Chmura wiedzy

Wszyscy czytają: Kto będzie konkurował z serwisem informacyjnym z Facebooka

Na dzień przed dziesiątą rocznicą Facebook wprowadza Paper, aplikację informacyjną, która zamienia kanały znajomych i najpopularniejsze wiadomości z sieci społecznościowych w piękny magazyn multimedialny. Usługa powinna stać się częścią nowej strategii sieci społecznościowej ukierunkowanej na zdobycie rynku mobilnego. Czekając na wiadomości, H&F zebrał najciekawsze aplikacje mobilne i dowiedział się, czy będą konkurować z nowym projektem Marka Zuckerberga.

Flipboard

Flipboard jest punktem odniesienia dla nowoczesnych aplikacji magazynowych. W 2010 roku przedsiębiorca technologiczny Mike McCue i były inżynier Apple Evan Doll postanowili zmienić zużycie wiadomości na urządzeniach mobilnych. Zawinęli zawartość w postaci pięknej elektronicznej gazety na iPada, opracowanej na podstawie aktualizacji sieci społecznościowych. Cztery lata później aplikacja została pobrana przez 85 milionów użytkowników, usługa przyciągnęła ponad 100 milionów dolarów inwestycji o wartości szacowanej na 800 milionów dolarów.

Jeśli odniesie sukces, Paper może stać się jedynym poważnym konkurentem dla Flipboard: agregator wiadomości Pulse, uruchomiony prawie równocześnie z projektem McKew and Doll, został kupiony przez LinkedIn w ubiegłym roku za 90 milionów dolarów i stał się mobilnym dodatkiem do profesjonalnej sieci społecznościowej.

Feedly

Czekał długo, a potem był we właściwym miejscu i trafił w dziesiątkę - coś takiego może opisać sukces Edwina Khodabakchina, CEO Feedly. Podobnie jak Mike McKew, Khodabakchin pracował w Netscape w latach 90., założył startup Collaxa specjalizujący się w tworzeniu rozwiązań do zarządzania procesami biznesowymi, a następnie sprzedał go firmie Oracle i postanowił zająć się swoim ulubionym tematem - personalizowaniem treści. Tak więc w 2008 roku pojawiło się rozszerzenie przeglądarki Feeddo - agregator, który za pomocą RSS zbierał informacje z ulubionych stron użytkownika, sortował zawartość według popularności i tworzył stronę główną z najważniejszymi wiadomościami.

Jesienią 2010 roku Chhodabakchin przeniósł technologię na urządzenia mobilne i pojawił się Feedly. Mimo szeregu uproszczeń i przeprojektowań usługa nie była popularna: na początku 2013 r. Została pobrana 3 miliony razy (wobec 50 milionów użytkowników z Flipboard). Wszystko zmieniło decyzję Google o zamknięciu Czytnika Google: od marca do lipca ubiegłego roku Feedly pozyskało 8 milionów nowych użytkowników i de facto stało się główną platformą do czytania subskrypcji wiadomości. Nie neguje to jednak faktu, że w 2014 r. Kanały RSS wydawały się przestarzałym formatem do konsumpcji wiadomości i nie podobały mu się same Chhodabakchin.

Digg

W szczycie formy Digg oszacowano na 200 milionów dolarów, ale potem prawie skończyło się katastrofą. Kevin Rose założył serwis społecznościowy prawie dziesięć lat temu, ale pod koniec 2000 roku boom w sieciach społecznościowych i nieudolne zarządzanie zabiło projekt. W 2012 roku Betaworks kupił markę za zaledwie 0,5 miliona dolarów w sprzedaży resztek nowojorskich startupów i przerobił projekt od zera w ciągu dwóch miesięcy.

Digg jest teraz połączeniem czytnika RSS i usług doradczych. Dzięki zamknięciu Google Readera projekt w ciągu lata przyciągnął ponad milion użytkowników i stał się popularny w środowisku profesjonalnym. Wynika to częściowo z faktu, że prawie jednocześnie Betaworks kupił leniwy serwis Instapaper od Marco Armenta. Czy Paper będzie rywalizować z Digg? Nie: w końcu jest to bardzo naukowa i niszowa historia.

Około

Matt Galligan uruchomił Circa jesienią 2012 r., Dokładnie podczas kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, a dzięki nietypowemu formatowi złamał bank. Circa to media ery Twittera, w których wiadomości są uporządkowane, oczyszczone ze śmieci, podzielone na krótkie fragmenty i aktualizowane w miarę udostępniania nowych szczegółów. A jednocześnie nie jest konkurentem, ale antytezą Flipboard, Feedly, Digg i Paper. Popularna treść nie jest wybierana przez roboty ani użytkowników - jest napisana przez redaktorów kilkudziesięciu dziennikarzy. Pomyślny eksperyment mający na celu stworzenie humanitarnych i szybkich mediów przyszłości.

Obejrzyj wideo: WSZYSCY CZYTAJĄ LALKĘ (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej