Chmura wiedzy

Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat

Dokładnie 25 lat temu, w marcu 1989 roku, specjalista techniczny CERN Tim Berners-Lee, pracując nad wewnętrznym systemem wymiany danych instytutu naukowego, zaproponował koncepcję rozproszonego systemu hipertekstowego, który zapewnia dostęp do powiązanych dokumentów na różnych komputerach. Ta technologia, która później zostanie nazwana World Wide Web, radykalnie zmieniła nasze pomysły dotyczące dostępu do informacji, komunikacji, prowadzenia działalności gospodarczej i po prostu życia we współczesnym świecie.

Aby to osiągnąć, H&F wybrał pięć kluczowych rozwiązań dla twórców stron internetowych.

Parlament Europejski / Flickr

Rozwiązanie do rozpoznawania

„Niesłyszalne, ale interesujące”, szef Berners-Lee zareagował mniej więcej tak, gdy brytyjski programista pokazał mu koncepcję przyszłego systemu. Deweloper zdołał jednak przełamać początkowy sceptycyzm. Od 1984 r. Berners-Lee uczestniczy w opracowywaniu przez CERN systemów rozproszonych do gromadzenia danych naukowych. W swoich badaniach celowo wykorzystywał rozwój i pomysły znane już swoim kolegom: nadmierny radykalizm nowości może popychać ludzi dookoła i pozostawiać pomysł niezrozumiały. Tak więc sama koncepcja hipertekstu została wprowadzona na początku lat 60. XX wieku przez socjologa Teda Nelsona, który opracował własny system Project Xanadu. 15 lat wcześniej amerykański inżynier Vanivar Bush w swoim eseju As We May Think zaproponował koncepcję hipotetycznego urządzenia Memex, które pozwoliło zachować całą wiedzę osoby, którą można formalnie opisać, a jeśli to konieczne, szybko wyszukać i podać niezbędne informacje.

Realistyczna realizacja

Do końca lat 80. projekt Xanadu nigdy nie został wdrożony ze względu na jego złożoność. Ted Nelson chciał stworzyć idealny system, który sam zmieniłby połączenie w przypadku przenoszenia dokumentów, a nawet naliczył opłaty swoim autorom. Być może zintegrowany system mikropłatności nie byłby zbyteczny w obecnej sieci, ale Berners-Lee trzeźwo ocenił sytuację i pozostawił w swojej koncepcji tylko najbardziej niezbędne rozwiązania. W razie potrzeby programista może wdrożyć go w ciągu roku lub dwóch, bez uciekania się do aktywnej pomocy innych. I tak się stało: Berners-Lee opracował pierwszą przeglądarkę internetową WorldWideWeb w październiku - grudniu 1990 r., A pierwsza publiczna strona internetowa pojawiła się w Internecie 6 sierpnia 1991 r.

Wszechstronność systemu

Znany fakt: przeglądarka WorldWideWeb została napisana na nowym komputerze roboczym NeXT - pomysle Steve'a Jobsa, który został zwolniony z Apple. Jednocześnie Berners-Lee wraz z innym pracownikiem CERN, Belgiem Robertem Cayo, nie zamierzał ograniczać się tylko do tej platformy, ale chciał stworzyć uniwersalny system wymiany danych, który umożliwi dostęp do istniejących informacji z dowolnego komputera w instytucie naukowym. Praktyczna konieczność z góry określiła projekt systemu: CERN miał rozproszoną strukturę i heterogeniczną sieć składającą się z maszyn różnego rodzaju. Co więcej, w przypadku dalszego wzrostu i zjednoczenia sieci instytutów ze światem zewnętrznym system powinien był zostać zdecentralizowany.

System otwarty

W latach 70. twórcy stosu protokołów TCP / IP i „ojcowie Internetu”, Vinton Cerf i Robert Kahn, z góry ustalili rozproszony charakter sieci i jej otwartość na innowacje. Na szczęście sieć, będąc dodatkiem do Internetu, zachowała te właściwości. Gdyby Tim Berners-Lee zdecydował się na komercjalizację swojego rozwoju i uczynił go systemem zamkniętym, nie pojawiłby się żaden Google, Facebook ani Wikipedia.

Prognozowanie przyszłości

Sieć została całkowicie zdeterminowana obecnymi potrzebami CERN i w krótkim okresie została zaprojektowana tylko do wyświetlania informacji tekstowych. Ten warunek nie był jednak wystarczający. W rzeczywistości Berners-Lee zrozumiał, że wyprzedza swój czas i rozwiązuje problem, który w przyszłości powinien stać się interesujący nie tylko dla wąskiego kręgu naukowców, ale także dla masowego użytkownika. W pierwszej specyfikacji deweloper powiedział, że w przyszłości, wraz z przenikaniem technologii, można dodawać obrazy i inne formy mediów.

Możliwość ciągłej zmiany i rozwoju determinowała sukces rozwoju. Tak więc pojawienie się w 1993 roku pierwszej przeglądarki z graficznym interfejsem Mosaic stworzonym przez Marka Anderssena wzbudziło szerokie zainteresowanie Internetem. Internet stał się najszybciej rozwijającym się narzędziem komunikacji wszechczasów: Internet otrzymał pierwszych 50 milionów użytkowników w ciągu czterech lat, 13 lat zajęło telewizji i 38 lat w przypadku radia.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Ile kosztuje pogrzebanie osoby w Moskwie
Liczby pierwsze

Ile kosztuje pogrzebanie osoby w Moskwie

Prawdopodobnie nie jest przesadą stwierdzenie, że każda osoba przynajmniej raz w życiu stoi przed koniecznością pochowania kogoś: krewnego, bliskiego przyjaciela lub przyjaciela. Jednocześnie śmierć i pochówek pozostają tematem tabu, jednym z głównych nierozwiązanych rytuałów kultury, a gdy staje się wobec nich bezpośrednio, człowiek często nie wie, jak się zachować.
Czytaj Więcej
Znacznie taniej latać na wakacjach późnym latem
Liczby pierwsze

Znacznie taniej latać na wakacjach późnym latem

Pisaliśmy już, że bardziej opłaca się odpoczywać we wrześniu niż w lecie. Ale jesień jest bardziej podatna na złą pogodę. Rozwiązaniem kompromisowym jest odlecieć pod koniec lata i spędzić ostatnie dni sierpnia i początku września na wakacjach. Ceny będą już niższe, a pogoda będzie nadal latem. Specjaliści serwisu „Tutu.
Czytaj Więcej
Ile kosztuje gra<br>ślub w Moskwie?
Liczby pierwsze

Ile kosztuje gra
ślub w Moskwie?

Według statystyk rocznie w Moskwie zawieranych jest około stu tysięcy małżeństw. Pomimo kryzysu wciąż nie oszczędzają pieniędzy na weselach, ponieważ ten dzień powinien stać się jednym z najszczęśliwszych i najbardziej niezapomnianych w życiu. Limuzyny Hummer, bujne krynoliny, wykluczenia panny młodej na lądowaniu i sesje zdjęciowe z gołębiami to już przeszłość.
Czytaj Więcej
Jakich posłańców używają Rosjanie
Liczby pierwsze

Jakich posłańców używają Rosjanie

Na prośbę Life around Megafon przeanalizował, z czego korzystają komunikatory komórkowe i sieci społecznościowe w całej Rosji. W szczególności okazało się, że główną siecią społecznościową, którą ludzie czytają ze smartfonów, jest VKontakte (37,5%), a następnie Odnoklassniki (19,1%), Instagram (16,8%), Twitter (10 , 5%) i Facebook (9,1%).
Czytaj Więcej