Chmura wiedzy

Dusza firmy: 5 autystycznych przedsiębiorców

Autyzm jest zaburzeniem genetycznym, któremu towarzyszą zaburzenia mowy i zdolności motorycznych, niechęć i niezdolność do komunikowania się z innymi ludźmi. Ale nie zawsze autyzm wiąże się z upośledzeniem umysłowym: wręcz przeciwnie, niektórzy autorzy mają doskonałe umiejętności w matematyce, programowaniu i innych naukach ścisłych. Wykorzystało to duńskiego biznesmena Torkala Sonna. Jego firma specjalizująca się w oprogramowaniu Specialisterne jest przede wszystkim autystyczna. A niektórzy ludzie cierpiący na to zaburzenie wcale nie czekali, kiedy zostali zaproszeni na rozmowę, ale założyli własny biznes.

Kent MELVILLE

Pije sodę kent

Dziewięcioletni Kent Melville, u którego w wieku dwóch lat zdiagnozowano autyzm, zaczął sprzedawać domowej lemoniady w pobliżu swojego domu w Vermont latem 2010 roku. Poszedł tak dobrze, że Kent natychmiast pomyślał o zrobieniu prawdziwego interesu w tym zakresie: opracowaniu linii smaków, narysowaniu logo i ochronie znaku towarowego. O swoich aspiracjach opowiadał ojcu, który, nawiasem mówiąc, prowadzi klasę biznesową w miejscowym college'u. Nie był entuzjastycznie nastawiony do tego pomysłu i zaczął przekonywać Kenta, aby odłożył rozpoczęcie produkcji do momentu, kiedy będzie starszy. Chłopcu udało się przekonać ojca i zaczął pracować: „Po co czekać, jeśli mam teraz wszystko, czego potrzebuję?” Nazwał swój napój Kent's Soda i zaczął sprzedawać go nie tylko w domu, ale także luzem - w restauracjach i lokalnych gospodarstwach. Asortyment zawiera szeroką gamę smaków: soda śmietana, truskawki, winogrona, cytryna i inne. Po zauważeniu chłopca przez prasę, nie było końca w sprawie zamówienia na butelkę Sody Kenta. Tylko w pierwszym roku istnienia firmy sprzedano 3,5 miliona z nich. Część dochodów przeznacza się na fundusze, które pomagają osobom z autyzmem. Firma działa do dziś, choć nie bez trudności. W czerwcu chłopiec i jego ojciec próbowali zebrać pieniądze na rozwój na Kickstarterze, ale im się nie udało.

Anthony BARRET

Anthony do Twojej dyspozycji Dostawa

Anton Barrett z kanadyjskiego miasta Edmonton ma 25 lat. Trudno mu mówić, ale dużo się uśmiecha, chętnie poznaje nowych ludzi i uwielbia chodzić. Postanowił udowodnić, że trudności w komunikacji nie są przeszkodą w biznesie. W tym pomógł mu jego asystent i przyjaciel Mike Hamm, który nakręcił o nim film i opublikował go na YouTube. Film opowiada o tym, jak żyje Anthony i dlaczego uruchamia własną usługę dostawy Anthony At Your Service.

„Rozpoczęcie tego biznesu pomoże Anthonemu stać się częścią społeczeństwa, ale jeszcze bardziej pomoże Edmonton” - podsumowuje Mike. W pierwszym tygodniu wideo obejrzano ponad 120 000 razy, rok później zbliża się do 200 000. W swoim rodzinnym Edmonton Anthony został gwiazdą. Jest popularny wśród dziennikarzy, co jest korzystne dla biznesu.

Ilin PARKER

Ważone przytulne koce spokój

Ilyn Parker nie odzywała się do piątego roku życia, a potem mówiła i ogólnie wyglądała jak całkowicie zdrowa osoba. Dopiero praca w biurze pogrążyła ją w przerażeniu: zbyt trudno było jej spędzić cały dzień przed komputerem. Zadania, które ją spotkały, wydawały jej się zbyt skomplikowane. Nie mogła zapamiętać i uporządkować informacji. Zdiagnozowano u niej autyzm w wieku zaledwie 46 lat. Kiedy to się stało, Ilin wypuścił powietrze: „To wiele wyjaśniło”. Po kilku latach zaczęła być leczona za pomocą terapii zajęciowej. Terapeuta położyła na niej specjalny koc, który aktywował układy sensoryczne ciała. Pięć minut później, pod takim kocem, Parker poczuł się zrelaksowany: napięcie, które prześladowało ją przez całe życie, gdzieś zniknęło. Zaczęła szukać takiego, aby użyć go w domu, ale okazało się, że prawie nie można go było znaleźć w sprzedaży. Zasadniczo ludzie robią je własnymi rękami i używają ich sami. Parker postanowił rozpocząć ich produkcję. Zatrudniła kilka profesjonalnych szwaczek i zaczęła produkować miękkie i ciężkie koce pod marką Cozy Calm. Zaczęła sprzedawać je przez Internet, a następnie udało się negocjować z aptekami i szpitalami. W 2010 r. Sprzedaż Cosy Сalm wyniosła 28 000 USD, a rok później ponad trzykrotnie - do 100 000 USD.

Hannah Greenberg

Koszulki T-shirt A-Z

15-letnia Hannah Greenberg z pasją kocha modę. Jej ulubionym kolorem jest zielony. Połączyła oba hobby i przy wsparciu nowojorskiej firmy Spectrum Designs zaczęła latem produkować własne projektowane koszulki. Jej pierwszy wiersz poświęcony alfabetowi nosi nazwę A-Z. Aby zebrać pieniądze na produkcję, opowiedziała o swoich planach na platformie crowdfundingowej GoFoundMe. Jej cel to 5000 $, a zebrano nieco ponad 1000 $. Jedna koszulka kosztuje 25 $. Projekt był lubiany przez amerykańskie aktorki Denise Richards i Tori Spelling, a nawet zorganizowali sesję zdjęciową w koszulce od Hannah. Wpływy przeznaczone są na fundusze, które pomagają dzieciom z autyzmem.

Matthew Morrill

Usługi rozdrabniania makulatury Matthew James Co

Rodzina 24-letniego Matthew Morrilla, u którego zdiagnozowano autyzm, przeżywała trudności finansowe, ale jego matka nie mogła nawet marzyć o niezależności finansowej. Matthew postanowił otworzyć swoją firmę Matthew James Co. Za pomocą niszczarki zaczął ratować prywatnych klientów i firmy przed ogromną ilością nagromadzonego makulatury. Dostał nawet hasło: „Łzy konkurentów na strzępy”. Pierwszym klientem był lokalny dom opieki - przyjeżdżał tam raz w tygodniu i rozdrabniał niepotrzebne kartki papieru. Start był tak udany, że niemal natychmiast postanowił zatrudnić asystenta. Jego celem było zarobienie 3000 $ miesięcznie. Takie zarobki wystarczyłyby mu, aby spełnić marzenie - sprowadzić młodszego brata i matkę do Disneylandu.

Zdjęcie: Matthew Chambers

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej