Chmura wiedzy

Załóż firmę: wynajem motocykli, skuterów wodnych i skuterów śnieżnych

Wypożyczenie jest dobrą okazją dla konsumenta do korzystania z drogiego produktu bez jego zakupu. Ale otwarcie go jest dość ryzykownym przedsięwzięciem: trzeba poradzić sobie z niewykonaniem zobowiązania, zniszczeniem mienia, naruszeniem warunków pracy itp. H&F nauczył się tworzyć wypożyczalnię samochodów sportowych, która jest przekazywana klientowi na krótki czas i używana na ograniczonym obszarze. W takim przypadku ryzyko jest zmniejszone: trudno ukraść motocykl z toru wyścigowego lub odpłynąć ze zbiornika na skuter wodny. Trudno jest również złamać technikę pod nadzorem instruktora. Wypożyczalnie te są łatwiejsze do znalezienia klientów: wystarczy umieścić reklamy w interesujących społecznościach. Jednocześnie koszty organizacji mogą, przy udanym zestawie okoliczności, zrekompensować sezon.

Jeśli mówimy o jeździe na nartach wodnych, jedna łódź warta 200 000 rubli opłaca się za 200-250 godzin jazdy, motocykl na torze wyścigowym - około 150 godzin bez uwzględnienia kosztu benzyny i nowych opon. Koszt zakupu samych pojazdów sportowych będzie musiał doliczyć koszt czynszu i wynagrodzenia pracowników. Według szacunków H&F trudno jest stać się rentowną firmą w pierwszym roku działalności. Koszt zorganizowania takiego przedsięwzięcia wynosi 500 000 rubli lub więcej, konieczne będzie, aby sprzęt działał osiem godzin dziennie. Tymczasem do drugiego sezonu, kiedy nie będzie konieczne kupowanie nowych samochodów, zysk może wynieść do 200 000 rubli z każdego pojazdu na sezon.

Teren i lokal

Wybierając bazę, musisz zacząć od miejsca, w którym klienci spędzają czas. Ponieważ mówimy o rozrywce i treningu sportowym, warto skontaktować się z właścicielami ośrodków rekreacyjnych, klubów wiejskich oraz centrów sportowych i fitness. Kluby jachtowe są zainteresowane nartami wodnymi: często oferują dostawcom sprzętu organizację wynajmu na ich terytorium na korzystnych warunkach.

Logiczne jest organizowanie wypożyczalni rowerów sportowych na kartodromie - w Moskwie i innych regionach jest kilka dobrych tras treningowych dla tych, którzy chcą nauczyć się jeździć na rowerze sportowym, ale boją się ryzykować ich integralność. Nie ma ustalonych stawek za wypożyczenie pudła na gokartach lub hangarze na skutery wodne. Według H&F można wynająć mały garaż do przechowywania i naprawy kilku motocykli sportowych za 10 000-20 000 rubli miesięcznie, za mniej więcej taką samą cenę, jaką można spotkać, jeśli chęć otwarcia wypożyczalni odpowiada pragnieniu klubu jachtowego lub ośrodka sportów zimowych.

Dokumenty

Aby umówić się na wynajem, musisz wydać IP lub LLC. Wynajem odnosi się do usług domowych dla ludności i zgodnie z kodeksem podatkowym właściciel wynajmu poza „starą” Moskwą będzie musiał zapłacić jeden podatek od dochodu przypisanego (jeśli umowa najmu zostanie zawarta nie z osobą fizyczną, ale z osobą prawną, możesz pracować zgodnie z uproszczonym schematem opodatkowanie). Do pracy z klientami nie potrzebujesz kasy fiskalnej, ale wszystkie relacje będą musiały zostać naprawione dwoma dokumentami: umową o przekazanie nieruchomości na wynajem i paragonem na otrzymanie pieniędzy. Umowa musi szczegółowo opisywać pojazd, wskazywać jego numer inwentarzowy, a także opisywać warunki eksploatacji.

Centralny Bank Rosji nie uważa, aby pozostawienie pieniędzy jako zabezpieczenia było uzasadnione, więc jeśli chcesz się zabezpieczyć i złożyć zastaw w gotówce, nazwij procedurę, na przykład „wpłata depozytu zabezpieczającego”. Pożyczanie paszportu jest zabronione przez prawo paszportowe (chociaż grzywna w wysokości 100 rubli odstrasza kilka osób). Twoi klienci potrzebują prawa jazdy, jeśli wynajmują motocykl, skuter wodny, ATV lub podobny pojazd.

Jak każde przedsiębiorstwo w sektorze usług, firma wynajmująca będzie musiała sporządzić kącik konsumencki, stworzyć znak z harmonogramem pracy, kupić gaśnicę i zająć się stworzeniem planu ewakuacji.

Inne wydatki

Personel

Najczęściej małe czynsze są otwierane przez entuzjastów ich biznesu, którzy z powodzeniem łączą funkcje instruktora, ślusarza i osoby prowadzącej inwentaryzację. Jeśli nie możesz znaleźć jednej złotej rączki, wynagrodzenie każdego z trzech wymienionych pracowników może wynosić około 60 000 rubli przed opodatkowaniem.

Zaleca się również skorzystanie z usług zewnętrznych prawnika w celu zawarcia umowy najmu i wynajęcia wykwalifikowanego księgowego. Ta ostatnia będzie musiała nie tylko zmniejszyć debet z pożyczką: wytyczne dla księgowych biur wynajmu zawierają informacje o tym, jak wziąć pod uwagę same elementy wynajmu, odpisać przestarzałe modele oraz przeprowadzić awarie i kradzieże w bilansie.

Wyposażenie

Koszt jednego używanego motocykla przygotowanego do wypożyczenia na torze sportowym (reflektory, światła boczne, lusterka i inne drobiazgi należy usunąć z samochodu) wynosi 150 000-200 000 rubli. Mniej więcej tyle samo kosztuje odrzutowa narta Yamaha lub skuter śnieżny Suzuki. Musisz kupić co najmniej dwa samochody, aby drugi instruktor mógł eskortować klienta lub iść po niego.

Koszty zmienne

Wymiana paliwa, wymiana części zamiennych, drobne naprawy - wszystko to jest podejmowane przez właściciela wynajmu. Eksploatacja jednego pojazdu może kosztować 10 000–25 000 rubli miesięcznie.

Promocja

Możesz przyciągać klientów na specjalistycznych forach, w sklepach ze sprzętem sportowym i w samych ośrodkach rekreacyjnych. Nie daj się zwieść kuponom: jest mało prawdopodobne, aby akcje się zwróciły i przyciągnęły stałych gości.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału do wypożyczenia Motorradhof, wypożyczalni Power Ski, specjalistów portalu //www.naprokat24.ru/

Ilustracje: Natalya Osipova

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej