Chmura wiedzy

15 cytatów o okropnościach kapitalizmu z dokumentu The Corporation

Film opowiada o tym, jak powstały pierwsze korporacje, dlaczego zdobyły tyle władzy, do czego doprowadziły i jakie zagrożenia będą musiały stawić czoła ludzkości. Autorzy proponują postawienie diagnozy psychologicznej korporacjom - jak pacjentowi, który przyszedł do lekarza. Portret okazuje się obrzydliwy: każda korporacja, jeśli byłaby prawdziwą osobą, byłaby niegrzeczna, trudna do rozwiązania, autorytarna, nie skłonna do długotrwałych relacji. Z filmu można dowiedzieć się wielu faktów historycznych: na przykład o tym, w jaki sposób IBM uczestniczył w Holokauście lub o prywatyzacji źródeł wody w Boliwii.

Korporacja jest jak drużyna piłkarska. Niektórzy z nas rzucają piłkę, ktoś broni bramki, ktoś atakuje, ale nasze działania podporządkowane są jednemu celowi. To jest jak rodzina, w której wszyscy sobie pomagają. Korporacja to wszechwidzący szlachetny orzeł ... Och, ludzie, to gówno wystarczy.

Korporacja jest owocem industrializacji. Uprzemysłowienie rozpoczęło się w 1712 r., Kiedy Brytyjczycy zaczęli używać pompy parowej Thomas Newcomen. Służył do pompowania wody w kopalniach i, oczywiście, był o wiele bardziej produktywny niż dawniej - czerpał wodę z wiader.

Jeśli samolot nie lata, oznacza to, że nie został zbudowany zgodnie z prawami aerodynamiki. Nasza cywilizacja również nie jest stworzona zgodnie z prawem, a wiele osób już widzi zbliżającą się ziemię przez okno iluminatora.

Problem z dyrektorem generalnym korporacji polega na tym, że ma związane ręce. Wydaje się, że mogą podjąć każdą decyzję, ale w rzeczywistości zazwyczaj nie mają wyboru. Gdyby w swoich decyzjach polegali wyłącznie na sobie i swoich moralnych zasadach i preferencjach, być może zrobiliby inaczej. Współcześni właściciele niewolników i pracownicy monstrualnych korporacji w komunikacji osobistej są najsłodszymi ludźmi na Ziemi.

Korporacje były uprawnione przez osoby fizyczne, sądy i rząd uważały korporację, to znaczy wspólnotę akcjonariuszy, za jedną osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Ale sama korporacja nie ma moralnych barier i zobowiązań.

McDonald's jest młodością i entuzjazmem, General Electrics jest jak stary dziadek z tysiącem historii, Disney jest głupim psem.

Ludzie myślą, że naszym celem są tylko pieniądze. Ale tak nie jest: dbamy o środowisko i jak ulepszyć społeczeństwo.

Nawet jeśli mieszkasz na drzewie bananowym, jego istnienie jest wspierane przez siły ekonomiczne.

Biznes to bardzo skomplikowana sprawa, musisz cały czas myśleć o obniżeniu kosztów. W pewnym momencie korporacje mówią: pozwól komuś zbudować drogi, którymi będą jeździć nasze ciężarówki. Lub: pozwól komuś innemu rozwiązać kryzys na Bliskim Wschodzie, a my będziemy nadal pompować ropę.

Tutaj mamy ubrania z setek azjatyckich fabryk, pod różnymi markami. Ta koszulka polo kosztuje 14,95 USD, a kobieta, która ją uszyła, otrzymała 15 centów. Lub kurtka, została wyprodukowana w Salwadorze. Kosztuje prawie 200 dolców, a krawcy płacą 74 centy za każdą taką kurtkę.

Kiedyś próbowaliśmy spotkać się z pracownikami w fabryce odzieży w Hondurasie. Jest to bardzo trudne: oczywiście nikt nie wpuścił nas do samej fabryki - uniemożliwiły nam to służby bezpieczeństwa i policja - a nawet niektórzy z groźnych mężczyzn przybyli do mieszkania jednego z pracowników, gdzie mimo wszystko zostało zorganizowane spotkanie, i kazali im przerwać spotkanie. Dziewczyny były bardzo mądre. Na pożegnanie każdy uścisnął mi dłoń, a na mojej dłoni było około tuzina biokomórek. Oznaczono na nich etykietę: dowiedzieliśmy się, dla kogo szyją, imiona samych dziewcząt i ich pensję.

W drugiej połowie XX wieku pojawiła się niesamowita okazja do bardzo taniego wytwarzania chemikaliów. Opony gumowe, skóra ekologiczna, nawozy, chlor, DDT do zabijania owadów. Wszystko to zdawało się poprawiać nasze życie. Ale co teraz widzimy? Epidemia raka, której nie możemy zatrzymać.

GE został uznany za winnego oszustwa i zapłacił 9,5 miliona dolarów grzywny, Chevron został uznany winnym zanieczyszczenia środowiska i zapłacił grzywnę w wysokości 6,5 miliona dolarów, IBM został uznany winnym naruszenia przepisów eksportowych i zapłacił 8,5 miliona dolarów.

11 września był najgorszym dniem na świecie, ale, przepraszam, handlowcy, jak ja, pobłogosławili tych facetów w samolotach. Moją pierwszą myślą było: „Mmm, złoto poleci teraz!” Zarobiliśmy na tym ogromne pieniądze, a także na bombardowaniu Iraku.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej