Chmura wiedzy

„Dolina Krzemowa”: czy warto obejrzeć serial o startupach

Daria CHERKUDINOVA

Edytor H&F

Grupa „startupów” grupy społecznej stała się tak duża i wpływowa, że ​​znalazła się w sitcomie.

HBO ogłosiło Dolinę Krzemową jesienią 2013 r. Wraz z Mike'iem Judge'em, reżyserem i producentem pełnometrażowego serialu Beavis and Butthead i King of the Hill. Komedia rozgrywa się w Palo Alto, a głównymi bohaterami są młodzi kujony, które przykuwają uwagę w przestronnych loftach inkubatorów przedsiębiorczości. Pilot wyszedł na antenę 6 kwietnia, tuż po premierze czwartego sezonu Game of Thrones. Jeśli taki czas zostanie przeznaczony na sitcom, wówczas pokłada się w nim wielkie nadzieje.

Dlaczego nie leżeć? Po pierwsze, gleba została już przygotowana przez inną bardzo popularną serię o kujonach. Teoria wielkiego podrywu jest emitowana już siódmy rok i znajduje się w pierwszej trójce amerykańskich programów telewizyjnych - wyprzedza quiz Cena szczęścia i Wheel of Fortune. Nieśmiali fizycy już zdobyli dziewczyny i udowodnili, że Smart to nowa seksowna.

Dolina Krzemowa nie ma problemów z niezawodnością. Mówią, że scenarzyści specjalnie wybrali się na wycieczki
do wszystkich korporacji technologicznych

Bohater Doliny Krzemowej, drobny introwertyk Richard, który cierpi na ataki paniki, nie będzie musiał tłumaczyć publiczności, że męskości 2014 nie ma w bicepsie.

Po drugie, w przeciwieństwie do wszystkich prognoz wpływowych analityków, rynek startupów IT jeszcze się nie załamał. Podczas gdy Mark Zuckerberg i Marissa Mayer przeznaczają miliard na projekty, znajdą się tacy, którzy będą chcieli stworzyć kolejną wielką rzecz. Publiczność jest zainteresowana przedsiębiorcami i akceptuje dramaty i biografie o ludziach biznesu („Mildred Pierce”, „Piraci z Doliny Krzemowej”, „Praca”). Ale czy to wystarczy do sukcesu sitcomu?

Bohaterami amerykańskich komedii zawsze byli ludzie z najbardziej zrozumiałych zawodów - policjanci („Mike and Molly”), lekarze („Clinic”), kelnerzy i nauczyciele („Friends”). Oglądanie serii o nich przypomina podglądanie sąsiada: sytuacje są rozpoznawalne, prawdopodobne problemy, logiczne reakcje. HBO już próbowało postawić tę linię przedsiębiorców.W 2010 r. Z powodzeniem odbył się pierwszy sezon „Jak odnieść sukces w Ameryce”, około dwóch trzydziestoletnich przeciętności, zmęczonych pracą najemną. Na początku sezonu zaczęli szyć dżinsy, a pod koniec z sukcesem sprzedali pierwszą kolekcję. Ujawniono główną intrygę: dla dzieci bez wykształcenia i umiejętności okazali się projektanci mody, projekt „poleciał”, wtedy wszystko będzie nudne - marketing, sprzedaż, partnerzy, kidalovo. Oceny kontynuacji spadły o 25%, a kanał telewizyjny całkowicie zakończył trzeci sezon.

Dolina Krzemowa nie ma problemów z niezawodnością. Mówią, że scenarzyści specjalnie wybrali się na wycieczki do wszystkich korporacji technologicznych i obserwowali życie pracowników Google, Facebooka, Yahoo !. Pomógł w przedstawieniu jasnych ludzi w poczekalni szefa: „Kevin mówi: nie poniżam cię, wywyższam. Och, Kevin ...” - i zauważ miłość mieszkańców Doliny do pięciopalczastych sandałów Vibram. Monologi dotyczące motywacji wydają się być odpisywane z czasopism Inc. i Fast Company, ale widz nie jest w końcu zmuszony poważnie rozmawiać o tym, jak zmienić świat w słabym świetle w garażu mojego ojca.

Przed nami walka niedoświadczonego idealisty Richarda i jego plany stworzenia czegoś wspaniałego z planami doświadczonego inwestora, który musi zarobić

Każdy, kto spotkał się z kulturą korporacyjną, poczuje radość z rozpoznania: oto introwertyk w szarej bluzie z kapturem na tle hasła „Persistence = Success” waha się podejść do ekspresu do kawy. Hinduski przywódca duchowy najważniejszego bossa to szarlatan i skradanie się. Ogólnie rzecz biorąc, okazuje się, że startupy są dobrze znane opinii publicznej i mogą stać się bohaterami popularnego serialu. Problemy wydają się być intrygujące.

Już w fazie pilotażowej Richard stoi przed wyborem: teraz sprzedać swój projekt Hooli lub pozwolić inwestorowi inwestycyjnemu, podobny do Petera Thiela. Richard postanawia pozostać panem sytuacji. I tutaj staje się ogólnie jasne, co będzie dalej. Przed nami walka niedoświadczonego idealisty Richarda, który marzy o stworzeniu czegoś wspaniałego, i wymagającego inwestora, który musi zarabiać pieniądze. I w końcu pomysł Richarda o wysokim stopniu prawdopodobieństwa nadal będzie w rękach Hooli. Nie jest to jednak biografia. W sitcomie jest miejsce na absurd i cuda. Nic dziwnego, że Elon Musk, który nie lubił pilota Doliny Krzemowej - postacie wydawały się zbyt płaskie i karykaturalne - wciąż dawał szansę serii.

Obejrzyj wideo: Silicon Valley: w tym serialu jest więcej prawdy niż myślisz! 8 dowodów (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej