Chmura wiedzy

Rubel w dobrej firmie: dlaczego spadają waluty krajów rozwijających się

Upadek rubla trwa kilka miesięcy. W styczniu tego roku rubel zaczął gwałtownie słabnąć. W lutym euro w stosunku do rubla po raz pierwszy w historii osiągnęło 49 rubli. Ponadto w ostatnich miesiącach wskaźniki krajów rozwijających się gwałtownie spadały. Lira turecka, peso argentyńskie, rand południowoafrykański i real brazylijski aktywnie spadają. W lutym Kazachstan dokonał dewaluacji tenge, a Narodowy Bank Ukrainy gwałtownie zmniejszył hrywnę.

H&F poprosił ekspertów, aby opowiedzieli o tym, co dzieje się z walutami krajów rozwijających się i jak na nie zareagować.Timur NIGMATULLIN

Analityk Investkafe

Głównym czynnikiem powodującym spadek walut krajów rozwijających się jest spekulacyjny odpływ kapitału do jakości ze względu na spadek wolumenu zakupów amerykańskich rezerw federalnych obligacji państwowych i hipotecznych. Proces ten rozpoczął się w grudniu 2013 r. I najwyraźniej potrwa do końca 2014 r.

Dynamika słabnących walut krajów rozwijających się będzie bardzo różna. Jeśli kraj ma ujemny bilans handlowy, taki jak Turcja, doprowadzi to do ostrzejszego osłabienia. Jeśli pojawi się nadwyżka, jak ma to miejsce w przypadku Rosji, waluta będzie nieco bardziej stabilna. Ogólnie rzecz biorąc, ujemna dynamika utrzyma się do końca roku.

Ukraina i Kazachstan to wyjątkowe przypadki. Kurs wymiany w tych krajach jest mniej wolny niż w Rosji lub Turcji, ponieważ ich bank centralny utrzymuje kurs wymiany.

Sytuacja Kazachstanu jest na ogół gorsza niż w Rosji, ponieważ ma niższą nadwyżkę handlową: eksport prawie nie rośnie, a import rośnie w szybszym tempie. Wpływa to negatywnie na bilans płatniczy i kształtowanie się kursu walutowego. Krajowy organ regulacyjny został zmuszony do dewaluacji waluty w celu uzupełnienia budżetu.

Upadek rubla w styczniu nie miał silnego wpływu na inflację. Jeśli ktoś martwi się o swoje oszczędności, te obawy są zbyt przesadzone. Nasza gospodarka okazała się bardziej odporna na deprecjację rubla niż oczekiwano. Ale jeśli deprecjacja rubla będzie się utrzymywać, doprowadzi to do inflacji. Według prognoz naszego banku centralnego w 2014 r. Inflacja wyniesie 5%, ale może wzrośnie do 5,5–6%.

W takim przypadku popyt na waluty obce i depozyty w walutach obcych wzrośnie. Być może na rynku akcji wzrosną niektóre inwestycje. Ceny akcji spadły, a część populacji, która inwestuje w takie instrumenty, kupi tanie akcje lub zainwestuje w fundusze. Rynek rosyjski jest teraz tani - zarówno w Brazylii, jak i Meksyku panuje spowolnienie, ale rynek jest trzy razy droższy pod względem wskaźnika kapitalizacji / zysku.

Sergey KHESTANOV

Dyrektor zarządzający Alor Group of Companies

Na waluty rynków wschodzących wpływ mają dwie grupy czynników. Pierwszym z nich jest przeniesienie zainteresowania większości inwestorów do krajów rozwiniętych. Wszyscy rozumieją, że globalna gospodarka w nadchodzących latach, jeśli będzie rosła, jest umiarkowana. W tych warunkach zainteresowanie inwestorów globalnych przesuwa się z rynków wschodzących na rynki rozwinięte. Jest to globalne zjawisko, które w taki czy inny sposób wywiera presję na wszystkie waluty krajów rozwijających się i najprawdopodobniej sytuacja nie ulegnie zmianie w dającej się przewidzieć przyszłości.

Druga grupa czynników jest specyficzna dla każdego konkretnego kraju. Dla Rosji najbardziej znaczącym i wpływającym na kurs walutowy jest spadek salda na rachunku bieżącym. Z grubsza mówiąc, waluta opuszcza kraj w postaci odpływów kapitału i płatności za import znacznie szybciej niż wchodzi do kraju w formie płatności za rosyjski eksport. Wielkość eksportu jest stabilna od wielu lat, a import i odpływy kapitału rosną. W tych warunkach saldo jest nadal dodatnie (ponad 30 miliardów dolarów), ale szybko spada i jasne jest, że do połowy roku wyniesie zero lub spadnie do zera. Sytuacja ta orientuje kompetentnego inwestora do wycofania się z rubla.

Ponadto Rosja ma dość specyficzną politykę budżetową. Głównym celem naszego budżetu państwa jest maksymalne utrzymanie status quo, wsparcie pracowników państwowych, emerytów i nie zawsze racjonalnych megaprojektów państwowych. Wpływa to również na chęć inwestorów strategicznych do pozyskania kapitału - i ten czynnik zawsze spycha walutę krajową w dół. W następnym roku lub dwóch wszystkie te problemy nigdzie się nie zmienią.

Główny kierunek ruchu rubla osłabia się. Ale nie mylcie czynników strategicznych i taktycznych. Strategicznie rubel prawdopodobnie osłabnie, ale tempo, w jakim spadło w ciągu ostatnich dwóch do trzech miesięcy, jest nieco nadmierne. Obiektywnie nazwane przeze mnie czynniki nie powinny działać tak ostro. Fakt, że rubel spadł bardzo nisko, sugeruje, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy nastąpi zwrot.

Po silnym osłabieniu rubla nastąpi co najmniej lokalny, ale jego wzmocnienie. Kompetentni konsumenci powinni wykorzystać każdą aprecjację rubla, aby kupić więcej dolarów. W przypadku walut obcych dolar wydaje się znacznie bardziej preferowany, ponieważ kryzys zadłużenia w Unii Europejskiej wciąż nie został rozwiązany, a kiedy i jak zostanie rozwiązany, nie jest jasne.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego
Chmura wiedzy

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego

Początek Jeśli z jakiegoś powodu nie uczysz się angielskiego w szkole i na studiach, warto zacząć od kilku podstawowych kursów. Na przykład najpierw posłuchaj kursu opracowanego zgodnie z metodologią słynnego amerykańskiego językoznawcy Paula Pimslera, a następnie przejdź przez kilka poziomów kursów Assimil. Dzięki wstępnemu kursowi audio Pimslera możesz nauczyć się 500 podstawowych słów niezbędnych do codziennej komunikacji (łącznie 2000), położyć podwaliny pod poprawną wymowę i przyzwyczaić się do techniki powtarzania interwałów, której prawie wszystkie usługi używają do nauki języka.
Czytaj Więcej
Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat
Chmura wiedzy

Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat

Dokładnie 25 lat temu, w marcu 1989 roku, specjalista techniczny CERN Tim Berners-Lee, pracując nad wewnętrznym systemem wymiany danych instytutu naukowego, zaproponował koncepcję rozproszonego systemu hipertekstowego, który zapewnia dostęp do powiązanych dokumentów na różnych komputerach. Ta technologia, która później zostanie nazwana World Wide Web, radykalnie zmieniła nasze pomysły dotyczące dostępu do informacji, komunikacji, prowadzenia działalności gospodarczej i po prostu życia we współczesnym świecie.
Czytaj Więcej
15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”
Chmura wiedzy

15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”

Wspomnienia o oszustach napisane w więzieniu są idealnym materiałem do scenariusza filmowego. Jest tu wszystko: spowiedź „małego człowieka” i refleksje na temat prawdziwej natury „ciasta” oraz kpina z iluzorycznej stabilności systemu gospodarczego. Wszystko to doprawione jest naprawdę intensywną akcją w postaci chaotycznego ruchu indeksów giełdowych w górę i w dół.
Czytaj Więcej