Chmura wiedzy

Załóż firmę: letnia kawiarnia

Po pierwsze, w tym roku ten moment już minął. Aby otworzyć letnią kawiarnię na sezon, musisz zacząć zbierać dokumenty jesienią. Władze miasta zezwalają na otwarcie tymczasowego obiektu gastronomicznego w dowolnym momencie od kwietnia do listopada włącznie. Praca przez siedem miesięcy ma sens: wiosną i jesienią, kiedy sezon wakacyjny jeszcze nie nadszedł, w letnich kawiarniach jest najwięcej odwiedzających. Cóż, jeśli masz szczęście z pogodą, a wiosna będzie wcześnie, a jesień, przeciwnie, późno, będzie szansa na zarobek.

Zanim otworzysz, powinieneś przeprowadzić zwiad. Nie ufaj właścicielom gruntów i ich statystykom dotyczącym drożności. Jeśli ich dane są błędne, straty spadną na twoje barki. Wybierając format instytucji, spójrz na to, co jest wokół. W parkach i obszarach rekreacyjnych nie można otworzyć kawiarni lub restauracji w wysokiej kategorii cenowej - administracja na to nie zezwoli. Uważa się, że spacerujące rodziny z dziećmi potrzebują przeciętnej polityki cen kawiarni. W dzielnicach mieszkaniowych trudno będzie również stworzyć kosztowną instytucję, istnieje ryzyko otrzymania komentarza i grzywny od FAS oraz wymóg obniżenia czeku.

W zależności od formatu wybranej letniej kawiarni jej otwarcie może kosztować 3-7 milionów rubli. Możesz zaoszczędzić pieniądze, jeśli zwrócisz się o wsparcie do jakiejś firmy piwowarskiej, ale wtedy będziesz musiał przestrzegać surowych wymagań asortymentowych. Najbardziej prawdopodobne jest odzyskanie wydatków w sezonie, jeśli masz szczęście z tym miejscem.

Pokój

Grunty pod działalność sezonową można wynająć od osób fizycznych, władz miasta lub parków i terenów rekreacyjnych. Ostatnie dwa przypadki dotyczą udziału w konkursie ogłoszonym na jednym ze specjalistycznych portali. Konkursy można również monitorować za pośrednictwem witryn gmin lub parków. Do konkursu przedkładany jest certyfikat rejestracyjny osoby prawnej, szczegółowa koncepcja, która obejmuje asortyment, wykaz niezbędnego sprzętu, kosztorys energii elektrycznej oraz plan architektoniczny.

Jeśli wynajmujesz ziemię od prywatnego właściciela, nadal będziesz musiał uzyskać pozwolenie od lokalnych władz. W takim przypadku miejsce i plan kawiarni będą musiały zostać uzgodnione z samorządem powiatowym i miejską komisją handlową, a także trzeba będzie zawrzeć krótkoterminową umowę najmu.

Jeśli zamierzasz sprzedawać alkohol, weź pod uwagę wymagania Rospotrebnadzor, który zabrania sprzedaży alkoholu w pobliżu placówek edukacyjnych i sportowych dla dzieci. Warto zwiedzić ten obszar, ponieważ mówimy nie tylko o skarbie państwa, ale także o prywatnych uczelniach i boiskach sportowych. Wybieraj witryny o dużym natężeniu ruchu, z możliwością zaparkowania samochodu w odległości spaceru i dobrym oglądaniu - aby znak instytucji służył jako reklama.

Sezonowe kawiarnie mogą wyglądać inaczej. Niektórzy wolą postawić tonar (80 000-200 000 rubli) i wymienić koła na plastikowych stołach. Inni zdecydują się założyć pawilon dla sprzedawcy i sprzętu (do 1 miliona rubli), ktoś będzie chciał zbudować tymczasową strukturę podobną do prawdziwej stałej restauracji (najdroższa opcja). Nadzór sanitarny nie pozwoli ci otworzyć się bez toalety.

Dokumenty

Przygotowania do otwarcia kawiarni sezonowej powinny rozpocząć się na około sześć miesięcy przed otwarciem (lub lepiej, wcześniej). Aby otworzyć, będziesz potrzebować: pozwolenia na umieszczenie namiotu lub obiektu mobilnego sieci detalicznej; uwierzytelniony odpis umowy dzierżawy gruntu (dla pawilonów i kiosków); dokument dotyczący rejestracji kas fiskalnych. Plan architektoniczny kawiarni powinien zostać uzgodniony ze strażą pożarną, aw niektórych przypadkach z policją drogową. Musisz otrzymać raport sanitarno-epidemiologiczny (w Rospotrebnadzor, adres IP jest wydawany bezpłatnie po przejściu audytu, do dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku). Ten sam Rospotrebnadzor musi wydać ostateczne zezwolenie na umieszczenie, potwierdzające zezwolenie gminy.

Kawiarnia powinna mieć książkę skarg i teksty przepisów o ochronie konsumentów oraz dokumenty regulujące działalność publicznych placówek gastronomicznych. Do każdego dania należy dołączyć schemat blokowy z objaśnieniem sekwencji działań podczas gotowania. Dostawcy produktów muszą dostarczyć kopie certyfikatów zgodności do dyspozycji kawiarni. Każdy pracownik musi posiadać dokumentację medyczną. Nie zapomnij zawrzeć umów z firmami na usuwanie śmieci i zawartości ścieków.

Licencja na alkohol jest wydawana w Federalnej Służbie ds. Regulacji Rynku Alkoholu i kosztuje 40 000 rubli rocznie na każdy rodzaj alkoholu (mocny, wino lub piwo) dla każdego punktu sprzedaży detalicznej. Dział na swojej stronie internetowej przedstawia długą listę dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Często przedsiębiorcy korzystają z usług pośredników lub pracują w ogóle bez licencji, woląc zapłacić karę w przypadku weryfikacji.

Inne wydatki

Personel

Dziesięciu kelnerów będzie w stanie obsłużyć dwóch kelnerów z harmonogramem zmian, to znaczy, że będą musieli wziąć co najmniej czterech kelnerów z pensją każdego z 30 000 rubli. Nawet jeśli nie zamierzasz tworzyć pełnoprawnej kuchni, potrzebujesz kucharza, jego pensja może zacząć od 40 000 rubli. Instytucja musi mieć menedżera lub administratora. Będziesz także musiał wydać pieniądze na środek czyszczący i zmywarkę. Ponad 200 000 rubli można wydać na pensje miesięcznie.

Wyposażenie

Stoły, stoły i parasole można uzyskać bezpłatnie w biurach firm piwowarskich, choć nie będzie to najbardziej elegancki sprzęt. Kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, lodówki i naczynia razem mogą kosztować około 1 miliona rubli. Nakładaj również koszty munduru kelnerów i pracowników kuchni - 20 000 rubli każdy (warto zrobić dwa lub trzy zestawy jednocześnie). Stałe koszty żywności, serwetek, papieru toaletowego, detergentów i innych rzeczy mogą pochłonąć połowę wpływów.

Promocja

Własne oznakowanie, blogi, specjalne oferty dla pracowników okolicznych centrów biznesowych pomogą przyciągnąć gości. Bardzo ważne jest, aby od razu zrozumieć, jak zaprezentować się publiczności, jaką niszę zająć, ponieważ w jednym sezonie nie będzie można zmienić koncepcji.

Ilustracje: Natalya Osipova

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału do Mulberry Cafe, I Like Bar, Administracja Sokolniki Park.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej