Chmura wiedzy

FAQ: Jak zatrudnić beneficjenta

Ivan KIDYAEV

Attorney at Your Legal Attorney College

Osoba niepełnosprawna

Kwestia zatrudniania osób niepełnosprawnych jest stale podnoszona na wysokim poziomie, spośród 13 milionów osób niepełnosprawnych, około 2,5 miliona jest w wieku produkcyjnym, a zatrudnionych jest tylko 800 000 osób, takie dane zostały ogłoszone przez Ministerstwo Pracy i Zatrudnienia w ubiegłym roku.

Zgodnie z ustawą „W sprawie ochrony socjalnej osób niepełnosprawnych w Federacji Rosyjskiej” firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników są zobowiązane do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ulgi podatkowe, w szczególności zwolnienie z podatku VAT, otrzymują firmy, w których osoby niepełnosprawne stanowią 25% funduszu płac.

Liczba osób niepełnosprawnych, które muszą zatrudnić przedsiębiorstwa, jest ustalana przez lokalnego ustawodawcę. Wielkość kwoty zależy od dobrobytu regionu - im lepsza sytuacja gospodarcza, tym więcej wymagań w zakresie ochrony socjalnej osób niepełnosprawnych. Przedsiębiorstwa wspierane przez budżet i państwo przyjmują więcej obowiązków niż prywatne firmy. Z osobą niepełnosprawną możesz zawrzeć zarówno umowę na czas określony, jak i umowę o pracę na czas określony - zależy to od umów stron.

Trudności dla pracodawcy przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są związane z faktem, że po pierwsze pracownikowi nie należy odmawiać zatrudnienia, motywując odmowę z powodu jego niższej pozycji fizycznej lub innej. Po drugie, zwolnienie osoby niepełnosprawnej, takiej jak kobieta w ciąży, jest prawie niemożliwe. Po trzecie, przedsiębiorstwo jest zobowiązane do wyposażenia miejsca pracy, wejścia i wyjścia z budynku oraz ścieżki do miejsca pracy zgodnie z potrzebami pracownika i, w razie potrzeby, zapewnienia mu transportu. Czasami może to być drogie.

Starszy obywatel

Jeśli jeden z pracowników osiągnął wiek emerytalny, możesz go zwolnić tylko w związku ze zmniejszeniem liczby pracowników (w tym przypadku on, podobnie jak każdy inny zredukowany pracownik, będzie musiał zapłacić odprawę i średnie zarobki za czas pracy urządzenia). Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na wniosek pracownika. Wyjątkiem są niektóre usługi publiczne, na przykład sędzia warunkowy nie ma prawa do pracy po ukończeniu 60 lat.

Z obywatelem, który przeszedł na emeryturę, można zawrzeć tylko umowę o pracę na czas określony (według wieku, stanu zdrowia lub zgodnie z zaświadczeniem lekarskim), mogą oni podejmować tylko pracę tymczasową. Jednocześnie w stosunku do tych, którzy nie zrezygnowali i kontynuowali pracę, pracodawca nie ma prawa wznawiać umowy o pracę na czas nieokreślony na pilną.

Drobny student

Zatrudnienie w Rosji jest możliwe od 16 roku życia, a od osób poniżej pełnoletności pracodawca musi wymagać pisemnej zgody rodziców lub władz opiekuńczych na rozpoczęcie pracy przez obywatela.

Umowa o pracę na czas nieokreślony lub umowa o pracę na czas określony zawierana jest z nieletnim pracownikiem. Bardziej opłaca się zawrzeć tę ostatnią, ponieważ możliwe jest rozwiązanie umowy na czas nieokreślony z osobą małoletnią wyłącznie za zgodą Państwowej Inspekcji Pracy i Komisji ds. Małoletnich oraz ochroną ich praw (art. 269 Kodeksu pracy Federacji Rosyjskiej).

Młodzież w wieku poniżej 18 lat może pracować tylko w czasie wolnym od szkoły, nie może brać udziału w pracach podziemnych, pracować w branżach o szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy oraz w pracy, która jest szkodliwa dla zdrowia i rozwoju moralnego nastolatków (hazard, kabarety nocne i kluby, produkcja, transport i handel napojami alkoholowymi, wyrobami tytoniowymi, środkami odurzającymi i toksycznymi) itp. Małoletni pracownik nie może otrzymać okresu próbnego, a nastolatkom nie wolno pracować w niepełnym wymiarze godzin ani w nadgodzinach, wyjeżdżać na wyjazdy służbowe.

Studenci w wieku powyżej 18 lat muszą otrzymać płatny urlop naukowy na czas trwania sesji przed ukończeniem studiów.

Ilustracje: Natalya Osipova

Obejrzyj wideo: Spotkanie informacyjne dotyczące konkursu pt. Uczelnia dostępna - część 1 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej