Chmura wiedzy

O czym ty mówisz: jakich słów nie należy używać w negocjacjach

Przedsiębiorca musi zwracać szczególną uwagę na jego słowa. Chodzi nie tylko o to, że nieostrożne zdanie może kogoś urazić. Ilekroć pytanie „Jak się masz?” odpowiadasz: „Nic, powoli” - przekazujesz ludziom swoją niepewność. Być może bardziej optymistyczna odpowiedź sprawi, że odniesiesz większy sukces w oczach klientów i partnerów. Publikacje biznesowe wielokrotnie publikowały listy negatywnych zwrotów, których nie warto wypowiadać. Wybraliśmy najważniejszy z nich i znaleźliśmy alternatywę.

Nie

Używanie negatywów i negatywnych słów wpływa na nastrój rozmówcy, zmieniając go nie na lepsze. „Nie” jest zbyt surowym słowem, a jego częste używanie sprawia wrażenie kategorycznej osoby, niezdolnej do kompromisu, z którą współpraca raczej nie przyniesie rezultatów.

Alternatywa

Używaj bardziej neutralnych zwrotów, takich jak „Teraz jest to prawie niemożliwe”.

Dlaczego

Badacz Dan Saydman uważa, że ​​nie powinieneś ciągle zadawać tego pytania, zwłaszcza podczas negocjacji. Faktem jest, że wiele osób ma z tym związane nieprzyjemne skojarzenia. W dzieciństwie rozgniewani rodzice zapytali ich: „Dlaczego nie nauczyłeś się lekcji?” lub „Dlaczego jeszcze nie jesteś w łóżku?” Wydaje się ludziom, że przez takie pytanie sugeruje się, że nie są w stanie znaleźć odpowiedniego rozwiązania.

Alternatywa

Użyj pytania „Jak?” - Możesz udzielić bardziej konstruktywnych odpowiedzi.

Jeśli

To słowo wskazuje na twoje wątpliwości. Na poziomie podświadomości rozmówca może czuć, że nie jesteś pewny siebie i tego, co oferujesz. W zdaniu „Jeśli podpiszesz z nami umowę…” jest coś beznadziejnego.

Alternatywa

„Kiedy podpisujesz z nami umowę” brzmi bardziej optymistycznie.

Ale…

To słowo zmniejsza znaczenie wszystkiego, co powiedziałeś wcześniej. Rozmówca zaczyna widzieć jakąś sztuczkę w twojej propozycji i staje się bardziej podejrzliwy. Ponadto wszelkiego rodzaju wymówki często zaczynają się od słowa „ale”, dlatego zmniejsza się zaufanie do osoby, która często go używa.

Alternatywa

Połącz części zdania za pomocą związku „i”.

Maj

To słowo jest wskaźnikiem wątpliwości. Ponadto pokazuje, że Twoja firma jest w dużym stopniu zależna od przypadku: jeśli coś może ci się nie udać, może nie powinieneś próbować z tobą współpracować?

Alternatywa

Nie wahaj się - powiedz: „Spróbujmy”.

Po prostu a

Kolejne zdanie, które zmniejsza znaczenie tego, co zostało powiedziane. Po co pochylać się i mówić: „Właśnie zaczynamy pracę”, „Właśnie uruchomiłem startup - zobaczmy, co będzie dalej” lub „To tylko pomysł”? Za tymi słowami ludzie widzą osobę niepewną, która raczej nie odniesie sukcesu.

Alternatywa

Mów pewnie i nie bój się chwalić siebie.

Nie mogę

Mówiąc te słowa, niejako przedsiębiorca przyznaje się do porażki, nie podejmując walki, ograniczając swój autorytet. Negatywne konstrukcje generalnie niosą ze sobą wiele negatywów i źle wpływają na wynik rozmowy - lepiej ich unikać.

Alternatywa

„Niech pomyślę, co mogę zrobić”.

Jestem zajęty

Z reguły przedsiębiorca ma wiele do zrobienia - nie zawsze można zwrócić należytą uwagę na rozmowę telefoniczną lub rozmowę z pracownikiem, który chce omówić kwestię osobistą. Ale wyrażenie „jestem zajęty” może negatywnie sprzeciwić się tobie nawet tym osobom, które są świadome twojego napiętego harmonogramu, ponieważ brzmi to jak surowa odmowa.

Alternatywa

Zaoferuj powrót do rozmowy później, ustawiając dokładny czas. I nie zapomnij dotrzymać obietnicy.

Boję się

„Obawiam się, że nie możemy ci w niczym pomóc” - brzmi jak zdanie. Nie powinieneś używać takich słów w rozmowie z osobą, której współpraca z tobą byłaby nadal interesująca.

Alternatywa

Nie bój się - przynajmniej nie okazuj strachu.

Somneva
yus

Wątpliwości w rozmowie biznesowej również nie dodadzą ci punktów. Zwolennicy pozytywnego myślenia zalecają, aby nie używać wyrażeń takich jak „nie sądzę” lub „wątpię”, ponieważ przekazują rozmówcy twoje wątpliwości i być może niewystarczające kompetencje.

Alternatywa

„Wiem”, „Jestem pewien” i „Mogę” poprowadzi rozmowę w bardziej pozytywnym kierunku.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej