Chmura wiedzy

Niebezpieczna sieć: jak Facebook niszczy konkurencyjne modele biznesowe

Zmiany w kanale wiadomości doprowadziły do ​​spadku popularności witryn

Chęć Marka Zuckerberga do przekształcenia Facebooka w „spersonalizowaną gazetę dla wszystkich i wszystkich” znalazła odzwierciedlenie w dużych projektach medialnych z treściami wirusowymi i krytycznym dla życia udziałem w ruchu pochodzącym z sieci społecznościowych.

W grudniu 2013 r. Facebook ogłosił zmianę algorytmu swojego kanału informacyjnego: w większym stopniu zostanie on utworzony z powodu treści wybranych przez samego Facebooka, a nie przez publikacje znajomych. Na korporacyjnym blogu firma powiedziała, że ​​wolą wysokiej jakości publikacje niż memy. Lars Beckstrom, odpowiedzialny za rozwój kanału informacyjnego, zasugerował, że poszczególne publikacje otrzymały status wysokiej jakości, a ich posty pojawią się w kanale.

Tak więc w listopadzie witryna Upworthy, która miała już miliony subskrybentów, odnotowała znaczny wzrost wydajności. Miesięczna publiczność na stronie wyniosła prawie 90 milionów osób, chociaż 47 milionów odwiedziło ją w październiku, jednak już w grudniu, po wprowadzeniu nowego algorytmu Facebooka, ruch Upworthy spadł o 25% do 67 milionów, aw styczniu 2014 roku publiczność Upworthy powróciła do 47 milionów ludzi. .


Według Petera Cochleya, współzałożyciela Upworthy, Facebook nie jest winny spadku ruchu: skok w listopadzie był spowodowany publikacją kilku udanych materiałów. Niemniej jednak Business Insider zauważa, że ​​nie można zaprzeczyć wpływowi Facebooka na ruch: podobny trend wzrostu ruchu w listopadzie i spadku w grudniu zaobserwowano również w podobnych projektach Upworthy - Elite Daily, Distractify i ViralNova.

Podobna historia wydarzyła się wcześniej. W 2012 r. Popularną aplikację do kręcenia trzydziestosekundowych filmów Viddy oszacowano na 370 mln USD. Podobnie jak w przypadku Socialcam, popularność aplikacji była spowodowana jej ścisłą integracją z Facebookiem: filmy z Viddy były korzystnie wyświetlane w mediach społecznościowych. Wszystko zmieniło się, gdy sieć społecznościowa zaczęła ograniczać dostęp aplikacji do kanału informacyjnego. W ciągu kilku miesięcy ruch Viddy i Socialcam spadł o 3-4 razy. Socialcam został wkrótce sprzedany firmie Autodesk za 60 milionów dolarów, ale Viddy utrzymał równowagę. W tym roku twórcy wciąż się poddali. Po zmianie marki i zmianie nazwy na Supernova. Instagram for Video został sprzedany firmie Fullscreen, firmie zajmującej się tworzeniem narzędzi i reklam w YouTube, za 15 milionów dolarów.

Messenger zabrał użytkowników od operatorów komórkowych

Gdy tylko ludzie mieli możliwość dostępu do sieci przez telefon, operatorzy komórkowi znaleźli się w ostrej konkurencji z komunikatorami internetowymi. W 2012 r. Firma konsultingowa Strand Consult opublikowała badanie, w którym stwierdzono, że właściciele smartfonów spędzają coraz więcej czasu na Facebooku i rzadziej piszą SMS-y. Za pośrednictwem sieci społecznościowej możesz skontaktować się z każdym użytkownikiem, który nie zabronił pisać wiadomości osobistych, a także wysyłać zdjęcia i pliki wideo.

Oczywiście sprawa dotyczy nie tylko firmy Zuckerberg - wszyscy twórcy komunikatorów próbowali. W 2013 r. Operatorzy komórkowi po raz pierwszy odnotowali 4% redukcję wysyłania wiadomości SMS i MMS. Według analizy przeprowadzonej przez Strategy Analytics w 2017 r. Liczba ta wzrośnie do 20%. Według prognoz Deloitte, w tym roku dzienny ruch mobilnych komunikatorów na całym świecie zbliży się do 50 miliardów wiadomości dziennie, czyli dwa razy więcej niż liczba SMS-ów wysyłanych w tym samym czasie. Najpopularniejsze komunikatory to WhatsApp i Facebook Messanger.

Blogi i hosting zdjęć nie są już potrzebne

Sieć społecznościowa MySpace pojawiła się w 2003 roku, a od 2005 do 2008 roku była najczęściej odwiedzaną witryną w Stanach Zjednoczonych. Ale pojawienie się Facebooka i jego szybki sukces okaleczyły ją. MySpace koncentrował się na muzykach i innych kreatywnych odbiorcach, ale Facebook przerwał grę kilkoma kartami atutowymi. Po pierwsze, serwis społecznościowy, w którym można zarejestrować się tylko pod prawdziwym nazwiskiem, szybko stał się modny. Po drugie, strony i grupy na Facebooku były łatwiejsze do promowania. Po trzecie, był po prostu wygodniejszy w konsumpcji, dystrybucji treści i dyskusjach.

MySpace zmieniło właścicieli i pozostało społecznością dla muzyków, reżyserów, fotografów i innych twórczych osobowości. Tim Vanderukhuk, szef firmy Specific Media, która jest właścicielem MySpace, wielokrotnie powtarzał, że nie zamierza konkurować z siecią społecznościową Zuckerberga. W czerwcu ubiegłego roku MySpace uruchomiło się ponownie: strona przestała być platformą blogową i stała się wyłącznie biblioteką audio i wideo z odtwarzaczem radiowym.

Facebook zmienił formę komunikacji między ludźmi. Użytkownicy zdali sobie sprawę, że w sieci społecznościowej możesz zrobić wszystko, czego potrzebują, i zaczęli rezygnować z innych usług. Zaczęli przesyłać wszystkie swoje zdjęcia i SMS-y na Facebooku, gdzie ich znajomi natychmiast je „polubili”. W rezultacie wiele witryn do przechowywania zdjęć zostało zabitych, a platformy blogowe straciły znaczną część odbiorców.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Obejrzyj wideo: " Kiedy normalność staje się wypaczeniem" - Peter Joseph (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej