Chmura wiedzy

14 cytatów z Jiro marzy o sushi

Dokument o 85-letnim mistrzu sushi Jiro Ono, jego restauracji i trudnych relacjach z synami, którzy postanowili pójść w jego ślady. Jiro jest uważany za największego mistrza sushi wszechczasów. Mówi się, że po jego śmierci przygotowanie sushi nigdy nie osiągnie takiej wysokości. W jego trzygwiazdkowej restauracji z gwiazdką przewodnika Michelin, zaprojektowanej tylko na 10 miejsc, musisz się zarejestrować za kilka miesięcy. Możesz uzyskać prawo do gotowania sushi w tej restauracji dopiero po 10 latach szkolenia. W filmie Jiro pojawia się jako człowiek, który wyznaje filozofię ciągłego doskonalenia „kaizen”. Każdego dnia powtarza te same działania, stopniowo je ulepszając.

Kiedy opuściłem dom w wieku dziewięciu lat, powiedziano mi: „Zapomnij o drodze do domu, nie ma odwrotu”. Dlatego trzeba było ciężko pracować: wiedziałem, że teraz jestem sam. Musiałem pracować, aby przeżyć. To uczucie wciąż mnie nie opuściło. Obecnie rodzice mówią swoim dzieciom, że zawsze mogą wrócić, jeśli coś się nie uda. To nonsens; u takich rodziców dzieci dorastają jako przegrane.

Kiedy zaczynałem, mistrzowie mówili, że historia sushi jest zbyt długa i nie można wymyślić niczego nowego. Uważam jednak, że zawsze jest możliwość zrobienia czegoś lepszego. Tworzyłem potrawy, które nigdy nie istniały. Robię sushi we śnie, skaczę w środku nocy z głową pełną pomysłów.

Jeśli raz wybierzesz swój zawód, musisz całkowicie zanurzyć się w pracy. Musisz się w niej zakochać, nigdy na nią nie narzekać. Musisz poświęcić swoje życie doskonaleniu swoich umiejętności. To jest sekret sukcesu i klucz do bycia godnym.

Wszystkie sushi są proste, są ucieleśnieniem minimalizmu. Szefowie kuchni z całego świata zastanawiają się: jak coś tak prostego może mieć tak bogaty smak? Filozofia Jiro jest następująca: na lądzie maksymalna prostota prowadzi do doskonałości.

Znałem wielu samokrytycznych kucharzy, ale jeszcze nie widziałem nikogo, kto byłby tak surowy wobec siebie. Jiro powtarza te same procedury każdego dnia; nawet wsiada do pociągu w tym samym miejscu na peronie. Ustanawia standardy samodyscypliny. Nigdy nie jest zadowolony z rezultatów swojej pracy.

Jiro jest shokuninem. Mistrz swojego rzemiosła. Ścieżka shokunin jest powtórzeniem tego samego dnia po dniu. Ich jedynym pragnieniem jest praca. Nie chcą być wyjątkowi. Jiro powiedział kiedyś, że nie podobał mu się weekend. Są dla niego za długie. Chce wrócić do pracy tak szybko, jak to możliwe, jest to niezrozumiałe dla zwykłych ludzi.

Zazwyczaj odwiedzający uważają, że tylko ja sama robię sushi. Myślą, że Nakazawa jest facetem, który przynosi ryby z kuchni, a Yoshikasu po prostu wycina ryby. Goście uważają, że wszyscy oprócz mnie wykonują bardzo łatwą pracę. Ale tak naprawdę sushi jest gotowe w 95%, zanim go dotknę. Ten, kto wykonuje najmniej pracy, otrzymuje całą chwałę. Ale jeśli myślisz głębiej, robią to, czego ich nauczyłem.

Sztywność nie jest taka zła.

W dzisiejszych czasach wszystko, czego ludzie chcą, to łatwa praca, dużo wolnego czasu i więcej pieniędzy. Szkolenie w restauracji Jiro trwa 10 lat, większość studentów wyjeżdża po pierwszym dniu. Po pierwsze, ich zadaniem jest ściśnięcie gorącego ręcznika, który przypala ręce do pęcherzy. Dopóki nie nauczysz się wyciskać go na sucho, nie będziesz mógł łowić. Po około 10 latach będziesz mógł gotować jajka. Wszyscy w restauracji starają się zadowolić Jiro. Liczy się tylko jego aprobata.

Niektóre od urodzenia mają delikatny smak i zapach. To właśnie nazywamy talentem naturalnym. Reszta zależy od tego, jak ciężko pracujesz.

Najważniejszą rzeczą w tworzeniu sushi jest stworzenie równowagi między ryżem i rybami. Jeśli nie będą w doskonałej harmonii, sushi nie będzie smaczne. Ważna jest również kolejność serwowania: w menu są odpływy i przepływy. Przez 10 lat Jiro zastanawiał się, jak włączyć tę koncepcję do swojego menu. Teraz sushi Jiro jest jak koncert muzyczny. Klasyczne liczby, takie jak tuńczyk i kohada, są prezentowane w pierwszym akcie. Drugi akt to improwizacja, kadencja. Obsługuje dzisiejszy połów, który różni się w zależności od sezonu. W trzecim akcie węgorz, kampio i jajko stanowią tradycyjne zakończenie. Z każdym kęsem wchłaniasz filozofię Jiro.

Wszystko powinno być lepsze niż ostatnim razem.

Robię te same rzeczy, stopniowo je ulepszając. Zawsze będę starał się dostać na szczyt, ale nikt nie wie, gdzie to jest. Kiedy myślisz, że wiesz wszystko, zdajesz sobie sprawę, że sam siebie oszukujesz. Nawet w wieku 85 lat nie sądzę, że osiągnąłem doskonałość. Ale czuję zachwyt przez cały dzień. Uwielbiam robić sushi. Oddaję życie mojej pracy.

Czasami, kiedy rano widzę krewetki, myślę: „Jest godna Jiro”. Więc dokonuję wyboru.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars
Chmura wiedzy

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars

Pewnego dnia rosyjski rząd zastanawiał się nad zalegalizowaniem pokera online. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie hazard jest również zabroniony, kilka stanów zniosło zakaz pokera online. PokerStars, największy na świecie poker room online, zdecydował się na skorzystanie z tego, ale się nie udało. Na początku czerwca okazało się, że mała kanadyjska firma Amaya Gaming kupuje PokerStars, które nie wróciły na rynek amerykański.
Czytaj Więcej
Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia

Przedsiębiorca: Najlepszy czas na publikowanie w sieciach społecznościowych LinchpinSEO opracowało infografikę, która wyraźnie pokazuje, kiedy najlepiej publikować w sieciach społecznościowych dla różnych firm. Co dziwne, najwięcej polubień w wiadomościach otrzymano w niedzielę, użytkowników najbardziej interesuje sport i technologia w poniedziałek, a finanse w sobotę.
Czytaj Więcej