Chmura wiedzy

11 lekcji przywództwa od Prezydenta Forda Motorsa i Sekretarza Obrony USA z The Fog of War

„Fog of War” to wywiad z Robertem McNamarą, stworzony przy pomocy wynalazku reżysera „Interrotron”, który sprawia wrażenie, że polityk rozmawia bezpośrednio z publicznością. Minister obrony w latach 1968–1981, czas tragicznych wydarzeń w Wietnamie, jest osobą kontrowersyjną. Do końca życia McNamara usprawiedliwiał ofiary, w które był zaangażowany, zgodnie z rozkazem prezydenta.

Film składa się z części - nazw lekcji, zbudowanych przez autora na podstawie osądów bohatera. McNamara był profesorem Harvardu, a następnie został pierwszym prezesem Ford Motors, nie z rodziny Forda (otrzymał stanowisko za wyprowadzenie firmy z kryzysu). Następnie McNamara stracił status jednego z najlepiej opłacanych liderów na świecie - został zaproszony do pracy przez prezydenta Kennedy'ego, co było jeszcze bardziej imponującym wyzwaniem.

H&F wybrał najważniejsze cytaty Roberta McNamary.

Współczuj z wrogiem

Związek Radziecki rozmieścił pociski nuklearne na Kubie, atakując 90 milionów Amerykanów. Otrzymaliśmy dwie wiadomości od Chruszczowa. Jedna rzecz przyszła w piątek wieczorem, to musiało być podyktowane przez kogoś bardzo pijanego lub w stresującym stanie. „Jeśli zagwarantujesz, że nie wjedziesz na Kubę, cofniemy pociski”. Ale zanim udało nam się odpowiedzieć, nadeszła kolejna litera, tym razem podyktowana przez hardlinerów. Powiedział: „Jeśli zaatakujesz, jesteśmy gotowi wytrzymać całą naszą siłę militarną”. Prezydent miał doradcę, który, jak to się stało, w jakiś sposób odwiedził Chruszczowa. Powiedział, że musisz odpowiedzieć na miękką wiadomość.
Wydaje mi się, że ważne jest, aby Chruszczow mógł powiedzieć: „Uratowałem Kubę. Zatrzymałem inwazję”. Potem pomyśli: „Panie, mogę się z tego wydostać i powiedzieć Rosjanom:„ Kennedy chciał zniszczyć Castro i temu zapobiegłem ”. Tak było. To właśnie nazywam empatią. Musimy spróbować wyobrazić sobie siebie w skórze innych.

Racjonalność nie uratuje

W końcu mieliśmy dużo szczęścia. Mieliśmy szczęście zatrzymać wojnę nuklearną, która była bardzo blisko. Racjonalne jednostki. Kennedy był racjonalny. Chruszczow i Castro. Racjonalne jednostki są tak bliskie zniszczenia swoich ludzi. I takie niebezpieczeństwo istnieje dzisiaj. Główna lekcja kryzysu na Karaibach jest taka: nieokreślone połączenie ludzkich błędów i broni nuklearnej zniszczy narody.

Nie rozłączaj się

Brałem lekcje filozofii, jeden kurs z logiki i jeden z etyki. Podkreślają znaczenie tego, co poza granicami jednostki, dla odpowiedzialności wobec społeczeństwa.

Zwiększ wydajność

Analizowałem operacje bombardowania, jak zwiększyć ich skuteczność. Nie w sensie, jak zabić więcej ludzi, ale jak osłabić wroga. Jeden kapitan wstał, młody kapitan powiedział: „Cholera, ten sukinsyn, który wziął ten samolot, wymyślił bombę z 23 000 stóp i obniżył ją do 5000 stóp, po czym straciłem skrzydłowego - umarł”. Lepiej zaplanuj swoje działania.

Proporcjonalność jest główną zasadą wojny

Zabijanie od 50 do 90% ludzi w 67 japońskich miastach, a następnie bombardowanie ich dwiema bombami nuklearnymi jest nieproporcjonalne z punktu widzenia niektórych osób do celów, do których dążyliśmy. Czy chcą powiedzieć, że zamiast zabić 100 000 Japończyków w ciągu jednej nocy, musieliśmy zabić mniej osób lub nikogo? Czy zatem nasze dziesiątki tysięcy żołnierzy powinny przejść przez plaże Tokio i zginąć? Czy to prawda? Czy to jest mądre?

Zbieraj dane

Kiedy przyjechałem do Forda, nie mieli badań marketingowych. Zasugerowałem analizę danych dotyczących ważnych zagadnień. Poproszono o ustalenie, kto kupi konkurenta samochodowego Volkswagen. W tej chwili niewielu uważało, że Ameryka potrzebuje tanich samochodów. Ludzie woleli Cadillaców. Ale przedstawiliśmy model Falcon jako samochód klasy ekonomicznej, był to ogromny sukces.

W tym czasie 40 000 ludzi ginęło w wypadkach samochodowych rocznie. Poprosiłem o sprawdzenie, z czym to się wiąże. Powiedzieli mi: czynnik ludzki i błąd mechanizmu. Byliśmy w stanie uratować nasze samochody przed drugim błędem.

Wiara i wizja często są błędne

Pasażerowie często umierali, ponieważ wpadli na przednią szybę. W 1956 roku Ford wprowadził światowe pasy bezpieczeństwa, nową bezpieczną osłonę kierownicy i przedniego panelu. Obliczyliśmy, że jeśli 100% pasażerów użyje pasów bezpieczeństwa, uratujemy życie 20 000 osób rocznie. Ale wszyscy byli temu przeciwni, ponieważ uważali, że nie można zmusić ludzi do ich przymocowania.

W tym czasie moja pensja wynosiła 800 000 $, miałem jeszcze miliony opcji. Byłem jednym z najlepiej opłacanych menedżerów na świecie, przyszłość wydawała się genialna. Ale wbrew wszelkim przeciwnościom przyjąłem ofertę Kennedy'ego i zostałem szefem ministerstwa z nową pensją w wysokości 25 000 $.

Przygotuj się na rewizję swojego wyroku.

Co czyni nas wszechwiedzącymi? Dziś jesteśmy najsilniejszym narodem świata. Nie sądzę, że kiedykolwiek użyjemy siły gospodarczej, politycznej lub wojskowej jednostronnie. Gdybyśmy działali zgodnie z tą zasadą w Wietnamie, wszystko wyglądałoby inaczej. Wtedy żaden z kibiców nas nie poparł. Jeśli nie możemy przekonać narodów o wartościach zbliżonych do naszych, że przyczyna jest ważna, musimy ponownie rozważyć nasze osądy.

Aby czynić dobro, musisz uciekać się do zła

„Ludzie muszą przestać zabijać innych ludzi”. Dzieliłem się tą wiarą wtedy i teraz dzielę się jeszcze więcej. Ile zła musimy zrobić, aby czynić dobro? Mamy własne ideały, naszą własną odpowiedzialność. Musisz przyznać, że czasami, aby czynić dobro, musisz uciekać się do zła, ale staraj się go minimalizować.

Nigdy nie mów nigdy

To jedna z lekcji, których nauczyłem się bardzo wcześnie. A po drugie - nigdy nie odpowiadaj na zadawane pytania. Odpowiedz na pytania, które chcesz zadać. Przestrzegam tej zasady.

Nie możesz zmienić ludzkiej natury

Wszyscy popełniamy błędy. I my to wiemy. „Mgła wojny” oznacza to: wojna jest tak złożona, że ​​ludzki umysł jest poza zasięgiem… zrozumienia wszystkich zmiennych. Nasze zrozumienie jest nieodpowiednie. Niepotrzebnie zabijamy ludzi. Wilson powiedział: „Wygraliśmy wojnę, aby zakończyć wszystkie wojny”. Nie jestem tak naiwny i nie jestem skłonny do uproszczenia, aby wierzyć, że wojny można uniknąć. W najbliższej przyszłości nie zmienimy ludzkiej natury.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej