Chmura wiedzy

Freedom Networks: 5 faktów na temat alternatywnego Internetu

W 1969 r. Pentagon uruchomił sieć Arpanet, która stała się pierwszym prototypem nowoczesnego Internetu, do dziś wykorzystywany jest protokół przesyłania danych. W tym czasie Departament Obrony uważał, że w przypadku wojny w Ameryce potrzebny jest bezpieczny system transferu informacji. Ponieważ w przypadku zniszczenia jednej z jego części mechanizm powinien był nadal działać, sieć została zdecentralizowana, a dane były przechowywane w różnych miejscach.

Dalszy rozwój Internetu (na przykład utworzenie DNS) naruszył zasady decentralizacji. Informacje o użytkownikach zaczęły koncentrować się na serwerach należących do gigantów - Google, Facebook, Yandex i tak dalej. Od tego czasu entuzjaści próbowali powrócić do decentralizacji, co pomogłoby uniknąć presji państwa i cenzury w Internecie. Niektórzy nawet przewidują śmierć Amazon, Paypal, Google, Facebook z powodu pojawienia się konkurentów, którzy zapewnią lepszą ochronę i anonimowość.

Niedawno dowiedział się o szkockich programistach, którzy stworzyli sieć Bezpieczny (Bezpieczny dostęp dla wszystkich) w oparciu o własną walutę bezpiecznych monet i technologię MaidSafe. Zgodnie z planem twórców pozwoli ci tworzyć nowe aplikacje i usługi w chronionej przestrzeni.

H&F opracował pięć interesujących faktów na temat alternatywnego Internetu.

Facebook Killer Dead

Pierwszym popularnym zjawiskiem na drodze do decentralizacji była sieć społecznościowa Diaspora, stworzona przez rodowitą Rosję Ilję Żytomirską jako alternatywę dla Facebooka. Wkrótce po uruchomieniu systemu Ilya popełniła samobójstwo, co znacznie wpłynęło na rozwój projektu. W marcu 2014 r. Liczba kont przekroczyła próg 1 miliona.Inne projekty - Frendica, Movim, BiCloud lub Namiot - powstały z dobrowolnych datków i nie mogły przyciągnąć odbiorców swoich konkurentów. Podjęto próby stworzenia pełnoprawnych systemów opartych na otwartym kodzie źródłowym (takich jak Meshnet), ale nie zyskały one popularności i, w przeciwieństwie do Safe, również zostały stworzone za pieniądze użytkowników.

Nowa ekonomia zaczyna się od Airbnb

Impulsem do rozwoju decentralizacji były projekty oparte na modelu bezpośredniej interakcji użytkownika ze sobą. W ten sposób Airbnb pozwala bezpośrednio rezerwować hotele i promuje zasadę współdzielenia gospodarki. Usługi Uber i Lyft zapewniają możliwość zarabiania pieniędzy dla osób fizycznych i naliczania odsetek za udostępnienie strony. Projekty te zyskują na popularności, usuwając link pośredni.

Sejf nie należy do nikogo

Wszystko zaczęło się od pytania postawionego przez Davida Irwina (CEO) i Nicka Lamberta (COO): „A jeśli Internet będzie wolny od hakerów i służb wywiadowczych, ale nadal będzie w stanie tworzyć świetne projekty i dzielić się informacjami?” Rozwijali sieć przez osiem lat, otrzymując 5 milionów dolarów od niezależnych inwestorów.

„Wydaje mi się, że korupcja, chciwość, ego i własność to niebezpieczne problemy, które prowadzą do śmierci, głodu i znęcania się nad ludźmi” - powiedział David w wywiadzie. Według założycieli, Safe nie może należeć do konkretnych osób, ponieważ są przeciwko własności. Nazywają system „własnością ludzi”, ale zauważają, że aby zapewnić ciągłość jego działania, będą musieli brać pieniądze od użytkowników.

System zbiera pliki kawałek po kawałku

Kiedy dana osoba dołącza do sieci Safe, zgadza się przenieść część swojego miejsca na dysku na inne osoby. Ta przestrzeń nazywa się woltem (skarbcem). Schemat działa na modelu torrentów. Osoba może mieć różne urządzenia do łączenia i każde z nich może przechowywać pewną ilość danych.

Oto przykład przytoczony przez samych programistów: „Bob łączy swój komputer i przedstawia 350 MB, kolejny telefon, na którym daje 100 MB. W sumie podzielił 450 BB, co oznacza, że ​​ma możliwość uzyskania tej samej kwoty na innych urządzeniach”. Sami użytkownicy zapewniają infrastrukturę sieciową, eliminując w ten sposób potrzebę scentralizowanych serwerów.

Anonimowość i ochrona danych gwarantują, że plik nie zostanie gdzieś całkowicie zapisany. Jest on podzielony na części, z których każda Sejf zapewnia ochronę i latają wokół urządzeń różnych użytkowników. Gdy dana osoba chce otworzyć plik, system zbiera go w jeden i odszyfrowuje dla niego. Dane użytkownika są szyfrowane, więc sama sieć nie może ich rozpoznać. Zapewnia to niemożność przeniesienia danych na stronę trzecią (na przykład usługi specjalne).

Wirtualne pieniądze sprzedane w ciągu pięciu godzin

Wewnątrz systemu możesz tworzyć aplikacje i usługi, kupować produkty i usługi, ale tylko w przypadku kryptowaluty. W ciągu pierwszych pięciu godzin po otwarciu handlu założyciele MaidSafe sprzedali sejfy za 6 milionów dolarów, co stanowiło 10% ogólnej liczby monet. Pozostałe 90% będzie dostępne w testach beta jesienią 2014 r. Według twórców spodziewali się, że pierwszą część sprzedadzą za 30 dni i nie spodziewali się takiego zainteresowania.

Problemem, przed którym stanęli poprzedni twórcy takich systemów, jest brak funduszy. Twórcy aplikacji Face twierdzą, że wezmą 1% przychodów z każdej utworzonej aplikacji, ponieważ „świetne produkty nie mogą istnieć bez świetnych pomysłów i inwestycji”.

Nasza wdzięczność dla Ilyi Osipov za pomoc w przygotowaniu materiału.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu
Chmura wiedzy

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu

„Genius: The Natural History of Creativity” Brytyjski naukowiec Hans Eisenck, autor testu IQ, balansuje na granicy psychopatologicznych cech twórczych osób i geniuszy. Hans przeprowadził wiele badań i doszedł do pewnych wniosków. Po pierwsze, tylko w 15% przypadków genialność wiąże się ze zmianami fizjologicznymi.
Czytaj Więcej