Chmura wiedzy

Protesty: gdzie inwestują teraz inwestorzy?

Kiedy gospodarka jest w stanie turbulencji, fundusze inwestycyjne są aktywowane w poszukiwaniu nowych obiektów do zakupu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy rubel aktywnie spadał, ale dolar po raz pierwszy spadł w ciągu ostatnich dwóch tygodni poniżej psychologicznej wartości 36 rubli. H&F dowiedział się, które firmy i branże znajdują się obecnie w polu widzenia rosyjskich funduszy inwestycyjnych, a także jakie zasady kierują się analitycy.

Anton SOROKO

Analityk holdingu inwestycyjnego FINAM

Jeśli mówimy o giełdzie, to w 2014 r. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na akcje spółek budowlanych, które w ostatnich latach były w stanie rozwiązać problemy z zadłużeniem. Firmy naftowe i gazowe będą kontynuowały stopniowy rozwój. Papiery wartościowe firm telekomunikacyjnych mogą spowolnić ich ruch: ważne zmiany w segmencie mogą prowadzić do zwiększonej konkurencji, a tym samym kosztów utrzymania obecnego poziomu przychodów. Z tego powodu może ucierpieć rentowność, która jest bardzo ważna dla firm z sektora TMT, ponieważ są one uważane za dobre pomysły na dywidendę. Jednocześnie ryzyko w sektorze konsumenckim jest ogromne: w 2014 r. Tempo wzrostu obrotów detalicznych może znacznie spaść w Rosji, co będzie ujemne dla takich firm jak DIXY i Magnit.

Ci, którzy mają znaczny wolny kapitał
można doradzić inwestowanie w najbardziej płynne nieruchomości o znacznych dochodach z wynajmu

Prognozy dotyczące rynku ropy jako całości wyglądają neutralnie. W ubiegłym roku ceny energii spadły w dość wąskim przedziale handlowym - 100-110 USD za baryłkę. Należy zauważyć, że nawet znaczące zmiany polityczne i gospodarcze nie mogły „znokautować” cytatów z tego zakresu przez długi czas. Biorąc pod uwagę obecną globalną inflację i spekulacyjny popyt na towary, poziom 105 USD za baryłkę wydaje mi się rozsądny do końca 2014 r.

Tym, którzy dysponują znacznym wolnym kapitałem, można doradzić inwestowanie w najbardziej płynne nieruchomości o znacznych dochodach z wynajmu, w którym to przypadku inwestor zapewnia sobie nie tylko inwestycję w wysoce zyskowny składnik aktywów, ale także otrzymuje stabilne przepływy pieniężne do swojej dyspozycji. I oczywiście złoto pozostaje doskonałym pomysłem inwestycyjnym w obecnej sytuacji, która w ostatnich miesiącach znów zaczęła być uważana przez inwestorów za „bezpieczną przystań”.

Michaił Kuźmin

Analityk Investkafe

Niektórzy inwestorzy inwestują w złoto jako aktywa dla swoich oszczędności. Wzrasta również popyt na nieruchomości, a przez to popyt na kredyty hipoteczne. Inwestowanie w nieruchomości pomoże w jakiś sposób zachować aktywa, ale zwroty tutaj są często niskie. Uważam, że jeśli prywatny inwestor chce teraz inwestować, musi wybrać kilka różnych aktywów, co dywersyfikuje ryzyko. Możesz inwestować w nieruchomości, złoto, a pewna część powinna znajdować się w depozytach rubla, ponieważ prywatni inwestorzy i tak będą musieli wydawać swoje oszczędności w rublach. Jeśli mówimy o biznesie, teraz warto zainwestować we własne firmy. Ponadto wiele osób korzysta z aktywów walutowych, które są dobrym narzędziem do oszczędzania funduszy, ale wydajność takich depozytów jest dość niska.

przede wszystkim inwestorzy zaczną inwestować
w najbardziej płynnych papierach wartościowych i tych, z których inwestorzy zagraniczni bardzo szybko opuścili

Jeśli prywatny inwestor chce inwestować na giełdzie, potrzebuje pewnego przygotowania - ryzyko jest bardzo wysokie.

Wszystko zależy od sytuacji zewnętrznej: jeśli zobaczymy, że Zachód nie nałoży poważnych sankcji gospodarczych na Rosję, to przede wszystkim inwestorzy zainwestują w najbardziej płynne papiery wartościowe i aktywa, z których inwestorzy zagraniczni odeszli bardzo szybko (jeśli nie ma sankcji będą mogli wrócić dość szybko). Przede wszystkim mam na myśli papiery wartościowe tego samego Sbierbanku i sektora finansowego jako całości. Inną opcją inwestycyjną jest inwestowanie w firmy technologiczne, takie jak Yandex.

Ważną rolę odegra cena ropy. Jeśli jest na wysokim poziomie, logiczne jest inwestowanie w papiery wartościowe spółek naftowych. To prawda, że ​​istnieje niebezpieczeństwo niższych cen ropy.

Anna NAGORNY

Szef ds. Bankowości inwestycyjnej IG Veles Capital

Sytuacja jest teraz bardzo niepewna. Opcje strategii inwestycyjnych różnią się od rodzaju inwestora - finansowe (spekulacyjne) lub strategiczne, ryzykowne lub zabezpieczające.

Strategicznie interesujące są rosyjskie firmy rolnicze i detaliczne; firmy koncentrujące się na rynkach krajowych i wschodnich (Chiny, kraje Azji Południowo-Wschodniej). Inwestycje w nieruchomości komercyjne (handel) i złoto nie tracą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

W przypadku niekorzystnych wydarzeń, wprowadzenia sankcji gospodarczych, niektóre zachodnie firmy mogą opuścić rosyjski rynek, wówczas pojawią się interesujące obiekty strategiczne dla rosyjskich inwestorów.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Obejrzyj wideo: Jak Inwestować w Bitcoin i inne Kryptowaluty i Zarabiać Pieniądze - Poradnik Wywiad z Ekspert (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej