Chmura wiedzy

Załóż firmę: sklep odzieżowy

Rynki odzieżowe w Rosji wciąż nie są pokonane, badania pokazują, że 46% Rosjan kupuje ubrania na otwartych rynkach. W Moskwie i innych dużych miastach, w których praktycznie nie ma tego typu sklepów, ponad 30% zakupów odbywa się w pawilonach handlowych. Z reguły znajdują się w pobliżu stacji metra, a w przejściach podziemnych sprzedają towary konsumpcyjne w Turcji i Korei. Margines takich punktów jest wysoki. Marża na towary tutaj często dochodzi do 300%, a czynsz i praca sprzedawców jest stosunkowo niewielka - możesz utrzymać w granicach 60 000-80 000 miesięcznie.

Bardziej cywilizowane formaty - sklepy w centrum handlowym, butiki jedno- lub wielomarkowe, salony wystawowe na parterze budynków mieszkalnych oraz w przestrzeniach takich jak fabryka projektowa Flacon - są na ogół mniej opłacalne. Właściciele takich punktów będą musieli inwestować w naprawy, zatrudniać kompetentnych i przyjaznych sprzedawców, zwracać większą uwagę na asortyment. Przy udanym pozycjonowaniu dobrej lokalizacji marża takich sklepów może osiągnąć 20%.

Pokój

Małe sklepy odzieżowe są zwykle umieszczane w pokojach od 15 do 50 m2Ostatnia opcja jest zwykle oferowana przez centra handlowe. Wynajmij pawilon na 25 m2 może kosztować 40 000–60 000 miesięcznie (może więcej, w zależności od wielkości i lokalizacji). Ta sama kwota zostanie pobrana w centrum handlowym w sypialniach, na przykład w „Szczupaku”. Dobrej jakości centra handlowe (Capitol, Golden Babylon) wynajmują lokale w cenie 100 000-150 000 rubli miesięcznie (być może wyższe w zależności od lokalizacji pawilonu wewnątrz centrum handlowego), centra handlowe jeszcze wyższej klasy, takie jak Atrium , „Europejski”, może pobierać o wiele wyższą cenę za wstęp. Ponadto wielu najemców twierdzi, że pozbawieni skrupułów menedżerowie ds. Wynajmu często zabiegają o łapówki porównywalne z miesięcznymi kosztami wynajmu - za zawarcie umowy.

Nie zapominaj, że będziesz potrzebować magazynu na towary, które nie zostały jeszcze sprzedane. Możesz wyposażyć go w tym samym pomieszczeniu, co punkt sprzedaży (wtedy sensowne jest podzielenie materiału na pół), lub możesz wynająć magazyn osobno. Druga opcja jest tańsza, ale nie będziesz mieć możliwości pokazania klientowi całego zakresu.

Przed wynajęciem pokoju spróbuj samodzielnie ocenić jego drożność - obserwuj to miejsce przez kilka dni. Zobacz, ile osób idzie do sąsiednich sklepów, ilu z nich wychodzi z zakupem, jak zachowują się klienci w sklepie o podobnej koncepcji w pobliżu wybranej lokalizacji.

Dokumenty

Musisz zarejestrować adres IP lub LLC. Aby otworzyć punkt sprzedaży detalicznej, potrzebujesz pozwolenia od inspekcji przeciwpożarowej i Rospotrebnadzor. Administracja centrum handlowego zatroszczy się o same papiery.

Do 2010 r. Odzież musiała otrzymać certyfikaty higieny, teraz wystarczy wydać deklarację zgodności. O ten dokument należy poprosić dostawcę odzieży.

Naprawa

Zazwyczaj obszar sprzedaży jest stale używany i nie wymaga wielu napraw. Istnieje spora szansa, że ​​poprzedni najemcy opuścili komunikację w porządku, wystarczy dokonać drobnej naprawy kosmetycznej, a także zainwestować w projekt sklepu w swoim własnym stylu.

 

Inne wydatki

Personel

Dobrzy sprzedawcy to połowa sukcesu, dlatego poszukiwanie pracowników należy traktować poważnie. Zazwyczaj sprzedawcy zawierają umowę o niewielkiej pensji - około 20 000 rubli miesięcznie - i premię od sprzedaży. Liczba sprzedawców zależy od tego, jak zajęty jest Twój sklep. Zwykle na 50 mpracują dwaj konsultanci ds. sprzedaży, w okresie sprzedaży można zwiększyć liczbę pracowników.

Sprzęt i towary

Sklep musi używać różnych rodzajów wieszaków i stojaków. Po pierwsze pomoże zaoszczędzić miejsce, a po drugie urozmaici i ozdobi układ. Po trzecie, pomoże ci lepiej rozróżnić strefy, na przykład rzeczy z sezonową zniżką mogą wisieć na okrągłym wieszaku pośrodku hali, a nowa kolekcja może spotkać odwiedzających przy wejściu. Wieszaki różnią się nie tylko formą, ale także ceną - od 1500 do 6000 rubli i są droższe, jeśli wykonasz je na zamówienie. Cena półek zmienia się w przybliżeniu w tym samym przedziale.

Kupowanie towarów to coś, o czym powinieneś pomyśleć, zanim zaczniesz szukać pokoju. Konieczne jest zawarcie potencjalnych umów z dostawcą i zabezpieczenie ich dokumentami. Zamów kolekcję z zapasem według sezonu. Jeśli lato jest na podwórku - kup ubrania jesienne, otwarcie może się opóźnić, a asortyment bluzek z gipiury w listopadzie pozostanie w magazynie. Zakup asortymentu zajmuje do 50% początkowej inwestycji. Możesz zaoszczędzić na kosztach, jeśli zgadzasz się z dostawcami, że weźmiesz rzeczy na sprzedaż, zapłacisz niewielką (jedną trzecią kosztów) zaliczkę i spłacisz ostatecznie po sprzedaży całej partii.

Inna opcja - działająca na zasadzie showroomu - jest odpowiednia, jeśli znasz młodych i obiecujących projektantów (możesz jednak zrobić showroom dla setek sklepów internetowych, które same produkują bluzy i koszulki z zabawnymi nadrukami). Każdy producent odzieży lub sprzedawca towarów przez Internet potrzebuje reprezentacji offline, w której kupujący może przyjść, poczuć wybrane rzeczy, odebrać zamówienie, przymierzyć coś itp. Showroom z reguły wynajmuje rogi, to znaczy zachowuje się jak małe centrum handlowe. Z reguły kosztem najemców salony biją czynsze i zarabiają na sprzedaży własnych kolekcji.

Uzupełnij asortyment różnymi drobiazgami: akcesoriami, czapkami, okularami przeciwsłonecznymi. umieść je przy kasie. Nie zajmą dużo miejsca, ale zwiększą średni rachunek.

Promocja

Zauważalny znak, ulotki w metrze pomogą przyciągnąć turystów. Korzystaj z lokalnych mediów reklamowych - telewizji w minibusach, regionalnych gazetach i blogach (staraj się dostać do nich za darmo, oferuj publikowanie wiadomości o swoim odkryciu), a także ukierunkowanej promocji w sieciach społecznościowych.

Ilustracje: Natalya Osipova

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału: sieć sklepów Du pareil au même, sklep Mamanonstop, salon wystawowy Khokhlovka.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej