Jeśli założymy, że jakaś zmiana produktu będzie mało przydatna, ale podczas testów pokaże nieoczekiwanie dobre wyniki, wówczas przyjrzeliśmy się potencjalnie znaczącym obszarom poprawy. Mogę założyć, że zmiana języka lub koloru przycisku lub dekoracji nowego interfejsu nie będzie miała znaczenia, ale zachowania konsumentów mogą wskazywać inaczej. Tutaj również warto zadać kilka pytań. Co wydaje mi się oczywiste, ale naprawdę dezorientujące nowych użytkowników? Jakich innych informacji potrzebują ludzie, aby skutecznie wchodzić w interakcje z produktem?

Aby w pełni wykorzystać zalety podejścia łączącego intuicję i analizę danych, pamiętaj o dwóch kluczowych kwestiach.

Wyraźnie badaj pytania

Jeśli na przykład w grupie testowej zarejestrowano 5% więcej działań niż w grupie kontrolnej, jakie konkretne wnioski można z tego wyciągnąć? Tak krótki wniosek jest kluczowy dla przyszłego wykorzystania tych wyników. Grupy doświadczone powinny być zaprojektowane do testowania kilku hipotez, a te hipotezy powinny być jasno stwierdzone: „Myślę, że ludzie subskrybują usługę, która wydaje się dla nich przystępna, więc zamierzam opublikować ceny na stronie głównej”. Jeśli rejestracje wzrosną, powinna to być lekcja, że ​​informacja o cenie zwiększa konwersję.

Jeśli test polega na tym, że „Zamierzam wypróbować kilka rozmiarów rzędów, aby zobaczyć, który z nich zapewnia najlepszą konwersję”, a jeden z nich daje, to nie nauczyłeś się przydatnej lekcji: czy stwierdzenie „wysokość linii 1,5 centymetra daje najlepsze konwersja ”prawdziwe znalezisko, które można ekstrapolować na inne scenariusze?

Wynik testu nie jest dogmatem

Uważa się, że częste testy przy najmniejszych okazjach i aktualizacja produktu w oparciu o ich wyniki doprowadzą do zmiażdżonego, niespójnego projektu, który nie spełnia zasady „projekt jest czymś więcej niż sumą jego części”. Może tak być, ale tylko wtedy, gdy wyniki testu są uważane za dogmat, który będzie stosowany na ślepo, bez uwzględnienia kontekstu. O wiele lepiej jest zobaczyć informacje i zalecenia dotyczące analizy danych, które zostaną uwzględnione w przyszłych przemyślanych iteracjach. Konkretne wyniki testów mogą pomóc teoriom i dyskusjom na temat ludzkich zachowań, pokazać granicę wpływu potencjalnych zmian i zapewnić ramy dla rozważenia możliwych kierunków rozwoju produktu.

Zdjęcie: Kevin Van Aelst

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej