Chmura wiedzy

Wzrost sprzedaży: 10 najdroższych wieżowców korporacyjnych

Od początku XX wieku, kiedy korporacje zaczęły przenosić się na drapacze chmur, podejście do ich budowy uległo wielkim zmianom. Teraz oprócz liczby pięter przedsiębiorcy zastanawiają się nad efektywnością energetyczną i przyjaznością dla środowiska wznoszonych przez siebie budynków.

Ponadto projekty architektoniczne starają się wpasować w otaczający krajobraz. H&F wybrał najbardziej niezwykłe biurowce na świecie, które już istnieją lub są właśnie w budowie.W przypadku zagrożenia ze strony
Chiński wieżowiec HSBC można zdemontować, przełożyć na inny termin
i zmontowane w nowym miejscu
poza Hongkongiem

 

Skyscraper HSBC

Budynek HSBC Bank w Hongkongu w momencie otwarcia w 1985 r. Stał się najdroższym (668 mln USD) i najbardziej zaawansowanym technologicznie biurowcem na świecie. Ze względu na niepewny status Hongkongu Brytyjczyk Norman Foster zaprojektował na pięć lat 200-metrowy wieżowiec high-tech. W ramach przygotowań do budowy władze brytyjskie i chińskie aktywnie omawiały kwestię suwerenności terytorialnej, a bankierzy niepewni losu miasta zażądali od architekta stworzenia biura, które można zdemontować, przenieść i zgromadzić w nowym miejscu poza Hongkongiem w przypadku zagrożenia ze strony Chin.

Tak więc pojawił się obecny projekt wieżowca: wszystkie wewnętrzne pomieszczenia biura są zawieszone na ramie-półce. Oddzielne elementy konstrukcyjne zostały wykonane w USA, Wielkiej Brytanii i Japonii, a następnie dostarczone na plac budowy, gdzie zostały zmontowane jako projektant w ciągu dwóch lat. Dzięki innowacyjnej formie Foster zdołał również rozwiązać problemy z wentylacją. Za pierwsze odpowiedzialne są 10-piętrowe atrium umieszczone jeden nad drugim, a za drugie - system schodów ruchomych dublujących windy.Commerzbank Tower

Siedziba Commerzbanku w centrum Frankfurtu stała się pierwszym zielonym wieżowcem biurowym na świecie. Otwarty w 1997 r. Budynek kosztował koncern bankowy 300 milionów euro, a Norman Foster ponownie został architektem. Opracował idee budynku HSBC: w 40-piętrowym atrium dziewięć wiszących ogrodów ułożonych jest w spiralę, zaprojektowanych dla pracowników do relaksu i spotkań towarzyskich.

Do 2003 roku wieżowiec pozostawał najwyższym budynkiem w Europie. Dzięki temu projektowi Biuro Partnerów Foster + stało się wreszcie jednym z monopolistów budownictwa biurowego.Wieża Hurst jest przeszyta systemem termoregulacji wykonanym z plastikowych rurek, przez które przepływa woda deszczowa - dzięki temu jedna czwarta energii jest zużywana niż zwykle

 

Wieża Hurst

Nowe biuro Hearst Corporation zostało otwarte w Nowym Jorku w 2006 roku. W 46-piętrowym budynku mieści się Cosmopolitan, Esquire i Harper's Bazaar. Oryginalna główna siedziba wieżowców została zlecona przez założyciela holdingu medialnego Williama Randolpha Hursta pod koniec lat dwudziestych XX wieku, ale z powodu Wielkiego Kryzysu zbudowano tylko sześciopiętrową bazę. Obecny prezes zarządu firmy, William Randolph Hurst III, postanowił zakończyć pracę rozpoczętą przez jego dziadka. Konkurs na budowę ponownie wygrał biuro Norman Foster, który zaproponował wzniesienie nowoczesnego budynku na szczycie tego historycznego.

Wieża Hurst przypomina inne dzieło architekta - londyński „ogórek” 30 St Mary Axe. Rama elewacyjna w postaci siatki ukośnej umieszczona jest tutaj na elewacji, co pozwoliło zaoszczędzić do 20% stali podczas budowy. Cały budynek jest przesiąknięty systemem termoregulacji wykonanym z plastikowych rurek, przez które przepływa woda deszczowa - dzięki temu energia jest zużywana o jedną czwartą mniej niż zwykle. Koszt budowy biura technologicznego wyniósł 500 milionów dolarów.

Michel denancé Vincent Laforet / Nic Lehoux Michel denancéNic Lehoux Michel denancé

Budynek New York Timesa

Otwarty w 2007 roku nowy budynek The New York Times to kolejne spojrzenie na to, jak powinno wyglądać biuro firmy medialnej. Renzo Piano, zaawansowany technologicznie klasyk, pokrył fasady 50-piętrowego wieżowca przezroczystymi ekranami ze wszystkich stron, które powinny symbolizować otwartość i integralność gazety. To rozwiązanie fasad ma praktyczne zastosowanie: płyty doskonale przepuszczają światło dzienne do pomieszczeń biurowych, ale w razie potrzeby czujniki niezależnie zamykają żaluzje, oszczędzając w ten sposób na klimatyzacji.

Budowa wieżowca kosztowała 850 milionów dolarów, ale dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym holding medialny oszczędza jedną trzecią na utrzymaniu 140 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Ponadto prawie połowę potrzeb budynku zapewnia własna elektrownia cieplna.

David Sundberg / EstoDavid Sundberg / EstoDavid Sundberg / EstoDavid Sundberg / Esto

70% potrzeb budynku
Jeden zadaszony Park Bryant
za pomocą własnej elektrowni gazowej

 

Jeden bryant park

Bank of America Tower, otwarty trzy lata temu, jest kwintesencją wysokich biurowców zbudowanych po 11 września 2001 roku. Kosztuje 1 miliard dolarów, a dzięki ogromnemu rdzeniu może wytrzymać zderzenie z samolotem. Jednak głównym wymogiem przy tworzeniu nowego biura dla korporacji finansowej była efektywność energetyczna.

Według projektu biura architektonicznego COOKFOX 70% potrzeb budynku pokrywa własna elektrownia gazowa (węgiel jest głównym paliwem do wytwarzania energii w Stanach Zjednoczonych), a woda deszczowa jest wykorzystywana do termoregulacji. Natychmiast po zakończeniu budowy 365-metrowy wieżowiec otrzymał status platynowej LEED od amerykańskiej Green Building Council, stając się jednym z najbardziej ekonomicznych budynków na świecie. Zeszłego lata kilka uli umieszczono na dachu wieżowca.Łuk

Siedziba kanadyjskiej firmy naftowo-gazowej EnCana w Calgary została również zaprojektowana przez Foster + Partners. 60-piętrowy wieżowiec otrzymał nagrodę Emporis dla najlepszego budynku biurowego 2013.


Kształt wieży został zaprojektowany w taki sposób, aby kierować wiatr na znajdujące się w nim turbiny

 

Wieża Rzeki Perłowej

Siedziba chińskiego monopolisty tytoniowego China Tobacco w Kantonie jest jednym z najbardziej niezwykłych i ekonomicznych drapaczy chmur na świecie. Amerykańska firma architektoniczna Skidmore, Owings & Merrill (kolejny monopolista na rynku wieżowców) stworzyła przyjazny dla środowiska wieżowiec, który wykorzystuje głównie energię odnawialną. Kształt budynku został zaprojektowany w taki sposób, aby skierować wiatr na znajdujące się w nim turbiny. To zabawne, że właściciel budynku specjalizuje się w robieniu papierosów bardzo niskiej jakości.


Kampus Amazon

Założyciel Amazon, Jeff Bezos, nie był postrzegany jako strata pieniędzy, a przyszły projekt biurowy jego firmy wydaje się skromny w porównaniu z dekonstrukcyjnym kampusem Franka Gehry'ego na Facebooku i latającym spodkiem Apple'a z wszechobecnego Normana Fostera. Trzy 40-piętrowe, nieokreślone wieżowce w Seattle zmieszczą 2000 pracowników Amazon do 2017 roku. Ostrość znajduje się w urządzeniu wewnętrznym. NBBJ, która specjalizuje się w tworzeniu inteligentnych budynków biurowych, wykorzystuje duże zbiory danych i nowoczesne podstawy psychologii i antropologii do modelowania komfortowych przestrzeni.


Do 2016 r. 12 000 pracowników giganta internetowego Tencent przeprowadzi się do nowego kompleksu biurowego

 

Campus Tencent

W ciągu najbliższych pięciu lat NBBJ zbuduje nie tylko centralę Amazon w Seattle, ale także kampusy Google i Samsung w Kalifornii. Największy projekt firmy jest przygotowywany poza Stanami Zjednoczonymi. Do 2016 r. 12 000 pracowników chińskiego giganta internetowego Tencent przeprowadzi się do nowego kompleksu biurowego w Shenzhen. W kampusie dominować będzie 250-metrowy wieżowiec - firma najwyraźniej nie ma wątpliwości co do dalszego sukcesu posłańca WeChat.Centrum Lakhta

Jedyny rosyjski projekt na liście. Od 2006 roku Gazprom Neft próbuje zbudować nowe biuro w Petersburgu w ramach projektu brytyjskiego biura RMJM. Początkowo wieżowiec miał pojawić się w pobliżu centrum miasta, ale po masowych protestach mieszkańców i interwencji Dmitrija Miedwiediewa w grudniu 2010 r. Władze miasta przeniosły plac budowy na wybrzeże Zatoki Fińskiej. Jeśli konstrukcja się nie zatrzyma, nowy wieżowiec zostanie zbudowany do 2017 roku. W momencie otwarcia Centrum Lakhta stanie się najwyższym (462 metry) i jednym z najbardziej energooszczędnych budynków w Europie.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej