Chmura wiedzy

Soap Opera: Czego serial telewizyjny może nauczyć przedsiębiorców

Drut

Począwszy od policyjnej opowieści o walce z handlem narkotykami w Baltimore, „podsłuch” nie ogranicza się tylko do tematu kryminalnego. Jest to główna seria na świecie o życiu i śmierci dużego miasta (zapomnij o historii Chicago w Boss) oraz pięciosezonowy podręcznik na temat urbanistyki, socjologii i zarządzania, z którego równie łatwo można nauczyć się przeprowadzać kampanię wyborczą (której autorem jest Alexey Navalny ) oraz zasady marketingu kryzysowego na wysoce konkurencyjnym i niebezpiecznym rynku.

Domek z kart

Już w pierwszym odcinku drugiego sezonu okazuje się, że House of Cards nie jest tak przemyślanym thrillerem politycznym, jak można by obliczyć z brytyjskiego źródła i Davida Finchera w fotelu producenta, jako spektakularną atrakcją, toczącą się jak karkołomna kolejka górska. Cóż, w porządku: cała maszyneria oparta jest na postaciach cynicznego kongresmena Franka Underwooda i jego żony Claire. Underwood powinien nauczyć się, jak nie wymieniać drobiazgów i budować strategie wieloprzebiegowe. Jego żona ma cierpliwość i wyrozumiałość: nawet najmądrzejszy drań potrzebuje silnego wsparcia.


Złamać źle

Najlepsza seria na świecie (tylko The Wire wydaje się fajniejsza) i możesz się na tym zatrzymać. Uczeń chemii w szkole, który umiera i umiera na raka, który zarabia pieniądze na myjni samochodowej, a następnie gotuje amfetaminę i przez pięć sezonów zamienia się w absolutne zło. O biblijnych proporcjach historia spóźnionego samorealizacji Waltera White'a nigdy nie sprowadzała się do branży narkotykowej. Jednocześnie w Breaking Bad, jak w każdej dobrej serii kryminalnej, zawsze można znaleźć techniki skutecznego zarządzania i zasady udanych negocjacji. A zakończenie przypomina, że ​​biznes zawsze wymaga celu: produkowanie narkotyków i zabijanie ludzi czasem musi być dla szczęścia żony - i nie to, że bohaterowi się to nie podobało.

Gruby z tego

Rzecznik prasowy premiera Wielkiej Brytanii, Malcolm Tucker - zły, cyniczny, mówiący tylko wulgarnie i stale upokarzający wszystkich wokół niego - ogólnie rzecz biorąc, strasznie nieprzyjemna osoba. Ale to on wie, jak radzić sobie z prasą i rozwiązywać wszystkie problemy jednego z drugorzędnych ministerstw. „Thick of It” jest doskonałą ilustracją pracy biurowej, w której sytuacja patowa jest normą, prawie wszyscy pracownicy są niekompetentni i zachowują się jak głupcy, a decyzje należy podejmować w drodze. Kilka lat temu twórca serii Armando Yanucci wprowadził amerykański remake „Veep” - wszystko to samo, tylko w biurze wiceprezydenta USA.

Firefly

Tragicznie zepsute w połowie pierwszego sezonu „Firefly” - najlepszej serii maniaków na świecie. Łatwo zrozumieć, dlaczego: science fiction, estetyka kosmosu western i filmy kategorii „B”, dobry humor i przyjazna ekipa składająca się z bohaterów odmiennych od siebie. W drugim przypadku warto obejrzeć: „Firefly” to doskonałe narzędzie do budowania zespołu i zarządzania zespołem. I na zewnątrz surowy, ale uważny i pełen szacunku wobec swoich podwładnych, kapitan statku Malcolm Reynolds jest prawie dokładnym przeciwieństwem swojego imiennika Tuckera z „Thick of It”: często zaufanie motywuje coś więcej niż agresję i krzyki.


Szaleni mężczyźni

Ostatni sezon „Mad Men” rozpoczął się kilka tygodni temu i nie był w dobrej formie. A jeśli przez kilka pierwszych lat wydawało się, że to genialna seria o powojennej generacji, która nie rozumiała The Beatles, która wypełniłaby się gruzem z epoki lat 60., teraz jest jasne, że jest to tylko stylowa i sprawdzona, ale nudna biurowa opera mydlana. Do diabła z wysokimi oczekiwaniami: w pierwszych trzech sezonach prawie nic się nie wydarzyło, ale Don Draper był naprawdę geniuszem reklamy, potrafił przełamać łzy nawet najbardziej bezdusznemu reklamodawcy - chociaż jego pomysły w Sterling Cooper miały niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Biuro

Brytyjski sitcom z Rickym Gervaisem był bardzo dobry, ale jego dziewięciosezonowy amerykański remake ze Stevem Carellem był jeszcze lepszy. Pseudo-dokumentalna stylizacja, improwizacja i naprawdę zabawny humor - nie znajdziesz chyba najlepszego podręcznika do życia z pechowym szefem na świecie. (To prawda, że ​​jeśli życie biurowe jest nudne, powinieneś zejść do piwnicy maniaków z działu pomocy technicznej i przejrzeć tłum IT).

Dolina Krzemowa

Inteligentne jest nowe seksowne: boom startupowy jeszcze nie spał, a zainteresowanie światem technologicznym wśród zwykłych ludzi osiągnęło w tym roku maksimum, i właśnie dlatego HBO uruchomiło pierwszy sitcom o życiu startupów w Kalifornii w nowym sezonie. „Dolina Krzemowa” (oto przegląd H&F) jest nowym pomysłem Beavisa i autora Butthead Mike'a Judge'a: dość zabawny, autentyczny i nie bez radości z rozpoznania. Elon Musk skrytykował pierwszą serię, ale nadal postanowił dać projektowi szansę.


Soprany

Kolejny poważny serial kryminalny na świecie, bez którego nie byłoby wszystkich innych, w tym „Boardwalk Empire”, to historia konsultanta ds. Usuwania śmieci i naczelnego mafijnego szefa stanu New Jersey. Tony Soprano zajmuje się finansami firmy, rozwiązuje nieoczekiwane problemy, aranżuje negocjacje, buduje i zarządza zespołem - ogólnie zachowuje się jak zwykły przedsiębiorca, mimo że jego działalność jest przestępcza. A w wolnym czasie udaje się do psychoanalityka, aby znaleźć spokój i uporządkować się, i stara się zachować spokój w rozpadającej się rodzinie (pomimo tego, że on sam go rujnuje). „Sopranos” - ostatecznie seria o tym, że biznesmen zawsze powinien poświęcać czas rodzinie i przyjaciołom.


Bonus: Gra o tron

Fantazja Średniowiecze, intryga, zdrada, morderstwa, seks i smoki - dlaczego nie zrelaksować się w weekend i pomyśleć o biznesie? W trakcie tego procesu nauczysz się zachowywać z partnerami i konkurentami.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy
Skrzynie

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy

Dog Cleaning Matthew Osbourne stworzył Pooper-scooper.com w 1987 roku, a Matt Boswell, który otworzył Pet Butler w Kolumbii, podjął swój pomysł. Matthew pisze na swojej stronie, że zawsze interesowały go nowe pomysły biznesowe. „To zabawne, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że ktoś zaoferował psom gówno za określoną tygodniową kwotę, śmiałem się” - wspomina przedsiębiorca.
Czytaj Więcej
Susan Kane „Introwertycy”
Skrzynie

Susan Kane „Introwertycy”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najbardziej odkrywcze fragmenty. Tym razem czytamy książkę Susan Kane, konsultanta biznesowego, którego prezentację można było zobaczyć na TED. Książka jest taka, że ​​wbrew powszechnemu przekonaniu skromni introwertycy mogą tworzyć wielkie firmy i wymyślać pomysły, które mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej
Mihai Chiksentmihayli „Stream”
Skrzynie

Mihai Chiksentmihayli „Stream”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego psychologa Mihai Chiksentmihaii poświęconą idei przepływu - optymalnym warunkom pracy i sposobom jej osiągnięcia. Mihai CHIKSENTMIKHAYA Amerykański psycholog, autor 20 książek Co to jest przepływ Nasze postrzeganie życia jest wynikiem różnych sił, które kształtują nasze doświadczenia, wpływając na to, czy jesteśmy dobrzy, czy źli.
Czytaj Więcej