Chmura wiedzy

Biada Wit: 6 błędów w myśleniu, które zapobiegają produktywności

Pułapki mentalne opisane przez psychologa Andre Kuklę to znoszone i nawykowe ścieżki, po których nasza myśl boleśnie i nieskutecznie porusza się, spalając niewiarygodne ilości czasu, zużywając energię i nie tworząc żadnych wartości dla nas samych ani dla nikogo innego. Wpadamy w nie automatycznie, bez podejmowania świadomych decyzji. Aby się ich pozbyć, musisz najpierw nauczyć się je rozpoznawać.

Wytrwałość

Pierwsza pułapka, wytrwałość, to kontynuacja pracy nad czymś, co już straciło swoją wartość. Dawno, dawno temu biznes naprawdę coś dla nas znaczył - inaczej nie poradzilibyśmy sobie z tym w ogóle. Ale jego znaczenie i znaczenie wyparowało, zanim dotarliśmy do końca. I kontynuujemy - albo dlatego, że nie zauważyliśmy tej zmiany, albo po prostu z powodu bezwładności. Moralny obowiązek dokończenia wszystkiego, co się zacznie, leży głęboko w nas. Ciężko jest nam rzucić się do połowy, nawet wyraźnie puste ćwiczenie. Sam fakt, że coś zaczęliśmy, wydaje się wiązać nas z rozstrzygnięciem sprawy, niezależnie od tego, czy powody naszej działalności utrzymują się.

Przestrzegamy prawa bezwładności umysłowej. Zacząwszy coś robić, kontynuujemy ruch w tym samym kierunku psychologicznym, aż do końca. Tak jak w przypadku bezwładności fizycznej, impuls ten można pokonać przez inne czynniki. Nudne gry, mierne programy telewizyjne i sprzedaż rzeczy, których nie potrzebujemy, mają jedną szczęśliwą właściwość: wcześniej czy później się kończą. Jednak nie wszystkie klasy mogą zakończyć się same. Praca, małżeństwo lub nawyk mogą trwać wiecznie. Czasami wybieramy taki beznadziejny kurs, ponieważ nie przychodzi nam do głowy przemyślenie naszych celów. Gdybyśmy się zatrzymali i zadali sobie pytanie, czy chcielibyśmy nadal iść w tym kierunku, odpowiedź mogłaby być bardzo jasna. Tak, wszelka niepewność co do jutra byłaby lepsza niż odrażająca praca przez osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, pięćdziesiąt tygodni w roku - aż do śmierci!

Wzmocnienie

Wzmocnienie jest pułapką, w której znajdujemy się, gdy wkładamy więcej wysiłku w osiągnięcie celu niż to konieczne, tak jakbyśmy próbowali zabić muchę młotem. Rozwiązanie każdego z zadań wymaga pewnej ilości pracy. Jeśli robimy za dużo, marnujemy nasze zasoby na próżno. Przykłady wzmocnienia: ćwicz mowę tak wiele razy, że twoje własne słowa stają się nudne i pozbawione życia; Spakuj swoje rzeczy, aby przygotować się na najbardziej niesamowite niespodzianki; zarabiać więcej, niż możemy wydać; przedyskutuj problem z tuzinem ludzi, poproś o radę od jedenastego.

W amplifikacji często obserwuje się dziwne zjawisko powtarzania. Polega ona na tym, że po zakończeniu pracy natychmiast zaczynamy to robić ponownie. W przypadku wzmocnienia powtarzamy te same kroki, aby uzyskać coraz większą pewność, że naprawdę zakończyliśmy naszą pracę. W końcu zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że coś przeoczyliśmy. Zanim ponownie spojrzymy na setki pisemnych czeków, aby znaleźć przyczynę różnicy w 11 kopiejek w naszym bilansie, powinniśmy zadać sobie pytanie: czy zgadzamy się wykonywać tę samą pracę dla innej osoby za nagrodą w wysokości 11 kopiejek?

Fiksacja

Po zatwierdzeniu postęp w kierunku celu jest blokowany. Osoba nie może kontynuować tego, co zaczął, dopóki nie otrzyma telefonu, pozwolenia, wysyłki surowców, inspiracji. Zamiast zajmować się innymi sprawami, pozostaje w zawieszonym stanie oczekiwania. Nie trzeba tłumaczyć, że utrwalenie to zwykła strata czasu. Kiedy nie jest możliwe zrobienie niczego pożytecznego, aby jakoś przybliżyć cel, najlepiej o tym zapomnieć i zrobić coś innego, nawet jeśli cel jest niezwykle ważny, a alternatywą jest tylko drobiazg. Każda, nawet najmniejsza wartość jest lepsza niż tylko zabijanie czasu.

Często, gdy zbliżają się wakacje, ludzie przestają robić poważne interesy i przestają cieszyć się wakacjami, dopóki nie wrócą do domu. To z powodu fiksacji w poniedziałek trudniej jest cieszyć się niedzielą niż piątkową nocą. Nie pozwalamy sobie całkowicie zanurzyć się w teraźniejszości, ponieważ teraźniejszości nie uważa się za taką, jaka była. To drobiazg, obraz pośredni, który pozwala zabić czas, aż rozpocznie się prawdziwa akcja. Aż w końcu otrzymamy dyplom. Aż dzieci dorastają. Dopóki nie przejdziemy na emeryturę. Czekając na prawdziwy show, całe życie może minąć jak sen. Ale nie trzeba czekać. Jesteśmy już tym, czym jesteśmy - i to jest nasze życie.

Odwrócenie

Czasami staje się oczywiste, że plany wyraźnie zawiodły. Jego konsekwencje mogą być przerażające, ale nic nie można zrobić. Jeśli na tym etapie nadal martwimy się tym samym problemem, jesteśmy w pułapce powrotu. Podczas cofania staramy się zmienić nieodwracalną przeszłość. Wynajdujemy widmowy wszechświat warunkowo przeszłych wydarzeń, pełen wszelkiego rodzaju „byłoby” i „było to konieczne”, w którym możemy wściekle pracować nad rozwiązaniem problemu, który już nie istnieje tak bardzo, jak tego pragnie nasza dusza.

Niezrealizowaną szansę należy postrzegać jako namacalny brak czegoś w naszym życiu, zanim zaczniemy oddawać się nawróceniu. Ale ta granica między niezrealizowanym a postrzeganym brakiem ma magiczny wpływ na nasz mózg. Dlaczego uważamy, że rozczarowanie po prostu nie istnieje? Nieudana wizyta przyjaciela i szczęście na giełdzie, która nie spadła na nas, ma dokładnie taki sam status jak dobre wróżki, które nie istnieją! To, co nazywamy rozczarowaniem, jest w zasadzie niczym więcej niż częścią teraźniejszości, w której musimy żyć i działać. Utrata pieniędzy jest równoznaczna z brakiem ich od samego początku. Kogo obchodzi, jak znaleźliśmy się w tej sytuacji?

Postępy

Advance to pułapka, w którą wpadamy, zaczynając zbyt wcześnie. Kiedy wyprzedzamy wydarzenia, bardzo często przetwarzamy, „przygotowujemy” i pracujemy na próżno. Jesteśmy szczególnie skłonni wpaść w pułapkę postępu, gdy zaczynamy budować harmonogramy i plany na przyszłość. Przedwczesne plany uwzględniają możliwości, które mogą z czasem zniknąć. Wtedy cała wykonana praca będzie daremna. Co najmniej potrzebujemy planów na przyszłość, kiedy będziemy już zaangażowani w cenne i konstruktywne działania. Wystarczy wiedzieć, że robiąc to, poświęcamy czas na dobre wykorzystanie. A przyszłość będzie czekać, aż teraźniejszość się skończy.

Niemniej jednak jest to jedna z najczęstszych pułapek umysłowych: zdecyduj, co dalej, zanim skończymy z bieżącym zadaniem. Refleksje na temat jutrzejszej pracy w domu w telewizji. Przewidywanie lunchu w pracy. Zastanawiająca kolacja w nocy. Ten dziwny nawyk można nazwać krokiem naprzód. Jeśli ciągle zastanawiamy się, co dalej robić, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z palącymi problemami. W rezultacie problemów z maksymalną wydajnością nie można rozwiązać. Strach przed przyszłością przypomina prymitywny strach przed nocą, który zmusza nas do oświecenia wszystkiego wokół, nawet jeśli nie zamierzamy opuszczać jaskini. Kiedy jesteśmy gotowi do wyjścia, mamy wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć niebezpieczną przepaść.

Zaostrzenie

Czasami, decydując się na jakąś działalność, trudno jest jej założyć. Umysł po prostu odmawia natychmiastowego podjęcia pracy. Nawyk odkładania nowej firmy na jakiś konkretny moment w przyszłości jest powszechny. Postanawiamy rozpocząć dietę w poniedziałek, tak jakby poniedziałek był bardziej odpowiedni do tego celu niż czwartek. Obietnice złożone w sylwestra należą do tej samej kategorii. Częściowo taki transfer jest sztuczką, która pozwala ci opóźnić czas i bawić się złudzeniem, że już mamy do czynienia z tym problemem.

W rzeczywistości mamy wybór: zacząć, czy nie. Wystarczy pierwsza bitwa z ciągnięciem. Warto zacząć pisać list - a pisanie drugiego zdania nie wydaje się już bolesne. Początek nawet ogromnej pracy jest często niezwykle prosty: podnieś papier, długopis lub filiżankę herbaty. Umyj jedną filiżankę - i nie ma o czym myśleć! A jeśli chcesz opuścić to całe przedsięwzięcie, to przynajmniej jeden kubek będzie czysty.

Zdjęcie: Zdjęcie ze strony głównej za pośrednictwem Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej