Chmura wiedzy

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu

„Geniusz: naturalna historia kreatywności”

Brytyjski naukowiec Hans Eisenck, autor testu IQ, balansuje na granicy psychopatologicznych cech osobników kreatywnych i geniuszy. Hans przeprowadził wiele badań i doszedł do pewnych wniosków. Po pierwsze, tylko w 15% przypadków genialność wiąże się ze zmianami fizjologicznymi. Oznacza to, że gromadzimy wszystkie inne umiejętności twórcze przez całe życie. Po drugie, geniusze mają bardzo silne ego. Profesor uważa, że ​​dzieje się tak, ponieważ uważają się za wyjątkowych. W Historii naturalnej twórczości Hans odzwierciedla rolę inteligencji, statusu społecznego, płci i innych cech wpływających na geniusz i kreatywność. Bada naturę geniuszu i mówi, jakie czynniki są istotne dla naszego rozwoju.

„Geniusz przedsiębiorczości: siła pasji”

Gene Landram, założyciel sieci restauracji Chucka E. Cheese'a, profesor zarządzania na Florida International College, mówi o kluczowych kryteriach geniuszu przedsiębiorczości, których nauczył się na podstawie wywiadów z 12 znanymi biznesmenami XX wieku. Na stronach pojawiają się ikony biznesu, takie jak Henry Ford, Martha Stewart i Hugh Hefner - autor rozważa ich psychotypy i działania. Ci ludzie kierowali się instynktem, aby zrealizować swoje plany. Niektórzy z nich, jak Sam Walton z Walmart, napisali tę historię. Gene przeprowadza biograficzną analizę życia wielkich przedsiębiorców i wyjaśnia, w jaki sposób intuicja doprowadziła ich do sukcesu, niezależnie od tego, czy oczekiwanie to zostało wszyte w ich podświadomość, czy nabyte w trakcie ich życia. Zwraca się do faktów i nie wyciąga najbardziej oczywistych wniosków na podstawie własnych badań.

„Geniusz w każdym z nas: genetyka, talent i iloraz inteligencji”

David Schenk jest amerykańskim wykładowcą, reżyserem, autorem sześciu książek i publikacji w wiodących publikacjach. Poświęcił wiele czasu na badanie ludzkich niepowodzeń i sukcesów. Według Schenka DNA odgrywa niewielką rolę w naszym życiu. „Zapomnij o wszystkim, co według ciebie wiedziałeś o genach, talencie i inteligencji”, mówi. „W ostatnich latach dowody naukowe wymyśliły zupełnie nowy paradygmat: nie chodzi o brak talentu, ale o jego nadmiar”. Schenk jest optymistycznie nastawiony do potencjału ludzkiego. Możemy nauczyć się odnosić sukcesy - nawet jeśli urodzili się ze średnimi zdolnościami. Wszystko zależy od motywacji, samodyscypliny, ambicji i wytrwałości. I te cechy można rozwijać przez całe życie. Geny stanowią tylko 50% talentów. Inteligencja opiera się na umiejętnościach, które człowiek rozwija w sobie. Na szczęście nasze mózgi są elastyczne, zmienne i trenują, dzięki czemu możesz angażować się w samodoskonalenie w każdym wieku.

„Jak rodzą się świetne pomysły”.

Wywiady z 40 laureatami MacArthur Foundation Fellowship, tzw. „Genius Award”, to pogłębione studium, które pomoże ci lepiej zrozumieć proces twórczy. W wieku 38 lat John MacArthur, który kiedyś wyleciał z uniwersytetu, pożyczył 2 500 $ na zakup Bankers Life & Casualty Company of Chicago. Osiem lat później zarobił pierwszy milion dolarów. W chwili śmierci w 1978 r. John stał się drugim najbogatszym człowiekiem w Ameryce. Zostawił 2,5 miliarda dolarów dla MacArthur Foundation z wyjaśnieniem: „Wymyśliłem, jak zarabiać pieniądze, a ty wiesz, jak je wydać”. Pojawiła się więc ta nagroda, znana również jako „grant na geniusz”. W różnych momentach przyjmowali go poeta Joseph Brodsky, ekolog Lester Brown, psychiatra Robert Coles, paleontolog Stephen Gould, stolarz Sam Maloof, Bill Irwin i inni. W książce 40 laureatów omawia z Denise Shekeryan kwestie kreatywności.

„Divine Anger: A History of Genius”

Historyk Darrin McMahon wyjaśnia: koncepcja geniuszu przyszła do nas od starożytności. Podczas renesansu cuda Leonarda i Michała Anioła wyjaśniły je z wrodzonym talentem, czymś w rodzaju cudu. Następnie fenomen genialności zakorzenił się w głowie ludzi jako coś dostępnego dla bardzo wąskiego kręgu. Od tego czasu poczucie talentu naruszyło koncepcję równych praw między ludźmi: geniusz wzmocnił postrzeganie włączenia wyjątkowych osób, które nie przestrzegają ogólnych zasad. W XX wieku zjawisko to było krytykowane i rozmaite badania, ale wciąż rozważane w kontekście rzeczywistości religijnej i politycznej. Dał światu kult nazizmu i naukowca Einsteina. Według Darrina nie ma nikogo bez drugiego: geniusz przynosi nie tylko talenty, ale także zniszczenie. W książce „Divine Anger” autor mówi o roli geniuszy w historii i ich wpływie na nasze dzisiejsze życie.

Okładka: przez Shutterstock

Obejrzyj wideo: The Tale of Two Thrones - The Archangel and Atlantis w Ali Siadatan - NYSTV (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej