Chmura wiedzy

Do góry nogami: 6 przykazań firmy kreatywnej

Robert Sutton, profesor inżynierii na Uniwersytecie Stanforda, zajmuje się badaniami w dziedzinie kreatywności. Wskazuje kilka czynników, które przyczyniają się do rozwoju potencjału twórczego firmy.

Robert Sutton

Profesor inżynierii, Uniwersytet Stanforda

Wybierz dziwne

Innowacyjne firmy zachowują się jak pchli targi: zbierają pomysły, ludzi, różne przedmioty, które raczej nie znajdą natychmiastowego zastosowania. Ta taktyka wydaje się nieskuteczna z zewnątrz, ale ostatecznie może się opłacać, ponieważ zwiększa różnorodność, prowadzi do towarzystwa ludzi, którzy potrafią spojrzeć na stare, dawno znane rzeczy w nowy sposób. Zazwyczaj osoby o tej samej grupie krwi są przyjmowane do firmy. To zjawisko preferencji dla „samopodobnego” skutkuje procesem zwanym rozmnażaniem homosocjalnym. Kiedy firma wybiera tylko tych, którzy są zgodni z obecnymi pracownikami i z którymi mogą łatwo się z nią dogadać, zasadniczo zatrudnia ludzi takich, których już ma pod dostatkiem.

Dobrym sposobem na urozmaicenie gamy pomysłów jest praca z ludźmi różnych typów. W szwajcarskim mieście Biel znajduje się firma BrainStore, prawdziwa „fabryka pomysłów”, która przyciąga nastolatków do znalezienia rozwiązania problemów swoich klientów. Według założyciela firmy, Marcusa Mettlera, „wszystko, co jest dla nas zwyczajne, jest niepotrzebne, szukamy szalonych pomysłów. I przyciągamy młodych ludzi do poszukiwań. Wiedzą, jak wyrazić wszystko, co im się nie przydarzy, nie rozpraszając się argumentami rozumu”. Każda firma może zainicjować innowacje poprzez rozszerzenie zakresu różnic.

Interesującą praktyką stosowaną przez niektóre firmy kreatywne jest od czasu do czasu zatrudnienie kogoś inteligentnego, interesującego lub oczywiście nie z tego świata, który wie, jak zrobić coś, czego w tej chwili nie potrzebuje. Rzadko się zdarza, ale takie eksperymenty są zwieńczone tworzeniem udanych innowacji - produktów lub metod - które nie mogłyby wystąpić u pracowników posiadających „odpowiednie” umiejętności. Najważniejsze jest, aby nauczyć ich ignorować porady kolegów i szefów, zamiast opanowywać metody, które myślisz i działasz w swojej firmie i branży. Chodzi o to, aby zatrudnić ich, aby sprawdzić, czy są w stanie dostarczyć coś naprawdę oryginalnego. Na przykład David Kelly z IDEO radzi: „Zatrudnij ludzi, których nie potrzebujesz teraz, ale mogą ci się przydać później”.

Przyczyniać się do zamieszek

Jeśli chcesz, aby Twoja firma miała wiele punktów widzenia, pomysłów i talentów, powinieneś zatrudnić „idiotów” - trudnych do wykształcenia ludzi, którzy niechętnie przyjmują kodeks korporacyjny. Cała niepisana reguła przyjęta za pewnik, która wyjaśnia, dlaczego pewne rzeczy należy robić w ten sposób, a nie inaczej. Potrzebujesz początkujących, którzy będą patrzeć na rzeczy inaczej niż starzy, a co najważniejsze, żadne pranie mózgu nie spowoduje, że zrezygnują z poglądów. Jednym słowem, innowacyjne firmy potrzebują tych, którzy unikają, ignorują lub odrzucają „ciepły komfort stada”, jak nazywa to pisarz science fiction George Gilder. Ponieważ działają tak, jak uważają za stosowne, a nie tak jak inne, firma poszerza zakres podejść i procedur.

powinieneś brać „nonsensy” do pracy - potrzebujesz początkujących, którzy będą patrzeć na sprawy inaczej

Ważne jest, aby wyjaśnić pracownikom, że firma jest zainteresowana przeciwstawieniem się naciskom kierownictwa i zaniedbaniem przyjętych zasad w ich codziennej pracy. Organizacje to formacje hierarchiczne, w których jest niewielu szefów i wielu podwładnych. W rezultacie, jeśli ludzie w organizacji dyskutują i robią tylko to, czego oczekują od nich szefowie, zakres pomysłów, o których myślą i które sprawdzają w praktyce, nieuchronnie się zmniejsza. Przekłada się to na dziwny język teorii ewolucji, co oznacza, że ​​zmienność genów jest zmniejszona. Weźmy przykład Davida Kelly'ego z IDEO. Zatrudnij inteligentnych facetów i nie wtrącaj się w ich sprawy, dopóki sami nie poproszą cię o pomoc. Jeśli powiesz im, co mają robić, po prostu ich powstrzymaj.

Mieszaj konflikty

Potrzebujesz wesołych optymistów, którzy mogą bronić swojego punktu widzenia. Im dalej, tym więcej badaczy skłania się do wniosku, że konflikt pomysłów jest błogosławieństwem, szczególnie dla organizacji zaangażowanych w pracę twórczą. Jeśli Twoja firma nie przestaje mówić, może to oznaczać konkurencję pomysłów, a także szeroką gamę wiedzy i punktów widzenia. Na przykład jedno badanie wykazało, że gdy członkowie grupy lekkomyślnie łamią włócznie wokół sprzecznych pomysłów, naturalnie zachęca ich do wplatania pomysłów innych w swoje własne, nalegają, aby inni przedstawili przekonujące logiczne uzasadnienie swoich poglądów, a jednocześnie przedstawiali jeszcze więcej własnych pomysłów . Opracowane w trakcie takiego konkursu rozwiązania są bardziej złożone i przemyślane.

Myśl inaczej

Musisz patrzeć na stare praktyki nowymi oczami, innymi słowy, myśleć w stylu vujа de. Jeśli deja vu ma wrażenie, że zdarzyło ci się to w przeszłości, chociaż masz do czynienia z czymś zupełnie nowym, wtedy vujà de ma miejsce, gdy czujesz się lub zachowujesz się tak, jakby ta działalność była dla ciebie nowa, chociaż wykonałeś to setki razy.

Dobrym sposobem na pobudzenie kreatywności jest poszukiwanie nowych zastosowań starych materiałów, przedmiotów, produktów, usług lub koncepcji. Kiedy laboratorium Thomasa Edisona rozwijało żarówkę, znalezienie trwałego i niedrogiego żarnika nie było jedynym problemem, nad którym zastanawiali się wynalazcy. Ku ich rozczarowaniu, żarówki nie trzymały się dobrze w gniazdach i od czasu do czasu wypadały. Aż jednego dnia jeden z inżynierów zdecydował się zastosować zasadę zakrętki do zamocowania żarówki we wkładzie. Ta metoda jest znana do dziś.

pracownicy, którzy zbyt często się mylą, powinni zostać zwolnieni, ponieważ jest to nienormalne

Większość tego, co wydaje się nam niezaprzeczalną innowacją, nie pochodzi z powietrza. To nowy połączony stary - od dawna znane przedmioty, pomysły, działania. Ten sam silnik parowy był używany w kopalniach przez trzy ćwierć wieku, zanim Robert Fulton odgadł, czy zainstalować go na statku i skonstruować pierwszy statek. Świetnym przykładem jest język programowania Java. Jak zauważył Robber Reid, „żadna z jego właściwości nie była rewolucyjna ani nawet sama w sobie nowa, ale wszystkie właściwości nowego języka zostały idealnie ze sobą połączone, a wszystko połączyło się w coś naprawdę wyjątkowego”.

Odrzuć tych, którzy się nie mylą

Założyciel Hondy, Soichiro Honda, powiedział: „Wiele osób marzy o sukcesie. Moim zdaniem sukces można osiągnąć tylko poprzez szereg powtarzających się niepowodzeń i introspekcji. Sukces, ogólnie rzecz biorąc, stanowi tylko jeden procent twojej pracy i jest wynikiem pozostałych 99%, które są nazywane awarie ”. Były prezes Warner, Steve Ross, opracował filozofię, która powinna zwalniać pracowników, którzy popełniają błędy zbyt rzadko, ponieważ nie jest to normalne. Henry Ford powiedział, że „porażka rodzi się od zera i działa mądrzej”. W firmie, która poważnie traktuje perspektywę strategicznie uzasadnionej porażki, mogą uznać pracowników, którzy się nie mylą, za niepodejmowanie odpowiednich starań w celu podjęcia ryzyka, analizy własnych błędów i doprowadzenia eksperymentów do logicznego zakończenia.

Koncentrat

BrightHouse to firma konsultingowa, która bierze od 500 000 do 1 000 000 USD za jednego pomysłu, a jej założyciel, Joe Reiman, odrzuca niepodważalną prawdę dla wielu, że konieczne jest robienie rzeczy tak szybko, jak to możliwe. Przeciwnie, z dumą stwierdza, że ​​w jego towarzystwie „robi się to z prędkością rozprzestrzeniania się melasy”. Szczególnie podkreśla, że ​​niemożliwe jest przyspieszenie narodzin wyjątkowego pomysłu. „Mówię naszym klientom, że jesteśmy najwolniejszą firmą, jaką kiedykolwiek spotkali, i że mamy najwyższe stawki”.

BrightHouse nie zajmuje się kilkoma zamówieniami jednocześnie, ale zawsze działa tylko na jeden pomysł, a wszyscy jego pracownicy (20 osób) przez dwa do trzech miesięcy szukają kreatywnych rozwiązań dla jednego klienta. Po wielu latach zarządzania tradycyjną firmą reklamową twórca wymyślił takie nietrywialne podejście. To doświadczenie przekonało go, że wieczny pośpiech w realizacji zamówień i potrzeba zaspokojenia potrzeb wielu klientów o najbardziej odmiennych potrzebach tylko stłumiły innowacje.

Zdjęcie: Alexander Crisp

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej