Chmura wiedzy

Szablon luki: strona internetowa z dostawą żywności

Kirill BUSHEV

Kierownik działu analityki internetowej w AGIMA.

Usługi dostarczania żywności zaczynają powoli zwracać się do konsumentów - robią to jednak na czole, nie przejmując się drobiazgami. Klienci stają się coraz bardziej wymagający z każdym dniem, standard życia rośnie, konkurencja jest prawie w każdym, nawet w najwęższym obszarze. Adaptacyjna konstrukcja staje się standardem, zapewniając wygodny UX w każdych warunkach, w biegu, w samochodzie, z wolnym Internetem. Powiadomienia SMS, wielokanałowe numery uprzejmych centrów telefonicznych, życzliwość i punktualność usług kurierskich również stały się znane.

Dlatego strona, jako oblicze Twojej firmy, staje się kanałem sprzedaży, który pozwala generować określone oczekiwania klientów, które odpowiadają poziomowi obecnego rozwoju Twojej firmy. Myśląc o utworzeniu witryny z dostawami żywności, możesz skorzystać z poniższej listy kontrolnej.

Od pewnego momentu część połączeń do ciebie będzie powtarzana i być może repertuar zamówienia niewiele się zmieni, więc dobrze byłoby zapewnić łatwą autoryzację (na przykład za pośrednictwem sieci społecznościowych) i móc powtórzyć zamówienie, ceteris paribus.

Użyj wyzwalaczy (np. Minimalna kwota zamówienia). Lub, powiedzmy, sushi - warto zwiększyć objętość, aby skupić się na liczbie osób, paluszkach, wasabi i imbiru.

Wdrożenie programów lojalnościowych, 11. pizza jako prezent, akumulacyjne punkty bonusowe (transpizza).

Zwróć maksymalną uwagę na treść. Zatrudnij profesjonalnego fotografa żywności. Apetyt może i powinien zostać sprowokowany.

Użyj tego samego kanału, z którego skontaktowano się w celu komunikacji zwrotnej. E-mail lub telefon. Nie dzwoń niepotrzebnie, to jest denerwujące.

Dokładne oczekiwania. Czas dostawy uwzględniający lokalizację klienta, aktualne obciążenie kuchni i usługi kurierskie.

Akceptuj karty. Jeśli klient płaci gotówką, zapytaj, ile kurier będzie musiał mieć pod ręką.

Segmentuj i badaj swoich klientów, ich upodobania i nawyki. Na przykład, jeśli zamawiasz jedną „margaritę” co tydzień, przynieś ze sobą „przetestuj dwa plasterki” innej pizzy, co Twoim zdaniem sprawi przyjemność klientowi i kosztuje nieco więcej.

Przykład

Dzisiaj przyjrzymy się wielu oczywistym i być może czasem subiektywnym błędom popełnianym przez właścicieli internetowej pizzerii Pizzatto.ru w Niżnym Nowogrodzie. Właściciel witryny powiedział, że „nieustannie pracują nad jego cechami behawioralnymi, ale 20% użytkowników nadal opuszcza witrynę w ciągu pierwszych 15 sekund”. Wobec braku jakiegokolwiek rozszerzonego śledzenia w ramach zapewnianego nam dostępu do statystyk, swoje założenia i rekomendacje buduję głównie na podstawie doświadczenia, czasami wspierając je danymi, które nie budzą wątpliwości.

Przede wszystkim staramy się uzyskać dostęp do strony z urządzenia mobilnego. Kości na pizzy w postaci guzików z metkami cenowymi nie są guzikami, chociaż tak wyglądają. Z urządzenia mobilnego nie można zrozumieć średnicy małej i dużej pizzy. Dzwonię Czas 10:17. Okazuje się, że pracują od 11 rano - jest to napisane małym tekstem gdzieś w stopce. Czekałem cztery minuty przez telefon bez automatycznej sekretarki, a potem się rozłączyłem. Ze względu na czystość eksperymentu zadzwoniłem w godzinach pracy, czekałem na odpowiedź, rozłączyłem się i czekałem na oddzwonienie. Nie oddzwonili. Mam nadzieję, że dzieje się tak, ponieważ zadzwoniłem z Moskwy lub mój numer nie został określony, a nie dlatego, że nie jest to częścią ich praktyki.

Idę na główną stronę. Tutaj, dzięki Bogu, od razu staje się jasne, że mówimy o Niżnym Nowogrodzie. Rozbieżność jest uderzająca: tytuł strony oznacza, że ​​usługa działa 24 godziny na dobę. Ale wiemy już, że w rzeczywistości czas pracy jest znacznie krótszy.

Pizza to także jedzenie, dlatego, ponieważ zwracasz uwagę na jakość produktów, poświęć czas na stworzenie normalnych, „smacznych” zdjęć. Pokaż czystą kuchnię, piec opalany drewnem. Powiedz nam, jak zachować świeżość składników i tak dalej. Zaproś aktywnych odbiorców mediów społecznościowych do nowego przepisu. Zrozum ich smaki.

Treść

„Gdy otwór jest w Twojej okolicy”. W twoim - w którym konkretnie? A może wiadomości z wszystkich dzielnic zostaną teraz usunięte?

Warto spróbować przenieść swoje naprawdę wyjątkowe funkcje na szczyt. Moim zdaniem jest to „minimalne zamówienie - 1 dowolna pizza” i fakt, że „zawsze będzie zmiana”.

Nikogo nie obchodzi, ilu masz klientów. Chyba że wspomnienie konkretnych klientów mogłoby pomóc - na przykład „oficjalny dostawca pizzy klubu bobslejowego w Niżnym Nowogrodzie”. I od razu pokaż swoje trzy obszary dostawy.

Traffic

Prawie połowa ruchu SEO jest wynikiem kanibalizmu wbrew żądaniom marki konkurencji. Jest to porównywane przed zakupem, jest to ważne. A oto telefon. To prawda, w innej firmie.


Błędy techniczne

Klikając „Następne komentarze”, przechodzimy do strony przewijanej do początku. Chociaż przesyłane są nowe komentarze, nie można ich odczytać.

Do czego służy przycisk „wyślij mi e-mailem”? Ona nie działa.

W recenzjach (na stronie głównej) chronologia i struktura drzewa są naruszane. Gdy firma odpowiada, jej wycofanie jest wyższe. To jest mylące. Kliknij przycisk „Udostępnij na Facebooku”. Czy na pewno ktoś będzie chciał się tym podzielić, zwłaszcza ze znakami specjalnymi w nagłówku?

„Uczciwe recenzje”. A co może być nieuczciwe? Czy masz je osobno przechowywane?


Wyniki

Po pierwsze - odpowiedź na pytanie „Dlaczego 20% użytkowników nadal opuszcza witrynę w ciągu pierwszych 15 sekund?” Nie wychodzą, dzwonią. Być może naraz, na numer wielokanałowy. Możesz nawet o tym nie wiedzieć.

Analizy internetowe nie są konieczne w przypadku takiej witryny. Przynajmniej jeszcze nie. Musisz zacząć od rzeczy oczywistych dla wszystkich. Na przykład, aby rozpocząć pracę od dziewiątej rano i zaoferować odpowiednie śniadanie dla swojego urzędu certyfikacji, biorąc pod uwagę, że w tym czasie odbywa się około 10% wizyt. Wprowadź normalny program lojalnościowy zamiast obecnego „Uzyskaj kod promocyjny tylko wtedy, gdy popsuliśmy poprzedni raz”. Pamiętaj, że nie mówię nic o koszyku, płatnościach online, powiadomieniach SMS i innych luksusach. Oczywiście prędzej czy później wszystko to będzie potrzebne.

Jeśli chodzi o ogólne zalecenia dotyczące podobnych usług, sugeruję zacząć myśleć o nieoczywistych rzeczach - na przykład o tym, jak wygląda Twoja witryna po godzinach, jak złożyć oczekujące zamówienie, jak złożyć anonimowe zamówienie (jako prezent). Takie małe rzeczy mogą stać się przydatne dla pewnej części odbiorców i stać się przewagą konkurencyjną. Analityka internetowa i testy użyteczności na prawdziwych użytkownikach mogą dokładnie odpowiedzieć na pytanie, co i jak wpłynie na decyzję klienta o złożeniu u Ciebie zamówienia.

Obejrzyj wideo: Historia Ukrainy z napisami i tłumaczeniem (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej