Chmura wiedzy

Załóż firmę: usługa kurierska

Zanim zaczniesz tworzyć usługę dostawy, musisz poważnie rozważyć wszystko i zdecydować, z jakim rodzajem dostawy zamierzasz sobie poradzić. Możesz współpracować z cateringiem, możesz stać się pośrednikiem sklepów internetowych, możesz obsługiwać osoby prawne, możesz świadczyć usługi dla osób fizycznych. Lub połącz kilka kierunków. Każda opcja ma swoje własne niuanse, które należy wziąć pod uwagę. Zastanów się, na jakim terytorium możesz pracować na podstawie swojego budżetu. Im szersze granice dostawy, tym droższe jest stworzenie przedsiębiorstwa.

Usługa kurierska to firma, którą możesz rozpocząć samodzielnie i wydawać wyłącznie na podróże i rejestrację indywidualnych przedsiębiorców. Takie podejście nie przyniesie jednak wielkich zysków. Najprawdopodobniej zarobisz tylko trochę więcej niż wynajęty kurier (średnia pensja 25 000–35 000 rubli), a będziesz pracować wiele razy więcej. Będziemy musieli szukać klientów, odbierać połączenia i zamówienia, kręcić. W dużych miastach, gdzie rynek jest bliski nasycenia pod względem liczby ofert, sensowne jest dokonanie poważnych inwestycji (od kilku milionów rubli do kilkudziesięciu milionów rubli) i stworzenie wysokiej jakości usług. Klienci przede wszystkim narzekają na jakość usług. Zwrot za dobrą usługę, pod warunkiem, że poprawnie określisz potrzeby odbiorców docelowych i obliczysz wszystko dokładnie na początku, może wynosić około trzech lat.

Pokój

Usługa dostawy potrzebuje powierzchni biurowej, w której będą znajdować się dyspozytorzy i zarząd. Kurierzy podjeżdżają tam, aby rozwiązać pilne problemy. W biurze musisz przyjmować klientów, więc zadbaj o reprezentacyjny wygląd budynku, a przynajmniej pomieszczenia, w którym będzie znajdować się Twoja firma. Ustawodawstwo nie nakłada szczególnych wymagań na takie biura.

Firmy logistyczne współpracujące ze sklepami internetowymi z reguły mają własny magazyn. Jeśli zamierzasz stworzyć usługę na dużą skalę, lepiej wynająć większy pokój. Nie potrzebujesz magazynu klasy A - całkiem możliwe jest utrzymanie w granicach 100-130 USD za metr kwadratowy. m rocznie. Możesz zaoferować swoim klientom płatne korzystanie z twoich udogodnień. Przechowywanie zapasów w ciągu dnia zwykle kosztuje sklep średnio 50 rubli za metr sześcienny. Możesz również zadbać o opakowanie - wybranie jednego zamówienia z pracownikami firmy kurierskiej kosztuje 10-50 rubli.

Problemy z usługą wynikają również z niechęci kurierów do pracy przez całą dobę i w dni wolne od pracy. Elastyczny harmonogram i chęć szybkiego świadczenia usług pomogą przyciągnąć klientów, którzy znajdą się w trudnej sytuacji.

Dokumenty

Po rejestracji osoby prawnej postępuj z dokumentami, które będą chronić Ciebie i klienta w przypadku konfliktu. Kurier musi dostarczyć klientowi fakturę w dwóch egzemplarzach, paragon gotówkowy. Jeśli korzysta z samochodu, zwykły list przewozowy należy zastąpić listem przewozowym (TTN). Cenne towary towarzyszą aktowi braku roszczeń dotyczących wyglądu i jakości.

Formularze faktur można pobrać w Internecie, w systemie 1C, zamówionym w drukarni. Uważaj, aby się nie zgubić. Konieczne będzie zgłoszenie się do podatku, w tym z ich pomocą, dlatego wszystkie TTN powinny być w porządku. Pamiętaj, że faktura powinna wskazywać twoje dane i dane klienta, zawierać informacje o ładunku (rozmiar, waga itp.) I płatności.

Jeśli kurierzy przyjmą płatność, nie można tego zrobić bez kasy fiskalnej. W przypadku jego nieobecności firma grozi grzywna w wysokości 30 000 - 40 000 rubli.

 

Inne wydatki

Personel

Kurierzy są najważniejszym personelem firmy kurierskiej. Przede wszystkim komunikują się z klientami, dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do procesu selekcji. Po pierwsze, warto wybierać ludzi na podstawie ich preferencji i oczekiwań. Najbardziej nerwową pracą dla kuriera jest dostawa żywności. Realizację zamówienia należy rozpocząć natychmiast po otrzymaniu, na drogę przeznaczono niewiele czasu - w Moskwie średnio półtorej godziny. Nie ma możliwości zaplanowania trasy. Najbardziej korzystna praca to dystrybucja dokumentów. Z reguły wszystkie adresy są znane poprzedniej nocy, kurier ma możliwość zbudowania najwygodniejszej trasy między punktami.

W Rosji praca kuriera jest postrzegana jako coś drugorzędnego, więc zadaniem twórcy projektu jest przekazanie pracownikom idei, że ich praca jest ważna i przydatna. Często firmy logistyczne narzekają na zniknięcie kurierów wraz z towarami lub pieniędzmi. Ubezpieczenie się w takim przypadku nie przeszkadza - oficjalna rejestracja kurierów w państwie jest sprawna.

Sprzęt, transport i oprogramowanie

Najprostszy sprzęt do kasy fiskalnej kosztuje około 10 000 rubli. Jeśli zamierzasz zostać głównym graczem, zadbaj o infrastrukturę informacyjną. Klienci zazwyczaj wybierają usługi kurierskie oferujące API (interfejs programowania aplikacji). Jest to zewnętrzna aplikacja wbudowana w witrynę, która w pełni automatyzuje proces zamówienia dostawy.

Być może będziesz musiał zainwestować w inną infrastrukturę. Kurierzy mogą otrzymywać rozdawane smartfony lub tablety z zainstalowaną aplikacją Twojej firmy. Będziesz także musiał napisać specjalny program do monitorowania sposobu dostarczania zamówień i informacji zwrotnych od klientów.

Promocja

Łatwiej jest promować usługi świadczone przez osoby prawne lub placówki gastronomiczne. Możesz zadzwonić do sklepów internetowych i centrów biznesowych, aby zaoferować pomoc przy dostawie. Jeśli mówimy o prywatnych pakietach, powinieneś zwrócić uwagę na reklamy kontekstowe i reklamy w sieciach społecznościowych, które należy zbudować przed świętami.

Ilustracje: Natalya Osipova

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału: Bringo, Smartomato, Homeassist

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars
Chmura wiedzy

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars

Pewnego dnia rosyjski rząd zastanawiał się nad zalegalizowaniem pokera online. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie hazard jest również zabroniony, kilka stanów zniosło zakaz pokera online. PokerStars, największy na świecie poker room online, zdecydował się na skorzystanie z tego, ale się nie udało. Na początku czerwca okazało się, że mała kanadyjska firma Amaya Gaming kupuje PokerStars, które nie wróciły na rynek amerykański.
Czytaj Więcej
Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia

Przedsiębiorca: Najlepszy czas na publikowanie w sieciach społecznościowych LinchpinSEO opracowało infografikę, która wyraźnie pokazuje, kiedy najlepiej publikować w sieciach społecznościowych dla różnych firm. Co dziwne, najwięcej polubień w wiadomościach otrzymano w niedzielę, użytkowników najbardziej interesuje sport i technologia w poniedziałek, a finanse w sobotę.
Czytaj Więcej