Chmura wiedzy

Przeanalizuj to: 8 przydatnych funkcji Google Analytics

Działania użytkownika

Raport Ścieżki wielokanałowe („Ścieżki wielokanałowe” w „Konwersjach”) pomaga odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób różne działania marketingowe wpływają na ruch w witrynie. Przed zakupem użytkownik może kliknąć kilka źródeł prowadzących do witryny. Na przykład najpierw przejrzyj naturalne wyszukiwanie, a następnie kliknij reklamę z AdWords, a następnym razem kliknij link z biuletynu i kup produkt. Ważna jest cała podróż, nie tylko ostatnia wizyta.

Raporty Ścieżki wielokanałowe wyświetlają wszystkie trzy źródła poleceń i pomagają na przykład ustalić, czy sieci społecznościowe są integralną częścią marketingu lub niezależnym kanałem. Informacje na ten temat można uzyskać z dwóch raportów: Konwersje wspomagane („Powiązane konwersje”) i Ścieżka najważniejszych konwersji („Główne ścieżki konwersji”). Pamiętaj, że raporty te są generowane na podstawie działań użytkowników zarejestrowanych w GA w ciągu 30 dni przed zakupem. Im wyższy koszt produktu, tym większe prawdopodobieństwo, że zastanowienie się, czy go kupić, może potrwać dłużej niż miesiąc. W takim przypadku nie zobaczysz pełnej ścieżki przejścia.

Wtyczki społecznościowe

W sekcji Źródła odwiedzin> Społeczności („Źródła odwiedzin”> „Funkcje społecznościowe”) dostępnych jest kilka raportów, które pomogą Ci śledzić działania osób, które klikają przyciski zatwierdzania społeczności (Lubię to, Udostępnij, Tweetują). Raport zaangażowania („Wtyczki”) wyświetla liczbę polubień i powiązane dane: liczbę stron na odwiedziny, czas spędzony w witrynie, wartość jednej wizyty, współczynnik konwersji, zysk z e-commerce.

Raport Strony („Mapa odwiedzin”) wyświetla strony, na których wykonywana jest czynność, i zawiera tabelę przestawną, która wyświetla źródła i akcje powiązane z poszczególnymi stronami. Raport akcji społecznej pozwala mądrze rozdzielić budżet przeznaczony na marketing społecznościowy.


Polecane produkty

Sekcja e-commerce to zestaw raportów, który pozwala określić najlepiej sprzedające się produkty, a także śledzić transakcje do pojedynczej kampanii, a następnie do poziomu słów kluczowych. Dostępne są dane dotyczące lojalności i opóźnień (liczba odwiedzin i liczba dni, które upłynęły przed zakończeniem transakcji). Może się to przydać, gdy trzeba określić sukces kampanii dla poszczególnych produktów.

Wstępny raport Konwersje> Handel elektroniczny> Przegląd zawiera wiele przydatnych informacji. Kliknij jeden z najlepiej sprzedających się produktów, aby wyświetlić odpowiedni raport, a następnie przekrój segmentu, wybierając dodatkowy wymiar spośród innych pól, takich jak źródło przejścia, nazwa kampanii, słowa kluczowe itp.

Raport użytkowników mobilnych

Ponieważ działania użytkownika uzyskujące dostęp do witryny za pośrednictwem urządzenia mobilnego różnią się od działań podczas korzystania z komputera, GA zapewnia osobną sekcję raportu zaprojektowaną do analizy zachowania takich odwiedzających.

Znajduje się w obszarze Odbiorcy> Urządzenia mobilne („Odbiorcy”> „Urządzenia mobilne”). W przypadku dwóch rodzajów odwiedzających można porównać takie dane, jak liczba stron na odwiedziny, czas spędzony w witrynie, cena jednej wizyty, współczynnik konwersji, zysk z handlu elektronicznego itp.

Raport Odbiorcy> Urządzenia mobilne> Urządzenia („Odbiorcy”> „Urządzenia mobilne”> „Urządzenia”), jako miarę, wyświetla markę i nazwę urządzenia, z którego przybyli użytkownicy. Klikając ikonę kamery obok niej, możesz zobaczyć jej obraz. Możesz także ustawić Rozdzielczość ekranu i Przenośne urządzenie wejściowe w menu rozwijanym Inne.

Analiza odsłon

Ustalenie, które strony są najpopularniejsze, to oczywisty pierwszy krok w ocenie wydajności witryny. Zwykłe wskaźniki strona po stronie dla przeglądania stron, czasu w witrynie i współczynników odrzuceń są dostępne w raportach Treść> Treść witryny> Strony (treść> Treść witryny> Wszystkie strony) i Strony docelowe. Kolejnym przydatnym raportem wykraczającym poza dane strony jest Podsumowanie nawigacji. Możesz go otworzyć w raporcie Strony, klikając określony adres URL, a następnie wybierając Podsumowanie nawigacji.

Dane pokazują procent odwiedzin strony, liczbę odwiedzin, które doprowadziły do ​​wyjścia z witryny i które były nadal wyświetlane na innej stronie. Tabela zawiera 10 poprzednich stron i następujące adresy URL.


Wyszukiwanie w witrynie

Raporty wyszukiwania w sekcji Treść> Wyszukiwanie w witrynie („Treść”> „Wyszukiwanie w witrynie”) służą do analizy korzystania z wewnętrznego systemu wyszukiwania. Informacje, które odwiedzający chcą znaleźć w Twojej witrynie, mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Na przykład, aby dokładniej kierować kampanie, poprawić tytuły i opisy stron. Dzięki tym raportom możesz dowiedzieć się dokładnie, kiedy użytkownicy korzystają z pola wyszukiwania, które strony przechodzą, jak długo pozostają w witrynie, czy wykonują dalsze zawężenia wyszukiwania oraz czy zwiększa to prawdopodobieństwo konwersji i średni koszt zamówienia.

Grupy gości

Menu Zaawansowane segmenty pozwala segmentować dane w raportach. Po kliknięciu możesz wybrać, tworzyć zaawansowane segmenty i nimi zarządzać. Dostępne są dwie opcje: Domyślne segmenty obejmują wstępnie utworzone i gotowe do użycia segmenty, a niestandardowe segmenty pozwalają tworzyć własne zaawansowane segmenty.

W „Domyślnych segmentach” możesz wybrać nowych użytkowników, którzy po raz pierwszy odwiedzają witrynę, powracających, użytkowników pochodzących z płatnego i bezpłatnego wyszukiwania, użytkowników, którzy korzystają z linku z innej witryny i urządzeń mobilnych, a nawet tych, którzy mają witrynę w zakładki.

Aby utworzyć własny segment, który Cię interesuje, musisz kliknąć przycisk Nowy segment niestandardowy i ustawić parametry. Na przykład możesz dowiedzieć się, który z użytkowników Twojej witryny był już Twoim klientem lub który z nich pochodzi z określonej sieci społecznościowej lub wpisując nazwę Twojej marki w wyszukiwarce. Tworzenie nowych segmentów to naprawdę kreatywne wyzwanie.

Korzystanie z filtrów

Aby utworzyć filtr profilu, kliknij ikonę Dostosowywanie, a następnie Filtry i kliknij dodaj filtr.

Istnieje kilka predefiniowanych filtrów. Wśród nich są te, które wykluczają ruch z określonej domeny, kliknięcia z niektórych źródeł (na przykład możesz zignorować wizyty u pracowników Twojej firmy). Możesz wykluczyć użytkowników, którzy przeglądają tylko określoną sekcję witryny (na przykład sekcję pomocy technicznej) lub pochodzą z określonego regionu. Ale częściej stosuje się niestandardowe filtry, które sam buduje właściciel witryny. W rzeczywistości filtrowanie można przeprowadzić na dowolnym dostępnym polu danych w raportach.

Ten artykuł jest oparty na książce Briana Cliftona zatytułowanej Google Analytics dla profesjonalistów.

Zdjęcie: Yizi Zheng

Obejrzyj wideo: Jak rozpocząć pracę z Zopim Live Chat (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej