Chmura wiedzy

Zejdź mi z głowy: 5 książek o wpływie Internetu na mózg

Przyspieszenie wymiany informacji krąży po całym świecie jak hulk - to uczucie jest znane przedsiębiorcom, którzy zdobywają odbiorców i obserwują, jak projekty internetowe zwiększają ich kapitalizację do milionów dolarów rok po uruchomieniu.

Świadomość konsumencka uczy się także przystosowywać do nowego środowiska. Od kilku lat w USA naukowcy - od neurofizjologów po kulturoznawców - piszą książki, w których starają się zrozumieć: jak Internet wpływa na mózg? I chociaż wciąż nie ma naukowych dowodów na zmiany fizjologiczne w mózgu, książki te przybliżają nas do zrozumienia nowego świata.

„Atrapa: co Internet robi z naszymi mózgami”

Nicholas Carr

Autor jest absolwentem Harvard University, byłego redaktora Harvard Business Review. Przed „Shallows” Carr wydał dwie książki o wpływie technologii na nasze życie i ma popularny blog. „The Shallows” stał się bestsellerem i zdobył nagrodę Pulitzera w kategorii non-fiction w 2011 roku. W książce autor pokazuje konkretnymi przykładami, w jaki sposób nowe „narzędzia umysłu” w całej historii - alfabet, prasa drukarska lub komputer - zmieniają trasy naszych połączeń neuronowych. „Czy Google nas otępia?” było jednym z pierwszych pytań Carra, a następnie książką próbującą wyjaśnić wpływ Internetu na mózg.

Przetłumaczone na język rosyjski pod nazwą „Manekin: Co Internet robi z naszymi mózgami” przez BestBusinessBooks.

Filtry bąbelkowe, Ely Pariser

Książka amerykańskiego aktywisty Eli Parisera o tym, jak rozwój Internetu prowadzi do kontroli człowieka. Praca jest pośrednio związana z wpływem na mózg: Eli pisze o nowym stanie, w którym wszyscy zaczynają żyć zgodnie z regułami firm, choć kiedyś wydawało się, że Internet został stworzony dla wolności.

Autor kwestionuje ideę „odpowiedniego” Internetu: Google decyduje dla użytkownika, co chce znaleźć i daje, jak mu się wydaje, najbardziej odpowiednie wyniki. Jednocześnie dana osoba traci możliwość zobaczenia drugiej strony i nie może w pełni spojrzeć na wydarzenie i temat.

Inny internetowy gigant, Facebook, filtruje znajomych i wybiera, z kim chcesz rozmawiać, a kto nie. Wszystko to tworzy nowy sposób myślenia: człowiek uczy się postrzegać tylko to, co oferują usługi internetowe, dostosowuje się do życia we własnej „bańce filtracyjnej”.

W 2012 r. Został przetłumaczony na rosyjski przez wydawnictwo Alpina Business Books, zatytułowane „Za ścianą filtrów: co kryje się przed tobą Internet”.

„Nadmiar poznawczy: kreatywność i szlachetność

W erze informacyjnej „Clay Shirky

Autor jest profesorem na New York University, gdzie zajmuje się skutkami topologii społecznościowych i sieciowych oraz dowiaduje się, jak nasze nowe połączenia zmieniają kulturę i ekonomię. Clay pisze o Internecie, a także o biotechnologii i bioinformatyce, do wszystkich możliwych publikacji od 1996 roku. Główne pytanie, które go interesuje, brzmi: w jaki sposób można zjednoczyć ludzi, aby osiągnąć wspólne cele?

W Cognitive Excess autor twierdzi, że w czasie, gdy technologia pozwala nam mieć więcej wolnego czasu, musimy nauczyć się wysyłać go we właściwym kierunku. Nazywa ten czas resztkowy nadmiarem poznawczym i wzywa do codziennego korzystania z niego. Połączone wysiłki doprowadziły już do powstania globalnych platform, takich jak Wikipedia, Ushahidi.com (pozwalających Kenii i innym uciśnionym obywatelom na zgłaszanie cenzury i aktów przemocy w czasie rzeczywistym), a nawet portalu LOL.Cats.com.

W języku rosyjskim został opublikowany pod tytułem „Turn on Brains: Free Time in the Internet Age”, wydawnictwo Career Press.

„Czy Internet zmienia nasz sposób myślenia?” John Brockman

Pytanie zadane w nagłówku, autor zadał 150 znanych postaci z różnych dziedzin (na przykład istnieją wywiady z Brianem Eno, Marissa Mayer, wspomniane już przez Claya Shirky'ego). Rezultatem jest kontrowersyjna książka, w której John próbuje zrozumieć, czy Internet może fizycznie zmienić nasz mózg.

W rzeczywistości jest to zbiór myśli ludzi na temat tego, jak Internet wpłynął na nich i ich styl życia. Można to nazwać „150 sposobami odpowiedzi na jedno pytanie”, a nawet „Jak doprowadzić naukowców do czystej wody”, ponieważ odwołanie do faktów naukowych jednego naukowca jest podzielone na przeciwieństwo osądów innego. Lepiej jest czytać selektywnie: każdy wywiad ma jedną lub dwie strony, a w książce jest ich prawie 500.

Niektóre eseje można znaleźć na portalu Edge.

„Za dużo wiedzy” - Anne Blair

Profesor historii na Uniwersytecie Harvarda pokazuje, w jaki sposób problemy, które, jak się wydaje, w ogóle nie miały historii, zostały napotkane i rozwiązane kilka wieków wcześniej. Anne rysuje podobieństwa między naszymi czasami a XVI-XVII wiekami, kiedy było mnóstwo książek.

Przesłanie autora jest proste: na świecie jest zbyt wiele rzeczy, które warto załadować do mózgu. Dlatego książka mówi, jak żyć w epoce nadmiaru informacji i dlaczego ten nadmiar należy uznać za problem. Przed wiekami kwestie te były równie dotkliwe, ale zwróciły się ku innym innowacjom - na podobne historie zwrócono szczególną uwagę.

Jedna z najlepszych książek New Yorkera z 2011 roku.

Zdjęcie: Kevin Van Aelst

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej