Chmura wiedzy

Z zachodu na wschód: jak mobilni posłańcy dzielili świat

W piątek japoński gigant internetowy Rakuten kupił popularnego białorusko-izraelskiego komunikatora Viber. Założona trzy lata temu usługa została oszacowana na 900 milionów dolarów - za tę kwotę azjatycka firma uzyskała dostęp do 300 milionów użytkowników aplikacji. Viber uczestniczy w napiętej wojnie posłańców na całym świecie - być może najważniejszej na rynku telefonii komórkowej.

Według badań OnDevice do 2013 roku komunikatory internetowe stały się najpopularniejszym kanałem komunikacji na smartfonach, zastępując nie tylko pocztę lub SMS, ale także rozmowy głosowe. Pomimo faktu, że WhatsApp ma szeroką marżę (400 milionów aktywnych użytkowników dziennie - cztery razy więcej niż Viber), rynek globalny jest niejednorodny, a młodsi i bardziej aktywni konkurenci mogą wkrótce się wyprzedzić.

H&F docenił możliwości największych graczy, reprezentujących dwa główne trendy w rozwoju komunikatorów internetowych - wschodnią i zachodnią.

Wschód: wszystko w jednym

Wechat

Według ONZ w ciągu ostatnich pięciu lat liczba mobilnych użytkowników Internetu wzrosła siedmiokrotnie i osiągnęła 2 miliardy ludzi. Najbardziej niezwykłą rzeczą w tym procesie jest to, że jeśli mieszkasz w krajach rozwijających się (a wzrost jest jeszcze bardziej znaczący, 25 razy), Twój pierwszy i ostatni komputer najprawdopodobniej okaże się nowoczesnym smartfonem, a ponadto jest niedrogi i na Androida. Ostra konkurencja wewnętrzna i brak presji ze strony Facebooka i innych zachodnich firm w Azji spowodowały powstanie nowego rodzaju usług społecznościowych, zaprojektowanych natychmiast na urządzenia mobilne.

WeChat, który aktywnie się rozwija i zdobył już 93% chińskiego rynku, jest najbardziej oczywistym przykładem tego zjawiska. Uruchomiona w styczniu 2011 r. Aplikacja została zainstalowana przez 450 milionów użytkowników, ale jest mało prawdopodobne, aby nazwać ją popularnym komunikatorem. W rzeczywistości jest to procesor społecznościowy, w którym wiadomości i rozmowy to tylko jedna z możliwości. Tak więc w niedalekiej przyszłości chińskie gospodynie domowe powinny mieć nowy przedmiot do spekulacji: gigant internetowy Tencent, który jest właścicielem aplikacji, myśli o uruchomieniu własnej usługi elektronicznej waluty w serwisie.

Linia

Podobnie jak WeChat, Line próbuje spakować kompletną i różnorodną usługę społecznościową na urządzeniu mobilnym. Linia to zarówno komunikator, oś czasu, usługa fotograficzna, jak i gry. Ponadto japońska firma wprowadziła modę na naklejki - rozwój pomysłów na emoji: sprzedaż naklejek i własna platforma do gier przynoszą do 100 milionów dolarów na kwartał. Po podziale Azji Południowo-Wschodniej wraz z WeChat w zeszłym roku, Line zorganizowała aktywną ekspansję w Europie. W ciągu dwóch lat 300 milionów użytkowników zainstalowało aplikację.

Zachód: ochrona i zawartość autodestrukcyjna

Snapchat

CEO Snapchata, Evan Spiegel, raczej nie będzie dobrym liderem. Zachowuje się jak gwiazda rocka, mieszka w Los Angeles (już nie fajnie w San Francisco), lubi kłamać, zdradzać przyjaciół i ignorować krytyczne dziury we własnej służbie. Jednocześnie jego główne znalezisko, efemeryczny charakter treści, jest być może najbardziej rewolucyjną nowością ostatnich lat. Chodzi nie tylko o to, że dzięki znikającym wiadomościom nie można myśleć o konsekwencjach komunikacji. Efemeryczność przybliża komunikację w Internecie do ożywionej rozmowy i pozwala nie zagłębiać się w ilość nowych informacji, które podwajają się każdego roku. Wszystko to może radykalnie zmienić nasz sposób komunikowania się w sieci i ożywić istniejące sieci społecznościowe, w tym Facebooka - nie bez powodu Mark Zuckerberg docenił sprzeczną usługę bez wyraźnego planu monetyzacji w wysokości 3 miliardów dolarów.

Telegram

Teoretycznie produkt braci Durowa miał dobrze rosnąć w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich, rzekomo zaniepokojonych bezpieczeństwem danych osobowych i interwencją służb specjalnych w życie obywateli. Zamiast tego Telegram zyskuje popularność na Bliskim Wschodzie, gdzie despotowie próbują kontrolować komunikację poddanych i zabraniają pop posłańcom. Inne punkty wzrostu to Indie i Hiszpania.

Zatem najważniejszą różnicą między zachodnimi posłańcami jest to, że zaczęli promować temat autodestrukcji treści (Snapchat) lub zbliżyli się do niego (Telegram). Na Wschodzie tego rodzaju szumu nie obserwuje się, ale publiczność jest gotowa wydać pieniądze na płatne awatary i tym podobne frustracje.

Czy to oznacza, że ​​sprawa dzieli użytkowników na dwa obozy i pogłębia przepaść między Azją, Bliskim Wschodem i światem zachodnim? Odpowiedź brzmi „nie”: według wspomnianego badania OnDevice przeciętny użytkownik komunikuje się już w więcej niż dwóch komunikatorach internetowych.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej