Chmura wiedzy

Załóż firmę: sklep spożywczy

W Moskwie jest około 19 800 stacjonarnych punktów sprzedaży detalicznej, prawie 7400 - sklepy spożywcze. W ciągu roku w mieście otwarto 634 sklepy, z czego 57% stanowiły małe sklepy spożywcze w pobliżu domu, których powierzchnia nie przekracza 210 mkw. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że rynek został opanowany przez networkerów, stanowiły one tylko 175 nowych rynków zbytu. Oznacza to, że dana osoba może zasadniczo wejść na rynek detaliczny żywności z ulicy.

Istnieją dwa sposoby: samodzielne otwarcie sklepu lub zakup franczyzy ważnej marki. Na przykład skontaktuj się z X5 Retail Group, która rozwija sieć Crossroads Express, sprzedając franczyzy. Aby rozpocząć pracę nad systemem franczyzy zwrotnej, musisz zawrzeć umowę podwykonawstwa handlowego dotyczącą przeniesienia praw do znaku towarowego, a także umowę agencyjną dotyczącą sprzedaży asortymentu. Opłata ryczałtowa wyniesie 295 000 rubli.

W przypadku niezależnego otwarcia sklepu musisz zdecydować o koncepcji. Uczestnicy rynku twierdzą, że lepiej jest otwierać specjalistyczne sklepy, takie jak mięso, ryby lub produkty mleczne. Zajmują mniej miejsca i skuteczniej konkurują z dużymi graczami o klientów ze względu na szerszy asortyment w swoim segmencie.

W sumie na otwarcie supermarketu trzeba wydać około 4 milionów rubli, a od 500 000 rubli na otwarcie małego specjalistycznego sklepu. Inwestycje mogą się zwrócić w ciągu dziewięciu miesięcy.

Pokój

Aby otworzyć supermarket, potrzebujesz pokoju o powierzchni od 200 do 500 mkw. Jeśli planujesz otworzyć specjalistyczny sklep z rybami, nabiałem lub mięsem, wystarczy 30-50 mkw. Najlepsze miejsca znajdują się w dzielnicy biznesowej, centrum biznesowym, na szlakach pieszych, w pobliżu węzłów komunikacyjnych lub, odwrotnie, w mieszkalnych strefach sypialnych. W pierwszym przypadku sklep jest skierowany do klientów, którzy wchodzą do sklepu podczas pracy lub po pracy, a w drugim - do tych, którzy chcą kupować produkty w pobliżu domu.

Cena wynajmu powierzchni odpowiedniej do przechowywania różni się w zależności od powierzchni, możliwości przełajowych i powierzchni. Zaczyna się od 1000-2 000 USD za metr rocznie, powierzchnia metra kosztuje 4 000 USD Ponadto, aby sklep działał sprawnie, stawka czynszu nie powinna przekraczać 10% miesięcznego obrotu bez VAT.

Naprawa

Jeśli sklep znajduje się w centrum lub jest skierowany do klientów o dochodach powyżej średniej, wówczas naprawy będą musiały wydać ponad 13 000 rubli na mkw. W przypadku punktu sprzedaży detalicznej w dzielnicy mieszkalnej lub poza miastem, gdzie kupujący nie przywiązują szczególnej wagi do stylistycznego projektu przestrzeni, wystarczy 10 000 rubli za metr. Kwota ta obejmuje szorstkie i dokładne wykończenie, elektrykę, wentylację i ścieki.

Minimalne naprawy mogą polegać na wyrównywaniu ścian, instalowaniu ścianek działowych i malowaniu. Jego cena będzie w przybliżeniu równa miesięcznej stawce czynszu. Możesz samodzielnie naprawić pokój, angażując krewnych i przyjaciół w pracę. Według uczestników rynku wiele lokali wynajmowanych w sklepach na początkowym etapie nie wymaga naprawy.

Dokumenty

Na początek sklep spożywczy nie wymaga dodatkowych uprawnień. Wystarczy zarejestrować firmę lub zostać indywidualnym przedsiębiorcą, znaleźć pokój i wysłać zawiadomienie do Rospotrebnadzor o rozpoczęciu pracy. Następnie agencja zarejestruje Cię i uwzględni w planie inspekcje, które mogą być przeprowadzane nie częściej niż raz na trzy lata lub na żądanie klienta.

Jeśli planujesz sprzedawać alkohol, będziesz musiał poradzić sobie z uzyskaniem licencji na ten alkohol. Mocny i lekki alkohol jest licencjonowany osobno. Istnieją ograniczenia prawne dotyczące sprzedaży alkoholu w pobliżu placówek dziecięcych, a także w nocy (godziny policyjne mogą się różnić w różnych regionach).

Inne wydatki

Personel

Wynagrodzenia sprzedawców i kasjerów zaczynają się od 15 000 rubli. Średnio pracownik będzie musiał zapłacić 30 000–50 000 rubli w zależności od swoich obowiązków: jeśli pracownik przejmie większy rozładunek towarów i sprzątanie pomieszczeń, jego wynagrodzenie będzie wyższe. Pracownicy są dobrze motywowani premiami za dobrą sprzedaż i osobistą obecność właściciela - na początku przydaje się samodzielne stanie przy kasie. W związku z tym musisz zatrudnić dwóch lub czterech kasjerów, ładowacza, ochroniarza, administratora. W małym specjalistycznym sklepie możesz zrobić tylko kilku sprzedawców, którzy w razie potrzeby przejmą inne funkcje.

Wyposażenie

Sprzęt handlowy, a także naprawy, mogą być zarówno budżetowe, jak i drogie. Koszt zakupu supermarketu może wynosić od 1,5 miliona rubli do 4 milionów rubli. Oprócz regałów spożywczych, powinny być w nich chłodzone witryny i zjeżdżalnie, zjeżdżalnie do warzyw i owoców, półki do przechowywania chleba i produktów piekarniczych, a także kasy w kasie sklepu. Oprócz strefy sprzedaży konieczne będzie również wyposażenie pomieszczeń magazynowych i pokoju menedżera w komputer i szybki Internet.

W przypadku małego specjalistycznego sklepu możesz przechowywać w granicach 100 000-200 000 rubli. Liczniki, stoły, zamrażarki skrzyniowe, szafy chłodnicze i gabloty mogą być zarówno krajowe, jak i importowane. Konieczne będzie również wykupienie kasy fiskalnej, zawarcie umowy o jej utrzymaniu i zarejestrowanie jej w urzędzie skarbowym. Koszt jednej kasy wynosi około 9000 rubli.

Asortyment

W przypadku zakupu franczyzy specjaliści z dużej sieci detalicznej zaoferują przedsiębiorcy optymalny asortyment w zależności od powierzchni i lokalizacji sklepu. Wszystkie towary oprócz alkoholu wezmą na sprzedaż. Jeśli zdecydujesz się stworzyć własny sklep, znalezienie hurtowych dostawców nie będzie trudne. Możesz także dokonać zakupu w wyspecjalizowanych sklepach internetowych (H&F napisał o jednym z nich). Każdego miesiąca mały sklep wydaje około 15 000 rubli, aby uzupełnić asortyment. Cena produktu zależy od jego ilości i warunków dostawy. Na przykład możesz zaoszczędzić, angażując się w odbiór z magazynu.

Promocja

Aby mieszkańcy pobliskich domów dowiedzieli się o twoim sklepie, wystarczy umieścić reklamę zewnętrzną przy wejściu i rozwieszać banery po dzielnicy. Koszty promocji mogą wynosić około 50 000 rubli. Ponadto każdy znak na elewacji domu w Moskwie musi zostać zarejestrowany, a jeśli ma niestandardową formę, musi zostać zatwierdzony przez Mosarchiterature.

Dziękujemy firmie Express Retail, spółce zależnej X5 Retail Group, a także Siergiejowi Zacharowowi (Dom Hariusa) i Mikołajowi Borodulinowi za pomoc w przygotowaniu materiału.

Ilustracje: Natalya Osipova

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej