Chmura wiedzy

Istnieje wybór: 6 krajów atrakcyjnych dla biznesu, o których nie pomyślałeś

Singapur

Singapur jest jednym z dziesięciu najmniej skorumpowanych krajów na świecie, zajmuje pierwsze miejsce pod względem konkurencyjności i jest uznawany za jeden z najbogatszych krajów pod względem dochodów. Singapur, podobnie jak Rosja, słynie ze swojej stabilności, tylko w tym kraju nie ma zasobów naturalnych, a stabilność osiąga się innymi metodami.

Zasady prowadzenia działalności tutaj są proste i jednoznaczne. Z tego powodu Singapur jest jednym z głównych centrów biznesowych na świecie. Kraj znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem prowadzenia działalności gospodarczej według wersji o różnych ocenach. Bank Światowy przyznał Singapurze pierwsze miejsce w rankingu Doing Business od kilku lat z rzędu. A wszystko to dzięki jednemu z najdoskonalszych i uczciwych systemów podatkowych, wprowadzeniu dużej liczby innowacji i niskiemu poziomowi interwencji państwa w gospodarkę. Stawka podatku dochodowego w tym kraju wyspiarskim wynosi 17%. Jednocześnie od kilku lat stosuje się tutaj jednolity system opodatkowania zysków, co oznacza, że ​​po zapłaceniu podatku od zysków spółki akcjonariusz nie powinien płacić podatków od otrzymanych dywidend.

Jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie, najczystszych i najbezpieczniejszych krajów oferuje również lojalne programy dla imigrantów biznesowych. Możesz uzyskać tutaj status stałego pobytu, mieszkając w kraju na wizie pracowniczej przez ponad sześć miesięcy lub inwestując w gospodarkę.

Nowa Zelandia

Wiemy, że Nowa Zelandia to odległy i egzotyczny kraj, miejsce narodzin hobbitów i hacków (nie można zapomnieć o tym tańcu wykonywanym przez narodową drużynę rugby). Jest jeszcze jeden fakt, którego dowiedzieli się rosyjscy przedsiębiorcy, którzy aktywnie przeprowadzają się do tego kraju: Nowa Zelandia zajmuje wiodącą pozycję w wielu światowych rankingach sprzyjających warunków dla biznesu. W 2013 i 2014 roku ranking Doing Business umieścił go na trzecim miejscu, aw 2012 roku na pierwszym miejscu Forbes.

Geograficznie odizolowany od reszty świata, kraj ten jest uważany za jeden z najbardziej stabilnych. Ponadto jest przyjazna dla przedsiębiorców, którzy przybywają tutaj, aby robić interesy. Nowa Zelandia ma wysokie kryteria wolności osobistej i ochrony inwestorów, a poziom korupcji, biurokracji i interwencji rządu w gospodarkę jest prawie najniższy na świecie. Kraj ma dość wysoką stopę wzrostu PKB: w 2013 r. Wzrósł o 2,5%, do 170 mld USD.

Lepiej inwestować tutaj w turystykę i wydawnictwa lub wytwarzać produkty przyjazne dla środowiska i dietetyczne. Aby przyczynić się do rozwoju gospodarki państwowej, można uzyskać obywatelstwo. Warto przypomnieć, że Nowa Zelandia jest regularnie uznawana za jeden z najszczęśliwszych krajów o wysokim poziomie edukacji i zdrowia.

Irlandia

W grudniu 2013 r. Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy notowały ostatnią transzę Irlandii. W sumie kraj otrzymał około 117 miliardów dolarów na bezbolesne wyjście z kryzysu, który wybuchł w 2010 roku. Trzy lata po kryzysie Forbes i Bloomberg uznały Irlandię za najlepszy kraj do prowadzenia działalności gospodarczej. W rankingu Doing Business kraj był w pierwszej dwudziestce od dwóch lat.

Rząd Irlandii przywiązuje dużą wagę do inwestorów zagranicznych: potrafią przyciągnąć ich dzięki elastycznemu systemowi podatkowemu i innym instrumentom finansowym. W czasie kryzysu siła robocza spadła, a spadek bezrobocia nie jest bardzo szybki. Płace nieznacznie rosną, a zagraniczne firmy aktywnie zatrudniają nowych pracowników. Państwo wspiera nierezydentów zakładających nowe firmy w kraju - można im zapewnić dotacje w wysokości do 25% całkowitych wydatków firmy. Podatek dochodowy wynikający z działalności handlowej jest tu płacony według stawki 12,5%.

Irlandia jest uważana za jedno z głównych skrzyżowań szlaków handlowych między Ameryką a Europą - jest dobra dla tych, którzy produkują towary wysokiej technologii lub świadczą usługi międzynarodowe. Dublin ma europejskie biura wielu dużych korporacji technologicznych, takich jak Google, Twitter, Facebook i LinkedIn.

Dania

W ostatnich latach wiodące miejsca w rankingach zajmują kraje skandynawskie. Jednak Dania prawie zawsze wyprzedza swoją atrakcyjność do robienia interesów z sąsiadami. Wysokie technologie, wolność handlu i prawa własności są w tym kraju dobrze rozwinięte. Dania to małe państwo o otwartej gospodarce, dobrze zintegrowane z Unią Europejską. Zdaniem ekspertów łatwo tu założyć firmę - możesz to zrobić szybko i tanio.

Duńska gospodarka jest uważana za jedną z najzdrowszych w Europie. Kraj ma niską inflację i bezrobocie, a płace są wysokie - a podatki także wysokie. Ale praktycznie nie ma korupcji.

Portugalia

W tym roku Portugalia znalazła się wśród dwudziestu najlepszych krajów na świecie do prowadzenia działalności gospodarczej według Bloomberga, dzięki niskim kosztom założenia firmy i dość wysokiej integracji gospodarczej. Procedura rejestracji spółki w Portugalii pod względem liczby niezbędnych formalności prawnych i administracyjnych jest znacznie prostsza niż w innych krajach Europy Zachodniej - nawet łatwiejsza niż w sąsiedniej Hiszpanii. Wynika to częściowo z niższego poziomu rozwoju gospodarczego kraju. Stawki podatkowe są tutaj również stosunkowo niskie.

Ostatnio zaczęli przypominać sobie małą i raczej biedną Portugalię, która znajduje się na peryferiach światowej polityki i ekonomii, coraz częściej: kraj przyciągał Rosjan, którzy inwestowali w nieruchomości i zakładali małe firmy. Aby przywrócić gospodarkę kraju po kryzysie na początku 2013 r., Rząd uprościł warunki programu uzyskania zezwolenia na pobyt dla inwestorów zagranicznych. Aby uzyskać zezwolenie na pobyt w tym kraju, konieczne jest zainwestowanie w gospodarkę co najmniej 1 mln euro w ciągu pięciu lat lub stworzenie firmy z co najmniej 10 000 miejsc pracy. Pięć lat później możesz uzyskać obywatelstwo. Według najnowszych raportów inwestorzy z Chin znaleźli się na szczycie listy osób, które chcą wziąć udział w tym programie, a za nimi Rosjanie.

Najbardziej rozwiniętymi sektorami portugalskiej gospodarki są rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo. Kraj słynie również z wyrobów tekstylnych i skórzanych oraz wina. Dzięki napływowi turystów sektor usług jest również dobrze rozwinięty.

Coś w Portugalii również przypomina o ojczyźnie: kraj regularnie sąsiaduje z Rosją w rankingu krajów o najgorszych drogach.

Brazylia

Łatwo jest założyć tutaj małą firmę i zostać na zawsze. O emigracji do Brazylii decyduje nie tylko przyjemny klimat i egzotyczna przyroda, ale także rząd tego kraju. Brazylia oferuje lojalne programy imigracyjne dla przedsiębiorstw: zezwolenie na pobyt, a następnie obywatelstwo można uzyskać inwestując 50 000 USD w gospodarkę - choć szacuje się, że na otwarcie działalności gospodarczej w Brazylii potrzeba średnio około 80 000 USD.

Brazylia jest przyjazna i atrakcyjna dla Rosjan: rosyjscy przedsiębiorcy coraz częściej otwierają tutaj własne firmy. Najbardziej tradycyjnym brazylijskim biznesem jest mięso. Innym popularnym obszarem działalności jest sadzenie lasu. Rząd wyznaczył niskie ceny gruntów i udziela pożyczek na preferencyjnych warunkach, aby pomóc w rozwoju tej niszy. Stosunki rosyjsko-brazylijskie są tradycyjnie bliskie, głównie dlatego, że ich gospodarki się uzupełniają. Brazylijskie zasoby mineralne są wydobywane w 10%, a najbardziej dochodowym biznesem są poszukiwania i wydobycie.

Podobnie jak Rosja, Brazylia nie jest popularna wśród światowych rankingów. Eksperci nazywają system podatkowy skomplikowanym, a system sądowy skorumpowanym. Niemniej jednak imigranci biznesowi są tutaj kochani, a rozwijający się rynek na rozpoczęcie działalności gospodarczej może być bardziej sprzyjający niż europejski i amerykański, gdzie młode firmy muszą stawić czoła silnej konkurencji ze strony lokalnych graczy. Ponadto może się wydawać komuś przyjemne, że nowy kraj w dużej mierze przypomina o tak odległej ojczyźnie.

Zdjęcia: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej