Chmura wiedzy

Lobby tytoniowe: Jak rosyjscy przedsiębiorcy uczą Francuzów palenia fajki wodnej

Od 1 czerwca moskiewskie restauracje zakazują palenia, w tym fajki wodnej. We Francji podobny zakaz obowiązuje od około siedmiu lat, ale palenie jest nadal możliwe na otwartych tarasach. Skorzystała z tego Julia Kurchenkova, współzałożycielka restauracji wina Kurkoff na Lazurowym Wybrzeżu, i rozpoczęła projekt „Szisza Kurkoffa dla domu i restauracji”. Miłośnicy fajki wodnej z Rosji pomagają się rozwijać.

Julia KURCHENKOVA

Współzałożyciel restauracji Kurkoff

Nasza restauracja win Kurkoff na Lazurowym Wybrzeżu ma prawie rok. Niedawno uruchomiliśmy nowy projekt „Nargile Kurkoffa w domu i w restauracji”. Teraz mamy umowy z sześcioma francuskimi restauracjami, do których zapewniamy naszej fajce wodnej stojak, z fajkami, tytoniem, owocami, alkoholem i innymi materiałami eksploatacyjnymi.

We Francji przepisy dotyczące fajki wodnej są bardzo szczegółowe. Po pierwsze, tylko firma zarejestrowana zgodnie z prawem, a nie prywatny przedsiębiorca, może prowadzić działalność w zakresie fajki wodnej. Po drugie, firmy powinny być blisko tego obszaru. Powiedzmy, że firma budowlana lub firma sprzedająca rajstopy nie może uzyskać pozwolenia. Punkt fajki wodnej musi być wyposażony zgodnie ze wszystkimi zasadami - na przykład specjalnymi wyciągami z ustawodawstwa. Nie możesz sprzedawać fajek wodnych osobom poniżej 18 roku życia. Ponadto nie możesz palić w pomieszczeniu, ale możesz na werandach. Ale pogoda na to pozwala.

W naszej restauracji świadczymy tę usługę od momentu otwarcia. Około 30% wszystkich stołów w restauracji zamawia fajki wieczorem, ale większość z nich to Rosjanie. Mieliśmy bolesne negocjacje z właścicielami restauracji - Francuzami: muszą długo wyjaśniać, dlaczego potrzebują fajki wodnej. W moskiewskiej restauracji nie trzeba mieć w menu dań orientalnych, aby zaoferować gościom fajkę wodną. Przed zakazem palenia w restauracjach była to opcja obowiązkowa. Dla Francuzów wciąż jest atrybutem orientalnej restauracji. Francuzi mają wewnętrzne odrzucenie wszystkich nie-Francuzów. Ale stopniowo udaje się im wytłumaczyć, że jest to świetna dodatkowa usługa, która poprawia jakość obsługi restauracji.

po wprowadzeniu zakazu w Rosji
do palenia w restauracjach nasza usługa będzie jeszcze bardziej pożądana

Myślę, że sami rosyjscy klienci nam w tym pomagają - na Lazurowym Wybrzeżu jest ich wielu i często pytają kelnerów o fajkę wodną. Teraz, po całkowitym zakazie palenia w restauracjach w Rosji, ta usługa będzie jeszcze bardziej popularna. Ponadto ma to wszystko do naszej dyspozycji: wspaniała pogoda, morze, alkohol i imprezy na całym świecie. Trudno odmówić sobie kolejnej przyjemności.

Aby rekrutować pracowników do prac związanych z fajką wodną, ​​musieliśmy ciężko pracować. Nie mieliśmy czasu na wydawanie zaproszeń do pracy pracownikom nargile z krajów spoza Unii Europejskiej - może to zająć od dwóch do trzech miesięcy, dlatego szukaliśmy odpowiednich osób w całej Europie. Nasze główne wymagania: przyjemny orientalny wygląd, znajomość języka rosyjskiego, francuskiego i angielskiego, umiejętności komunikacyjne, umiejętność parzenia fajki wodnej i estetyczny smak. Aby zebrać malowniczą rzeźbiarską kompozycję owoców na fajce wodnej, ta ostatnia jakość jest po prostu konieczna.

Zbudowaliśmy tę pracę w taki sposób, aby osoba odpowiedzialna przygotowała mieszanki tytoniowe w jednym miejscu, a następnie dostarczyła je tylko do restauracji w zapakowanych pudełkach. Szisza na miejscu zajmuje się wyłącznie rzeźbiarskim krojeniem owoców, zapalaniem węgli i instalowaniem tytoniu na fajce wodnej. Przyspiesza to proces dostarczania fajki wodnej i pozwala zachować w tajemnicy wszystkie nasze oryginalne receptury mieszanek tytoniowych.

Specjalnie pojechaliśmy do Turcji po fajki wodne. Na terenie ogromnego rynku w Stambule rzemieślnicy ręcznie robią fajki wodne. Na tkaninie do zdobienia węży haftują złotymi nitkami. Wygląda bardzo kolorowo. A piękno całego procesu sprawia, że ​​odwiedzający chcą spróbować, nawet jeśli przybyli tylko po to, aby coś przekąsić.

Zdjęcie na okładce: AliExpress

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej