Chmura wiedzy

Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat

Dokładnie 25 lat temu, w marcu 1989 roku, specjalista techniczny CERN Tim Berners-Lee, pracując nad wewnętrznym systemem wymiany danych instytutu naukowego, zaproponował koncepcję rozproszonego systemu hipertekstowego, który zapewnia dostęp do powiązanych dokumentów na różnych komputerach. Ta technologia, która później zostanie nazwana World Wide Web, radykalnie zmieniła nasze pomysły dotyczące dostępu do informacji, komunikacji, prowadzenia działalności gospodarczej i po prostu życia we współczesnym świecie.

Aby to osiągnąć, H&F wybrał pięć kluczowych rozwiązań dla twórców stron internetowych.

Parlament Europejski / Flickr

Rozwiązanie do rozpoznawania

„Niesłyszalne, ale interesujące”, szef Berners-Lee zareagował mniej więcej tak, gdy brytyjski programista pokazał mu koncepcję przyszłego systemu. Deweloper zdołał jednak przełamać początkowy sceptycyzm. Od 1984 r. Berners-Lee uczestniczy w opracowywaniu przez CERN systemów rozproszonych do gromadzenia danych naukowych. W swoich badaniach celowo wykorzystywał rozwój i pomysły znane już swoim kolegom: nadmierny radykalizm nowości może popychać ludzi dookoła i pozostawiać pomysł niezrozumiały. Tak więc sama koncepcja hipertekstu została wprowadzona na początku lat 60. XX wieku przez socjologa Teda Nelsona, który opracował własny system Project Xanadu. 15 lat wcześniej amerykański inżynier Vanivar Bush w swoim eseju As We May Think zaproponował koncepcję hipotetycznego urządzenia Memex, które pozwoliło zachować całą wiedzę osoby, którą można formalnie opisać, a jeśli to konieczne, szybko wyszukać i podać niezbędne informacje.

Realistyczna realizacja

Do końca lat 80. projekt Xanadu nigdy nie został wdrożony ze względu na jego złożoność. Ted Nelson chciał stworzyć idealny system, który sam zmieniłby połączenie w przypadku przenoszenia dokumentów, a nawet naliczył opłaty swoim autorom. Być może zintegrowany system mikropłatności nie byłby zbyteczny w obecnej sieci, ale Berners-Lee trzeźwo ocenił sytuację i pozostawił w swojej koncepcji tylko najbardziej niezbędne rozwiązania. W razie potrzeby programista może wdrożyć go w ciągu roku lub dwóch, bez uciekania się do aktywnej pomocy innych. I tak się stało: Berners-Lee opracował pierwszą przeglądarkę internetową WorldWideWeb w październiku - grudniu 1990 r., A pierwsza publiczna strona internetowa pojawiła się w Internecie 6 sierpnia 1991 r.

Wszechstronność systemu

Znany fakt: przeglądarka WorldWideWeb została napisana na nowym komputerze roboczym NeXT - pomysle Steve'a Jobsa, który został zwolniony z Apple. Jednocześnie Berners-Lee wraz z innym pracownikiem CERN, Belgiem Robertem Cayo, nie zamierzał ograniczać się tylko do tej platformy, ale chciał stworzyć uniwersalny system wymiany danych, który umożliwi dostęp do istniejących informacji z dowolnego komputera w instytucie naukowym. Praktyczna konieczność z góry określiła projekt systemu: CERN miał rozproszoną strukturę i heterogeniczną sieć składającą się z maszyn różnego rodzaju. Co więcej, w przypadku dalszego wzrostu i zjednoczenia sieci instytutów ze światem zewnętrznym system powinien był zostać zdecentralizowany.

System otwarty

W latach 70. twórcy stosu protokołów TCP / IP i „ojcowie Internetu”, Vinton Cerf i Robert Kahn, z góry ustalili rozproszony charakter sieci i jej otwartość na innowacje. Na szczęście sieć, będąc dodatkiem do Internetu, zachowała te właściwości. Gdyby Tim Berners-Lee zdecydował się na komercjalizację swojego rozwoju i uczynił go systemem zamkniętym, nie pojawiłby się żaden Google, Facebook ani Wikipedia.

Prognozowanie przyszłości

Sieć została całkowicie zdeterminowana obecnymi potrzebami CERN i w krótkim okresie została zaprojektowana tylko do wyświetlania informacji tekstowych. Ten warunek nie był jednak wystarczający. W rzeczywistości Berners-Lee zrozumiał, że wyprzedza swój czas i rozwiązuje problem, który w przyszłości powinien stać się interesujący nie tylko dla wąskiego kręgu naukowców, ale także dla masowego użytkownika. W pierwszej specyfikacji deweloper powiedział, że w przyszłości, wraz z przenikaniem technologii, można dodawać obrazy i inne formy mediów.

Możliwość ciągłej zmiany i rozwoju determinowała sukces rozwoju. Tak więc pojawienie się w 1993 roku pierwszej przeglądarki z graficznym interfejsem Mosaic stworzonym przez Marka Anderssena wzbudziło szerokie zainteresowanie Internetem. Internet stał się najszybciej rozwijającym się narzędziem komunikacji wszechczasów: Internet otrzymał pierwszych 50 milionów użytkowników w ciągu czterech lat, 13 lat zajęło telewizji i 38 lat w przypadku radia.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej