Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikolay KONONOV

Redaktor naczelny H&F, autor książek Durov Code
i „God without a car: Stories of 20 crazy,
robić interesy w Rosji od zera ”

Z początku wydaje się, że kpi z niego - i to w ogóle jest uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu. Temat lekcji: jak zamienić swoje słabości w zalety.

Dalej jest relacja z podręcznika historii, a także całkowicie bezwstydne frazesy, którym trudniej jest wychowywać dzieci, biedne lub bogate (bardzo biedne, bardzo bogate). Istnieją spekulacje na temat drugiej świeżości - w odniesieniu do „Moneyball” Michaela Lewisa - o sukcesie trenera, który podszedł do koszykówki, jakby ten sport został wymyślony wczoraj. I na koniec, podpis polega na tym, że „jestem pięknie usprawiedliwiony, że 2 x 2 = 4, a zapłacisz i nauczysz się myśleć nieszablonowo”. Premia: kilka truizmów na obiad z nieudacznikami.

Ale, jak zawsze u Gladwella, u Dawida i Goliata historie odpowiadają na pytanie „co?”, A nie „jak?”. Wydobywa z góry wiedzy najważniejszą rzecz do rozwiązania problemu - i nawet jeśli daje kontrowersyjną odpowiedź, nadal rozszyfrowuje masy, które wystarczająco inteligentni ludzie intuicyjnie rozumieją, a wszyscy inni chętnie się dowiedzą.

Jaki jest pożytek z tego dla przedsiębiorcy? Przynajmniej metodologiczny. Świat ma bzika na punkcie dużych zbiorów danych i wyrafinowanych modeli. Gladwell powtarza od książki do książki: nie ma wielu kluczowych wskaźników sukcesu. Uprość, ale nie daj się zwieść.

Natura sukcesu jest głównym celem Gladwell i marketingową fortuną. Niewielu tak skutecznie sprzedaje wyjaśnienia zwycięstw innych ludzi.

Klasycznym przykładem jest pomysł dużej ryby w małym stawie. Na świecie jest coraz więcej rynków, na których skala biznesowa odgrywa coraz mniejszą rolę. Personalizacja jest tym bardziej cenna - w rzeczywistości jest subskrypcją tego, co lubisz. Megakorpusy przetrwają, ale będzie więcej możliwości dla małych ryb. Zgodnie z tą logiką następna książka Gladwella powinna wyjaśnić, co dzieje się, gdy mała ryba staje się wielkim wielorybem-Gazpromem (słynny rosyjski biznesmen Fedor Ovchinnikov omawia podobny temat).

Typowy bohater „Dawida i Goliata” to dysleksyjny prawnik, którego wahanie podczas czytania przerodziło się w zwycięstwo. Zwracanie uwagi na każdy zakręt w ostatnim przypisie jest cnotą dla prawnika. Dlatego osoby z dysleksją mają w ręku kartę atutową - fizycznie nie mogą pominąć fragmentu tekstu.

Charakterystyczne jest, że Gladwell równoważy każdego zwykłego faceta ze sławnym. W przypadku dysleksji jest to Gary Cohn, prezes Goldman Sachs.

duch tej książki jest bardzo amerykański, jak być niczym i stać się wszystkim. Morał streszcza epigraf z Księgi Koheleta: owoce nie przynoszą mądrości ani wiedzy, lecz czas i szansę.

Jako dziecko ekonomii, w której mit jest ważniejszy niż człowiek, filigran Gladwell handluje na swój obraz: jest zarówno gwiazdą popu, jak i intelektualistą, by rozpalić dyskusję. Ludzie wariują, zastanawiając się, czy tak ważne jest, aby mieć wysokie IQ i EQ - może szczęście zależy od kogoś innego? Oto nowa książka z odpowiedzią: pomyślni są ci, którzy mają trzeźwe zrozumienie, czy sen jest połączony z okolicznościami jego realizacji i cechami osobowymi.

Co jest ważne - a co nie wystarcza w masowej literaturze na temat sukcesu - Gladwell pisze o strasznych przypadkach, gdy rodzice stracili swoje dzieci i zachowali psychikę i zdolność do dalszego życia, tworząc coś. Jest to prezentowane praktycznie jako lekcja botaniki: kiedy odrąbany jest wierzchołek sosny, nie rośnie. Ale rośnie wszerz.

Prawda jest dla biznesmena: jeśli wpadniesz pod ostrzał i przeżyjesz - to tylko inspirujące. Bombarduj wroga na ziemię, inaczej tylko go rozwścieczysz.

Bliżej finału „Dawida i Goliata”, motto Gladwella „Analizuj wszystko co się z tobą dzieje ”- i staje się jasne, dlaczego może wybaczyć rachunkowość, za pomocą której autor kontroluje uwagę czytelnika, i nie zakrywać twarzy dłońmi z objawień takich jak„ Irlandia Północna nie jest dużym krajem ”. W końcu ma rację: jeśli działania anty-brytyjskie nie dojrzewały w gęsto zaludnionych miastach, w których sąsiedzi widzieli przez okno, jak ich przyjaciele zbuntują się, wciąż nie wiadomo, czy Irlandczycy uzyskaliby autonomię.

Obejrzyj wideo: MAJOR ORBIT 2 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej