Chmura wiedzy

Bigmac, idź do domu: Co sprawiło, że McDonald's opuścił świat

Dziś stało się wiadome, że restauracje amerykańskiej sieci fast food McDonald's na terytorium Krymu przestają działać. Pracownikom pracującym w restauracjach w Jałcie, Symferopolu i Sewastopolu zaproponowano przeniesienie do innych sieci na Ukrainie z zachowaniem ich stanowisk.

Zarząd ukraińskiego McDonalda powiedział, że zawiesił pracę instytucji na Krymie „z przyczyn produkcyjnych niezależnych od McDonalda”. Biuro w Kijowie twierdzi, że decyzja nie była związana z polityką, ale europejska służba prasowa McDonald's powiedziała, że ​​trzy krymskie restauracje będą zamknięte do czasu wyjaśnienia przez McDonald's politycznego statusu Krymu, informuje rosyjska służba BBC. H&F przypomniał kilka historii o tym, jak McDonald's był zmuszony opuścić kraj z różnych powodów.

Boliwia

Okazja: dzień zagłady

Boliwijczycy szanują jedzenie - zwyczajowo gotuje się je przez długi czas, używając tradycyjnych produktów. Niemniej jednak do 2012 r. W Boliwii nic nie powstrzymało istnienia restauracji typu fast food McDonald's. To w tym roku świat czekał na koniec świata: 21 maja kalendarz Majów zakończył się. Władze Boliwii zdecydowały, że ta data jest świetną okazją do zakończenia działalności firm, które są skłonne ryzykować zdrowie ludzi dla własnej korzyści. Tego dnia postanowiono na stałe zamknąć biura McDonald's i Coca-Coli w tym kraju.

Prezydent Boliwii Evo Morales potępił McDonald's i wszystkie inne restauracje fast-food należące do świata zachodniego, a minister spraw zagranicznych David Cokeuanka zauważył, że nowy zakaz „idzie w parze z końcem kalendarza Majów i będzie końcem samolubstwa i separacji, a także częścią uroczystości poświęconych zakończeniu kapitalizmu i początek prawdziwego życia kulturalnego ”. Według władz decyzja o zaprzestaniu działalności niebezpiecznych firm opiera się na lokalnych przepisach dotyczących zdrowia i kultury.

Niemniej jednak decyzja władz nie miała wielkiego rezonansu: McDonald's nie cieszył się dużym zainteresowaniem ludności i zbankrutował w Boliwii w 2002 roku. W 2012 roku ukazał się lokalny dokument o tym, jak tradycyjne potrawy ludowe w tym kraju pokonały szkodliwe amerykańskie fast foody.

Bermudy

Okazja: popularne protesty

W 1998 r. Lokalna firma postanowiła zbudować pierwszą restaurację McDonalda, ale budowa została zawieszona z powodu masowych protestów. Miejscowi sprzeciwiali się budowie restauracji, argumentując, że konieczne jest wspieranie lokalnych producentów, a McDonald's nigdy nie przyniósł nikomu niczego dobrego.

Parlament wkrótce zakazał budowy amerykańskich restauracji typu fast food w okolicy. Po roku próbowali zakwestionować decyzję, ale bezskutecznie: sąd stwierdził, że mieszkańcy wysp mają prawo decydować niezależnie, które restauracje zezwalają na ich terenie, a które nie.

Macedonia

Powód: spory z siedzibą główną

W Macedonii nikt nie miał nic przeciwko McDonald's, ale spory między biurem europejskim a macedońską firmą posiadającą prawa do franczyzy doprowadziły do ​​zamknięcia wszystkich sieci restauracji w tym kraju. Władze macedońskie natychmiast pospieszyły z zapewnieniem ludności, że nie mają nic wspólnego z zamknięciem. W maju 2013 r., Po 16 latach udanej działalności, lokalna firma straciła licencję z nieznanych przyczyn. Na szczęście w tym samym roku lokalny biznesmen ogłosił, że spróbuje wykorzystać prawa do franczyzy i ponownie otworzyć sieć w tym kraju.

Islandia

POWÓD: KRYZYS

W 2008 r. Rozpoczął się kryzys gospodarczy na Islandii spowodowany upadkiem głównych banków tego kraju. W rezultacie korona islandzka spadła o połowę w stosunku do dolara. Zbyt wysokie koszty importowanych artykułów spożywczych uderzyły właściciela franczyzy McDonald's, aw 2009 roku restauracje musiały zostać zamknięte.

Wszystkie niezbędne surowce do gotowania sprowadzono z Niemiec. Lokalny właściciel sieci twierdził następnie, że nabycie niektórych produktów na Islandii pomogłoby przetrwać kryzys i powrócić do rentowności, ale nie mógł pójść na kompromis w tej kwestii z zarządem McDonalda. Dodał także, że po zakończeniu kryzysu nie będzie na nowo odkrywał McDonalda. Tak więc sieć restauracji typu fast food istniała na Islandii od 1993 do 2009 roku.

Zdjęcie na okładce: ShutterStock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej