Chmura wiedzy

Porządek wolności: dlaczego stawiać czoła ograniczeniom handlu elektronicznego

Michaił ANSHAKOV

Przewodniczący Towarzystwa Ochrony Praw Konsumentów

Ci, którzy uznali czas radzieckiej dyskretnej służby, półpuste lady z jarmużem morskim i sokiem brzozowym, pociągi do kiełbas, trendsetterzy z fabryki bolszewiczkiej powinni prawdopodobnie uznać obecny wybór niedrogich towarów za wielkie rewolucyjne osiągnięcie. Ci, którzy nie zostaną złapani, nigdy nie zrozumieją, dlaczego w ZSRR to nie pieniądze, ale relacje determinowały standard życia i konsumpcji. Tuż przed naszymi oczami nastąpiła kolejna rewolucja konsumencka: stało się możliwe robienie zakupów bez wychodzenia z domu za pomocą kilku kliknięć myszy w jednym z milionów sklepów internetowych na świecie, płacenie i zdalne rozwiązywanie wszystkich problemów ze sprzedawcą.

Ale rewolucja jest zawsze walką i nie zawsze jej zwycięstwo jest ostateczne. Historycznie sklepy offline są skazane na zagładę. Ale reakcyjny zamach stanu może tymczasowo przywrócić im część utraconych pozycji. To walka, którą obserwujemy teraz, nie pozostawiając komputera.

Stowarzyszenie Firm Handlu Internetowego „AKIT” pojawiło się jako awangardowy kontrrewolucyjny oddział, znajdujący sojuszników w Federalnej Służbie Celnej i rządzie. Używając najnowocześniejszych rodzajów broni - lobbingu, public relations i manipulacji opinią publiczną - zrobili wiele. Teraz planowane jest ograniczenie możliwości zakupów online za granicą. Oznacza to, że detaliści są przyzwyczajeni do pracy z marżą zysku wynoszącą 2-5% i zwiększaniem jej ze względu na obrót, a nie dodatkowe opłaty. Co to zagraża?

Środki ograniczające będą szokiem dla konsumentów, zmuszą ich do odmowy zakupu lub przejścia do „szarej strefy” dla firm pośredniczących i wahadłowców

Po pierwsze, proponuje się ograniczenie właścicieli niespersonalizowanych portfeli elektronicznych do kwoty przelewu wynoszącej tysiąc rubli dziennie i 15 000 rubli miesięcznie. Ten środek rzekomo powinien pomóc w walce z terroryzmem. Ponadto posłowie domagają się monitorowania wszystkich przelewów w wysokości ponad 100 000 rubli miesięcznie. Wątpliwe jest, aby takie podejście uratowało Rosję przed przestępcami: obecnie maksymalna kwota płatności wynosi 40 000 miesięcznie - jest mało prawdopodobne, aby obniżenie granicy zmusiło ich do ponownego rozważenia swoich planów. Ale takie ograniczenie sprawi, że obywatele będą jeszcze mniej skłonni do korzystania z bezgotówkowych. Ponadto propozycje posłów wpłynęły już na działalność firm zajmujących się portfelami elektronicznymi: akcje Qiwi spadły o 17% po ogłoszeniu.

Po drugie, procedura odprawy celnej staje się coraz bardziej skomplikowana, a lista niezbędnych dokumentów dla paczek z zagranicznych sklepów rośnie. Po otrzymaniu towaru pod nieprawidłowym adresem rejestracji konsument będzie zmuszony napisać notę ​​wyjaśniającą, tak jakby płacił kartą inną niż własna. Wczoraj pojawiła się informacja, że ​​urzędnicy poszli w kierunku ekspresowych przewoźników, którzy już ogłosili zaprzestanie pracy w Rosji. FCS zwraca poprzednie zamówienie odprawy towarów. Odwrócili się pod ogromną presją ze strony organizacji praw człowieka, mediów i uczestników rynku.

Po trzecie, towary o wartości przekraczającej 200 euro (w poprzedniej wersji - 150 euro) będą podlegały cłu w wysokości 30 procent i konieczne będzie przeprowadzenie procedury odprawy celnej. Środki ograniczające, które zostały lobbowane przez krajowych sprzedawców detalicznych, będą szokiem dla konsumentów, zmuszą ich do odmowy zakupu lub przejścia do „szarej strefy” dla firm pośredniczących i transferów.

Powstaje odwieczne pytanie: „Co robić?”. na inne pytanie: „Kto jest winien?”, odpowiedź brzmi

Właśnie to osiągają członkowie Stowarzyszenia Firm Handlu Internetowego (AKIT), ponieważ duża część członków stowarzyszenia to sieci offline z niewielkim udziałem handlu internetowego. Na ogół nie mają powodu do rozwijania handlu internetowego, ale bardziej opłacalne jest zamrożenie go na tym etapie.

Zwykli przedsiębiorcy w tym przypadku stają się konsumentami i szukają luk, jak obejść nowe warunki. Jeden z nich skarżył się, że teraz będzie musiał zamówić ładunek z Chin, ponieważ często zamawiał niezbędny sprzęt za granicą.

Powstaje odwieczne pytanie: „Co robić?”. Na inne pytanie: „Kto jest winien?”, Odpowiedź brzmi. Wydaje mi się, że wszyscy musimy oprzeć się kontrrewolucyjnemu zamachowi stanu.

Po pierwsze, jest nas wielu. Wolumen handlu internetowego w ubiegłym roku wyniósł 300 miliardów rubli. Liczba aktywnych użytkowników Internetu wynosi 22 miliony osób. Po drugie, państwo dostało się do naszej kieszeni w najbardziej bezceremonialny sposób. Płaciliśmy już podatki od naszego wynagrodzenia, a teraz, kiedy zamierzamy je wydać, kolejne 30% jest nam odbierane. Wpływa to na bardzo namacalne interesy milionów rosyjskich rodzin. Po trzecie, Internet jako całość i sieci społecznościowe dają nam szansę stać się zjednoczoną siłą, działając razem. Musimy sprawić, by władze nas usłyszały.

Zdjęcie na okładce: Fotobank / GettyImages

Obejrzyj wideo: Ziemowit Przebitkowski "Nie ma wolności bez określonego porządku" (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Ile kosztuje pogrzebanie osoby w Moskwie
Liczby pierwsze

Ile kosztuje pogrzebanie osoby w Moskwie

Prawdopodobnie nie jest przesadą stwierdzenie, że każda osoba przynajmniej raz w życiu stoi przed koniecznością pochowania kogoś: krewnego, bliskiego przyjaciela lub przyjaciela. Jednocześnie śmierć i pochówek pozostają tematem tabu, jednym z głównych nierozwiązanych rytuałów kultury, a gdy staje się wobec nich bezpośrednio, człowiek często nie wie, jak się zachować.
Czytaj Więcej
Znacznie taniej latać na wakacjach późnym latem
Liczby pierwsze

Znacznie taniej latać na wakacjach późnym latem

Pisaliśmy już, że bardziej opłaca się odpoczywać we wrześniu niż w lecie. Ale jesień jest bardziej podatna na złą pogodę. Rozwiązaniem kompromisowym jest odlecieć pod koniec lata i spędzić ostatnie dni sierpnia i początku września na wakacjach. Ceny będą już niższe, a pogoda będzie nadal latem. Specjaliści serwisu „Tutu.
Czytaj Więcej
Ile kosztuje gra<br>ślub w Moskwie?
Liczby pierwsze

Ile kosztuje gra
ślub w Moskwie?

Według statystyk rocznie w Moskwie zawieranych jest około stu tysięcy małżeństw. Pomimo kryzysu wciąż nie oszczędzają pieniędzy na weselach, ponieważ ten dzień powinien stać się jednym z najszczęśliwszych i najbardziej niezapomnianych w życiu. Limuzyny Hummer, bujne krynoliny, wykluczenia panny młodej na lądowaniu i sesje zdjęciowe z gołębiami to już przeszłość.
Czytaj Więcej
Jakich posłańców używają Rosjanie
Liczby pierwsze

Jakich posłańców używają Rosjanie

Na prośbę Life around Megafon przeanalizował, z czego korzystają komunikatory komórkowe i sieci społecznościowe w całej Rosji. W szczególności okazało się, że główną siecią społecznościową, którą ludzie czytają ze smartfonów, jest VKontakte (37,5%), a następnie Odnoklassniki (19,1%), Instagram (16,8%), Twitter (10 , 5%) i Facebook (9,1%).
Czytaj Więcej