Chmura wiedzy

Załóż firmę: jak otworzyć sklep zoologiczny

W ubiegłym roku, według Euromonitora, Rosjanie wydali 90 miliardów rubli na paszę dla swoich zwierząt. Ponadto koty zjadły prawie 60 miliardów rubli, a psy tylko 30 miliardów rubli. Dodaj do tego koszty leków, amunicji i akcesoriów. Okazuje się, że rynek produktów dla zwierząt domowych jest wystarczająco pojemny i atrakcyjny, aby spróbować na niego wejść.

Możesz otworzyć bardzo mały sklep i sprzedawać w nim tylko żywność, smakołyki i zabawki. W takim przypadku lepiej jest pozostać w centrum handlowym lub domu towarowym i starać się nie powtarzać asortymentu umieszczonego na półkach sąsiednich sklepów. Ponieważ większość supermarketów i sklepów wielobranżowych oferuje teraz wybór najpopularniejszych pasz, lepiej wybrać coś mniej tradycyjnego. Na przykład kup linię dla zwierząt z cukrzycą. Bardziej kosztownym, ale także bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest otwarcie sklepu, w którym będą sprzedawane również leki weterynaryjne i małe zwierzęta. Rentowność takiego przedsiębiorstwa może wynosić około 30%; wydatki na otwarcie 1,5-2 mln rubli mogą się zwrócić w ciągu trzech do czterech lat.

Pokój

W sklepie zoologicznym możesz wybrać pokój na piwnicy, na półpiwnicznej podłodze. Jeśli planujesz sprzedawać zwierzęta, nie powinieneś brać pod uwagę pomieszczeń mniejszych niż 100 m2. Należy pamiętać, że w bliskiej odległości od sklepu powinna znajdować się przestrzeń, w której można chodzić ze zwierzętami z klatek. Potrzebują świeżego powietrza i rozgrzewki. Wynajem takich lokali może kosztować 60 000-100 000 rubli miesięcznie.

Zaangażowane są przepisy w dziedzinie weterynarii
Ministerstwo Rolnictwa Rosji. Departament nie ma specjalnych wymagań dotyczących pomieszczeń, w których będzie zlokalizowany sklep zoologiczny. Jeśli zamierzasz sprzedawać leki, należy pamiętać, że apteki weterynaryjne w budynkach mieszkalnych muszą spełniać wymagania SanPiN 2.1.2.2645-10 „Wymagania sanitarne i epidemiologiczne dotyczące warunków życia w budynkach mieszkalnych i lokalach”. Jeśli firma znajduje się w oddzielnym budynku, obowiązują inne normy: SanPiN 2.2.1 / 2.1.1 L278-03 „Wymagania higieniczne dla naturalnego, sztucznego i kombinowanego oświetlenia budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych”, SanPiN 2.2.4.548-96 „Wymagania higieniczne dla mikroklimatu obiekty przemysłowe ”, SanPiN 2.1.4.1074-01„ Woda pitna. Wymagania higieniczne dotyczące jakości wody w scentralizowanych systemach zaopatrzenia w wodę pitną. Kontrola jakości ”, SanPiN 2.2.4 / 2.1.8.562-96„ Hałas w miejscach pracy, w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i mieszkał na terytorium budynek ".

Naprawa

Musisz zainwestować w dobry system wentylacji, ponieważ klatki ze zwierzętami i niektóre pokarmy wydzielają nieprzyjemny zapach. Instalacja nowoczesnego systemu może kosztować 200 000-250 000 rubli. Możesz kupić używane witryny i półki i zaoszczędzić na tym.

Dokumenty

Jeśli otworzysz stoisko z kanałami, nie potrzebujesz specjalnych licencji, po prostu zarejestruj adres IP lub LLC, stwórz tablet z harmonogramem pracy i handluj spokojnie. Jeśli lekarstwa i zwierzęta są częścią asortymentu, sprawy są znacznie bardziej skomplikowane. Nawiasem mówiąc, kategoria leków obejmuje popularne leki przeciw robakom i pchły.

Praca apteki weterynaryjnej jest regulowana przez prawo dotyczące działalności farmaceutycznej i jest kontrolowana przez Rosselkhoznadzor. Ten dział musi uzyskać licencję na handel produktami farmaceutycznymi. Jeśli zdecydujesz się zarejestrować adres IP, sam musisz posiadać wykształcenie farmaceutyczne, jeśli zarejestrujesz LLC, farmaceutą może być zatrudniony pracownik (na podstawie umowy o pracę), który będzie odpowiedzialny za zakup i sprzedaż leków. Aby uzyskać licencję, potrzebne będą dyplomy odpowiedniego wykształcenia oraz kopia umowy o pracę, a także informacje o rejestracji przedsiębiorstwa.

Kolejnym niezbędnym dokumentem jest certyfikat specjalistyczny, który uprawnia do prowadzenia konsultacji weterynaryjnych. Można go uzyskać od Związku Zoobusiness Enterprises. Te i inne dokumenty (ich listę można znaleźć w specjalnej ulotce) należy złożyć w Rosselkhoznadzor.

Po przekazaniu wszystkich dokumentów Rosselkhoznadzor, ty
powinna przyjść komisja, aby sprawdzić odpowiedniość twojego lokalu
oraz sprzęt do zarządzania farmaceutycznego. Normatywne
nie ma aktu prawnego spełniającego te wymagania.

Wielu ma problemy z uzyskaniem konkluzji sanitarno-epidemiologicznej. Potrzebujesz konkluzji na temat prowadzenia działań farmaceutycznych w zakresie sprzedaży leków dla zwierząt. Ty i
Przedstawiciele Rospotrebnadzor nie powinni mylić Twojej aktywności
działalność farmaceutyczna
miejsce docelowe. SES nie ma wymagań dotyczących Twojej działalności.
Dlatego powinny być minimalne.

Twoja działalność jest regulowana przez prawo dotyczące leków. Podaje pojęcie leków, które obejmują substancje stosowane w zapobieganiu, diagnozowaniu, leczeniu chorób ludzi i zwierząt. Na leki przeznaczone do leczenia zwierząt nakłada się szereg wymagań. Muszą mieć napis „Dla zwierząt” i podlegają rejestracji państwowej.

Jeśli chodzi o zwierzęta, wszystkie zwierzęta zakupione przez sklep lub zwierzęta zabrane na sprzedaż od populacji będą wymagały świadectwa weterynaryjnego nr 4, które może być wydane w dowolnej klinice dla grupy zwierząt. Nie musi być pokazywany klientom, jest potrzebny do zgłaszania się do służb weterynaryjnych. Jeśli zwierzę urodziło się w sklepie, nie będzie potrzebował takiego dokumentu. Wydanie certyfikatu jest bezpłatne, ale klinika najprawdopodobniej poprosi cię o zapłatę za kontrolę zwierząt. Klient będzie musiał przekazać zaświadczenie weterynaryjne, które ty lub twój pracownik z odpowiednim wykształceniem ma prawo wypisać.

Aby uchronić się przed powrotami chorych, rannych lub zmarłych z winy nowych właścicieli zwierząt, warto przygotować formularz umowy, który zawrzesz z klientami. Należy zauważyć, że przeprowadziłeś niezbędne szkolenie, ostrzegłeś właściciela o wszystkich cechach jego nowego zwierzaka, wyjaśniłeś warunki przetrzymywania i ostrzegłeś o odpowiedzialności w przypadku obrażeń i urazów.

Nawiasem mówiąc, warto wiedzieć, że prawo Federacji Rosyjskiej zabrania sprzedaży zwierząt rodzicom bez opieki i osobom nietrzeźwym.

Inne wydatki

Personel

Wynagrodzenie sprzedawcy-farmaceuty może wynosić od 35 000 do 60 000 rubli. Możesz pracować we własnym sklepie i nie musisz ustawiać dwóch zmian, spotykać się z klientami tylko w określonych godzinach pracy, a nie przez całą dobę.

Wyposażeniei koszty stałe

Najlepiej jest kupować paszę od dostawcy hurtowego. Po raz pierwszy będziesz mieć wystarczająco dużo towarów o wartości 200 000–300 000 rubli. W przyszłości zapasy te zostaną uzupełnione. Będziesz kierował się gustami odbiorców i będziesz w stanie dokładniej tworzyć zamówienia. Należy pamiętać, że pasze i gadżety stanowią 50% przychodów ze średniego sklepu, leki - 25%, akcesoria i amunicję - 15%. Zapasy miesięczne muszą się uzupełniać. Połóż na nim około 100 000 rubli.

Promocja

Dobry znak to piękny znak. Postaraj się znaleźć swoich klientów w ich siedliskach - na wystawach i w lokalach, przy wejściach do budynków mieszkalnych. Tutaj możesz zostawić ulotki i reklamy. Wymyśl program rabatowy (za 10 kg jedzenia dla małych psów buty za darmo) i zwab go kupującymi.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału The Union of Pet Business Enterprises, sklep zoologiczny w Jerusalem Drive, sklep zoologiczny Lyubimchik, sieć sklepów zoologicznych Beethoven

Ilustracje: Natalya Osipova

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu
Chmura wiedzy

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu

„Genius: The Natural History of Creativity” Brytyjski naukowiec Hans Eisenck, autor testu IQ, balansuje na granicy psychopatologicznych cech twórczych osób i geniuszy. Hans przeprowadził wiele badań i doszedł do pewnych wniosków. Po pierwsze, tylko w 15% przypadków genialność wiąże się ze zmianami fizjologicznymi.
Czytaj Więcej