Chmura wiedzy

Ile kosztujesz: jak sprzedawać dane osobowe z zyskiem

Nasze dane osobowe od dawna są walutą, za którą otrzymujemy określone produkty i usługi, takie jak możliwość korzystania z Facebooka lub Google. Firmy otrzymują informacje, odsprzedają je innym i najczęściej robią to bez naszej wiedzy. Większość z nas bardzo upiornie rozumie, ile informacji posiada. W 2011 r. Austriacki student prawa Max Schrems poprosił Facebooka o przekazanie mu wszystkich danych, które o nim zaoszczędzili. W wyniku długich negocjacji otrzymał jednak pocztą płytę CD zawierającą plik PDF z 1 222 stronami, który zawierał informacje o jego zatrudnieniu, relacjach z innymi, szczegóły jego życia osobistego, starą korespondencję i zdjęcia ze współrzędnymi miejsc, w których zostały zabrane. Shremsa szczególnie uderzył fakt, że kiedyś osobiście usunął większość tych zdjęć ze swojego profilu - okazało się, że nadal były one przechowywane w bazie danych.

Zamiast popadać w histerię
nieunikniony wyciek informacji, możesz nauczyć się kontrolować jego przepływy

Kolejny przykład jest nie mniej imponujący. Niemiecki poseł Partii Zielonych, Malta Spitz, poprosił Deutsche Telecom o informacje na temat danych zebranych o nim za pomocą smartfona w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Otrzymał także płytę CD zawierającą 36 000-wierszowy plik, a następnie upublicznił go na tej stronie. Informacje zebrane przez dostawcę są uderzające w swoją głębię i poziom szczegółowości. Dowiesz się, w którym dniu Spitz wyjechał z miasta, gdzie io której godzinie zjadł lunch, z którym rozmawiał.

Zamiast popadać w histerię związaną z nieuchronnym wyciekiem informacji, możesz nauczyć się kontrolować jej przepływy i zdając sobie sprawę z jej prawdziwej wartości, spróbuj z niej skorzystać. To prawda, że ​​nie można jeszcze powiedzieć, że jest to bardzo dochodowy biznes. Według JPMorgan Chase dane jednej osoby kosztują 4 USD za Facebooka i 24 USD za Google. Aby ocenić wartość warunkową twoich danych, na przykład za pomocą kalkulatora na Financial Times. Staje się jasne, że jeśli nie jesteś milionerem, nie posiadasz nieruchomości i nie jesteś w związku małżeńskim, „Twój” koszt dla marketerów wynosi warunkowo 22 centy. Tak więc zakup 1000 profili z danymi podobnymi do twojego będzie kosztował tylko 220 USD. W ostatnich latach pojawiły się firmy, które starają się zmaksymalizować korzyści wynikające z wykorzystania danych osobowych przez ich bezpośrednich właścicieli. H&F znalazł kilka przykładów podobnych projektów.

Ukąszenie mnie

Nie jest konieczne skorzystanie z pomocy firm zewnętrznych - możesz zrobić wszystko sam. Tak na przykład zrobił Federico Zannier, który uruchomił na Kickstarterze projekt A bite of Me, w którym zaoferował wszystkim, aby kupili starannie zebrane dane o sobie. „Mam dość tego, że firmy takie jak Facebook i Google wzbogacają moje dane online, śledząc odwiedzane witryny, filmy, które oglądam, kompilując listy moich znajomych. Jeśli ktoś sprzedaje moje dane, to mają pewną wartość, a ja chcę uzyskać tę część ze względu na mnie ”, mówi.

Wśród danych, które Zannier postanowił sprzedać, były informacje o odwiedzonych witrynach, 500 zrzutów ekranu stron, 500 zdjęć z kamery internetowej, rejestrowanie ruchu kursora na ekranie, dane lokalizacji i wiele innych. Zaproponował, że kupi to wszystko w cenie 2 USD w ciągu jednego dnia. Kampania zakończyła się sukcesem, pojawiło się zapotrzebowanie na dane - w rezultacie 213 osób zapłaciło za nie ponad 2 700 USD, a wkrótce pojawili się wśród nich obserwatorzy, w tym Irlandczyk Sean Buckles, który wyjaśnia swoje motywy w tym filmie.

Uścisk dłoni

Założyciel startupów Handshake, Duncan White, mówi, że najważniejszą rzeczą na tym etapie jest ustanowienie przejrzystych relacji między właścicielem danych a firmą kupującą. „To, co kradli, to teraz nauka kupowania” - powiedział. Handshake to platforma, za pomocą której użytkownicy mogą kontaktować się z firmami, decydować, czy chcą udostępnić im swoje dane, a jeśli tak, to za jaką cenę.

Jest to zorganizowane w następujący sposób: użytkownicy rejestrują się w witrynie i wprowadzają maksymalną liczbę danych osobowych, między innymi płeć, wiek, zawód i poziom dochodów. Następnie są zapraszani do udziału w różnych ankietach przeprowadzanych przez firmy, w których dostarczają dodatkowych informacji o sobie za podaną cenę (można się targować). Ankiety obejmują zarówno nawyki żywieniowe, jak i snu. Duncan uważa, że ​​ludzie, którzy chcą poświęcić trochę czasu na udział w takich ankietach, mogą zarabiać średnio od 1000 do 5000 USD rocznie.

Datacoup

Datacoup oferuje użytkownikom miesięczną opłatę (od 8 USD) za prawo do korzystania z ich danych. Podczas gdy projekt jest na etapie zamkniętych testów beta - za kilka miesięcy zapowiadają otwarty dostęp dla wszystkich. Po zarejestrowaniu się na stronie możesz dokładnie wybrać, jakie informacje chcesz udostępnić: na przykład zapewnić dostęp do kont sieci społecznościowych, danych z FitBit lub historii zapytań. Jeśli firma jest zainteresowana Twoimi danymi, możesz zdecydować, czy chcesz je udostępnić, czy nie. Możesz wybrać, z jaką częścią danych chcesz się podzielić w konkretnym przypadku.

Twórca Datacoup Matt Hogan mówi, że ważną zaletą jego usługi jest algorytm do budowania relacji między heterogenicznymi danymi. Na przykład, aby zbudować sekwencyjny ciąg zdarzeń, zaczynając od sposobu, w jaki użytkownik szukał produktu w Internecie, a kończąc na tym, gdzie i kiedy ostatecznie dokonał zakupu. Hogan jest pewien, że będzie w stanie zainteresować firmy kupujące osobiste dane użytkowników swoim podejściem „syntezującym”.

Osobiste

Personal to prawdopodobnie najbardziej dojrzała i obiecująca firma do zarządzania danymi osobowymi. Oferuje użytkownikom tworzenie bezpiecznego repozytorium wszystkich danych osobowych, zaczynając od haseł, a kończąc na danych z karty medycznej. Usługa nie tylko gromadzi dane ze wszystkich źródeł, do których masz otwarty dostęp, ale także automatycznie przygotowuje je w wygodnej formie do użycia. Główną ideą Personal jest to, że użytkownik może wybrać, kto ma prawo dostępu do niektórych części jego informacji: przyjaciół, kolegów, marek itp. Zamiast konfigurować ustawienia prywatności w różnych witrynach, możesz to zrobić na jednej platformie.

Założyciel serwisu, Shane Green, widzi swoje zadanie w stworzeniu „magazynu danych”, w którym każdy może otrzymać coś w zamian za prawo dostępu do danych osobowych. Na przykład, jeśli użytkownik szuka nowego samochodu, może udostępnić informacje o swoich wyszukiwanych hasłach i odwiedzonych witrynach firmom samochodowym, które w zamian mogą zaoferować mu zniżkę.

Zdjęcie na okładce: ShutterStock

Obejrzyj wideo: Gdzie taniej? Wystawić ogłoszenie na Allegro, Otomoto, Olx ? Odc 3. (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej