Chmura wiedzy

Zadzwoń, oszukuj: film „Piąta moc” o Julianie Assange jako historia cynicznego przywódcy

Nastya CHERNIKOVA

Edytor H&F

Kiedy przed tobą jest dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach, najtrudniej jest określić, na czym się skupić. Przenosząc historię na duży ekran i wyjaśniając tym, którzy nigdy nie słyszeli o WikiLeaks, scenarzyści wybrali popularny motyw - współpracę partnerów od momentu, gdy morze jest na kolanach i nadchodzą nowe odkrycia, do zagrażających życiu konfliktów.

Rezultatem było warstwowe ciasto: kronika WikiLeaks leżała w jednej warstwie, Departament Stanu USA zareagował na śliwkę dokumentów w drugiej, postać Daniela Domsheita-Berga, przyjaciela Juliana, trzecia, oraz pracę mediów, które przetwarzały i publikowały informacje. Ale większość czasu poświęcona jest osobistym problemom Assange.

Razem z Danielem założyli WikiLeaks, pracowali dniami i nocami, uciekali od problemów i minęli więcej niż jedną miedzianą rurę. Jeśli odrzucisz motywy polityczne i spojrzysz na projekt z punktu widzenia startupu, niektórzy rozpoznają się w rozwoju osobowości „przedsiębiorcy”. Nawet biografia Assange'a („od dzieciństwa miał obsesję na punkcie komputerów i wcześnie stał się hakerem, zepsuł system kanadyjskiej firmy telekomunikacyjnej w wieku 20 lat”) przypomina epizody z życia Zuckerberga lub Durova.

Podobnie jak Milner, który wzbudził zaufanie przedsiębiorców i po transakcji stał się twardym menedżerem, charyzmatyczny Assange stopniowo staje się diabłem

W nowym paradygmacie warto żyć misją. Assange przyszedł do Daniela i zadzwonił do niego w dowolnym momencie, ale odległe rozmowy nie trwały nawet dwóch minut. Autorzy wprowadzili do filmu motyw miłosny (z powodu kolejnej inwazji Juliana, dziewczyna opuszcza Daniela), aby podkreślić, że Assange wie, jak niszczyć życie.

Mimo to ma bezwarunkowy urok i nosi przy sobie ludzi. Podobnie jak Milner, który wzbudził zaufanie przedsiębiorców i kiedy transakcja stała się twardym menedżerem, charyzmatyczny Assange stopniowo staje się diabłem. Kiedy Daniel mówi o nim z podziwem na początku, jest tak pogardliwy w finale: łódź nadziei rozbił się w strachu, piękny kult zniknął. Różowe okulary są zdjęte, a on zauważa: wolontariusze, o których mówi Assange, to fikcja. Julian powiedział, że stał się szary - albo dlatego, że rozwiódł się z żoną, albo dlatego, że przestał widywać się z synem. Potem Daniel łapie go farbą w łazience - i to jest kolejna fałszywa okoliczność.

Jednak Daniel pozostaje wierny przyjacielowi - dopóki nie natrafi na sprzeczności, których nie może zaakceptować. Prosi, aby nie publikować tajnych dokumentów żołnierza armii amerykańskiej Bradleya Manninga, aby go nie narażać. Julian szybko zakończył ciszę, prosząc partnera i przyjaciela o opuszczenie projektu. Ten punkt zwrotny mówi: jeśli chcesz zmienić świat, nie ma czasu na rzeczy.

Assange jest dzieckiem mody buntowniczej. Chore dzieciństwo, dziesiątki przeprowadzek w młodym wieku, sekta „Rodzina”, gdzie zmuszony był do farbowania włosów na biało

Przywódcy „piątej władzy” wykorzystują ludzi do poszerzania swoich możliwości. Są prekursorami cyborgów z przyszłości, w których nie ma uczuć, ale istnieje system, który jednak czasami zawodzi.

Wielu przedsiębiorców jest dziś ukrytymi rewolucjonistami. Assange jest pozbawiony obaw i nieustannie miażdży system. Kiedy pojawia się pytanie, czy wydawać tajne dokumenty, które negatywnie wpływają na los informatorów, a cały zespół jest temu przeciwny, nalega: misja jest przede wszystkim.

Mówią, że najważniejszą rzeczą w projekcie są ludzie. Ale jeśli jesteście przywódcami tyranów, przygotujcie się na wieczną samotność. Assange nie był rozczarowany odejściem Daniela. Przeszedł na następujących ochotników, nadal ukrywał się przed władzami i angażował się w WikiLeaks. Assange jest twardym i samotnym przywódcą, ale to on zdołał wstrząsnąć systemem.

 Strzał z filmu „Piąta moc”Strzał z filmu „Piąta moc”Strzał z filmu „Piąta moc”Strzał z filmu „Piąta moc”

Ciekawe fakty

Przed wydaniem ekranu „Piąta moc” nakręcono jeden film fabularny i dwa filmy dokumentalne o Assange (w tym Mediastan, nad którym sam Julian pracował). Pięć kolejnych jest na różnych etapach gotowości.

Film nie twierdził, że jest zgodny z faktami, ale Assange nazwał go oszczerczym i ostrzegł, że nic nie pozostało z historii WikiLeaks. Ważne postacie są nieobecne, inne są wprowadzane, aby stworzyć dramat, wiele nieścisłości (komentarze na ten temat na stronie).

Budżet filmu wyniósł 28 milionów dolarów. W amerykańskiej kasie udało się zebrać tylko 1,7 miliona dolarów.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej