Chmura wiedzy

Listy szczęścia: Jak zrobić biuletyn e-mailowy

Maksym Ilyakhov

Redaktor naczelny biura projektowego Artyom Gorbunov, autor list mailingowych Megaplan i Budista (w 2012 r.)

Rodzaje biuletynów

Każdy biuletyn kosztuje pieniądze, dlatego robią to tylko firmy i wyłącznie w celu sprzedaży. Dopiero teraz osiągają ten cel na wiele sposobów. Odłożyłem na bok trzy rodzaje biuletynów: gry, przydatne i sprzedażowe.

Po pierwsze, gry. W tym przypadku firmy tworzą ciekawą postać literacką, która opowiada różne historie literami i dzieli się swoją opinią z czytelnikami na temat wszystkiego na świecie. Na przykład Aymobilko i Budista mieli tego rodzaju biuletyn. Biuletyny dla graczy zabawiają czytelników, a jednocześnie sprzedają produkt. Gra i sprzedaż są koniecznie oddzielone, ponieważ ciekawy film jest oddzielony od reklamy. Tylko wielcy mistrzowie mogą dobrze łączyć oferty produktów w interesujący artykuł.

Drugi rodzaj to magazyn informacyjny, na przykład o działalności, którą prowadzimy w Megaplan. Sami znajdujemy, przepisujemy lub piszemy użyteczne, interesujące materiały i przekazujemy je publiczności. Ostatecznym celem takiego biuletynu jest stworzenie lojalnej publiczności, która chętniej korzysta z usług firmy znanej z dobrego biuletynu niż wybiera nieznaną. Jego głównym zadaniem jest zainteresowanie czytelników.

Trzeci typ - najbardziej nieskuteczny - to poczta bezpośrednia. W nich czytelnik otrzymuje konkretną ofertę produktową. Ci, którym to nie odpowiada, wystarczy kliknąć przycisk „Spam” i trwale usunąć się z listy mailingowej. Niedawno copywriter Dmitry Kot opublikował książkę o wysyłkach, w której twierdzi, że poprawny list od firmy powinien zawierać 80% użytecznych informacji i 20% reklam produktu. Sytuacja, w której zarówno wilki są karmione, a owce są bezpieczne: niektóre reagują na ofertę, a ci, którzy nie są zainteresowani towarami, po prostu czytają część poznawczą biuletynu.

Jak uniknąć spamu

Spam to reklama, która okazała się bezużyteczna. Jeśli dana osoba odpowiedziała na spam „tania viagra”, dla niego nie jest to spam. Biuletyn jest bardzo ryzykowną rzeczą, ponieważ wiąże się z inwazją na przestrzeń osobistą osoby. A jeśli okaże się, że to, co z niepokojem i miłością napisałeś, nie ma znaczenia dla czytelnika, oznacza to, że spamujesz. Aby zmniejszyć liczbę skarg, musisz dążyć do tego, aby newsletter był interesujący dla jak najszerszego kręgu czytelników.

Newsletter nie jest magiczną rzeczą, która natychmiast przyciąga kupujących do Twojej witryny

Rozumiem na przykład, że większość naszych odbiorców nie jest zainteresowana czytaniem o szczegółach pracy Megaplan, dlatego piszę artykuły na szersze tematy związane z zagadnieniami biznesowymi. Towary i usługi firmy, oferty specjalne i promocje z reguły nie są dla nikogo interesujące. Inną rzeczą jest, gdy piszesz ogólnie o życiu i otaczającym świecie. Jest to o wiele bardziej odpowiednie i ludzie z wielką przyjemnością czytają o tym.

Tworzenie bazy

Wskaźniki wydajności biuletynu w dużej mierze zależą od jakości bazy danych. Musisz być przygotowany na to, że tylko 20% bazy to ludzie „na żywo”, a pozostałe 80% użytkowników zamiast pracowników opuściło adresy „zrzutów” lub po prostu nigdy nie otwiera biuletynu. Kiedy usłyszałem to zdanie: „Magazyn musi być taki, aby ludzie chcieli płacić za jego przeczytanie”. To kluczowa zasada. Podstawą najwyższej jakości są osoby, które same zapisują się do newslettera. Rozumieją, dlaczego go potrzebują, i czytają z własnej woli.

KONIECZNIE, aby wskazać pocztę osobistą. Ludzie lubią rozmawiać.
z prawdziwymi ludźmi i nie tylko pozostawiając komentarze, nie jest to jasne dla nikogo na stronie firmy na Facebooku

Zebranie takiej bazy jest niezwykle trudne. Można to zrobić tylko wtedy, gdy traktujesz biuletyn jako oddzielny produkt, który musisz sprzedać - aby udowodnić klientom, jakie korzyści z niego otrzymają. Często dzieje się inaczej: baza danych jest gromadzona z adresów pozostawionych podczas rejestracji lub zapisywanych na wizytówkach zebranych na konferencjach. W rezultacie 2/3 bazy otrzymuje biuletyn, którego tak naprawdę nie chcieli.

Zasady dobrego biuletynu

Biuletyn nie jest magiczną rzeczą, która natychmiast przyciąga klientów do Twojej witryny. W rzeczywistości jest to tylko litera w pudełku. Istnieje jednak kilka zasad, które pomagają zwiększyć jego skuteczność. Po pierwsze, wszystko związane ze sprzedażą nowych usług i promocji powinno zawsze znajdować się pod linią po przydatnych treściach. Nigdy nie sugeruję, aby ludzie kupowali coś od Megaplan, zanim dam im coś pożytecznego. Tak działa zasada wzajemnej wymiany.

Po drugie, nigdy nie mieszam reklam ani cytatów w użyteczne artykuły. To jest zabroniona technika, nie możesz tego zrobić. Czytelnik widzi
że próbujesz mu coś potajemnie sprzedać, stracić zaufanie do siebie i wysłać biuletyn do spamu.

Po trzecie, jednostka reklamowa powinna zawierać wezwanie do działania, aby czytelnik wiedział, co dalej. Może to być przycisk „Zarejestruj się teraz” lub numer telefonu, pod który można zadzwonić.

3,6 miliarda kont

zarejestrowany
na ziemi

64% odbiorców

list otwarty ze względu na jego tytuł

poniedziałek

najskuteczniejszy dzień dla biuletynów

Ponadto biuletyn to rozmowa między osobami. Istnieje prosta zasada: nigdy nie wysyłaj niczego, czego nie pokazałbyś swojej matce lub żonie. Zawsze pamiętam, że to przeczytają i nigdy nie opublikuję tego, czego bym się wstydził. Dlatego nie próbuję „ukraść” produktu, staram się nie udawać, nie używać klerykalizmu, nie być zaznajomionym. Przy projektowaniu biuletynu staram się go łatwiej czytać: dzielę duże fragmenty tekstu na akapity, dodam podtytuły, wstawki, cytaty, a czasem rozcieńczam tekst obrazkami. Wszystko to razem tworzy dobry, uczciwy i przyjemnie zaprojektowany biuletyn.

Na ogólnej liście mailingowej zawsze wskazuję swoją pocztę: w każdym liście powinna istnieć możliwość bezpośredniego kontaktu z autorem. Ludzie lubią czatować z prawdziwymi ludźmi, a nie tylko komentować na stronie firmowej na Facebooku. Czytelnicy nie będą do ciebie tak pisać, potrzebują motywacji: konkretnego pytania, tematu i powodu do rozmowy. Jeśli pytam czytelników o coś w biuletynie, otrzymuję w odpowiedzi 40-50 listów. Przez cały czas pracy w Megaplan otrzymywałem od pięciu do siedmiu agresywnych listów od nieodpowiednich ludzi. Zwykle ludzie w listach chwalą, udzielają porad, krytykują, a to wszystko jest bardzo przydatne.

Od czego zacząć

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zrozumienie, dlaczego w ogóle jest to potrzebne. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie: czy Twoja firma ma coś wyjątkowego, z czym mogłaby się podzielić. Może to być osobiste doświadczenie pracowników i szefa, obecność eksperta, pewien zasób, który wyróżni Twój biuletyn na tle innych. Tylko w ten sposób może stać się skutecznym narzędziem promocji.

Osoba zaangażowana w mailing ma dwa główne zadania: stylistyczne i treściowe

Na etapie przygotowawczym musisz zdecydować, kto będzie odpowiedzialny za biuletyn i jak często należy to robić. Nie ma tutaj optymalnego wskaźnika, wszystko zależy od twoich możliwości i tematu biuletynu. Możesz eksperymentować z częstotliwością, aby zobaczyć, kiedy ludzie rezygnują z subskrypcji. Ogólnie rzecz biorąc, przesadzanie w Internecie jest łatwe i trudne do przesadzenia, więc wysyłanie go raz w miesiącu jest również normalne. Główną zasadą jest to, że powinien wyjść zgodnie z jasnym harmonogramem. Nie możesz traktować jej jako czegoś wtórnego, co może czekać dzień lub tydzień. Nieregularne wysyłanie po prostu nie zadziała i będzie stratą pieniędzy i wysiłku.

Osoba z listy mailingowej ma dwa główne zadania. Po pierwsze stylistyka. Musi być w stanie tworzyć zrozumiałe, jasne i zrozumiałe teksty. Po drugie, treść. Powinien dobrze zrozumieć, o czym warto pisać. W tym sensie jednocześnie pełni funkcje redaktora, dziennikarza i analityka. Jego zadaniem jest znaleźć materiał warty uwagi w ogromnym strumieniu informacji, przekształcić go, dodać coś od siebie i po napisaniu tekstu zrozumieć, czy jest to interesujące dla jego czytelników.

Zwykły menedżer PR nie poradzi sobie z tym zadaniem. Taki specjalista powinien być poszukiwany wśród dziennikarzy i filologów, osób o twórczym i literackim guście i przyzwyczajonych do pracy z tekstem. Aby ocenić adekwatność kandydata, poproś go o napisanie próbnego tekstu i zapytaj klientów, czy go polubili. W zamian dobry specjalista zapyta Cię, jakiego rodzaju odbiorców, jakie tematy są zainteresowani, jakie strony i czasopisma czytają.

Nie powinieneś planować, jaki będzie twój biuletyn za rok, spędzić trzy miesiące na drogim projekcie, wyborze autorów i tematów na przyszłość. Radzę zacząć od małego i przetestować wszystko. Nie buduj od razu pałacu, zacznij od domu parterowego.

Pracuj z hipotezami, które są łatwe do wdrożenia, i zobacz, jaki rodzaj odpowiedzi wzbudzają czytelnicy. Biuletyn należy przechowywać oszczędnie, w przeciwnym razie po prostu nie będzie miał wystarczająco dużo czasu i energii. To nie musi być idealne i super fajne. Przede wszystkim powinien po prostu wyjść i mieć akceptowalną jakość.

Zdjęcie: Zdjęcie ze strony głównej za pośrednictwem Shutterstock

Obejrzyj wideo: Overcoming Addiction - WHAT YOU NEED TO KNOW TO FINALLY BEAT IT (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej