Chmura wiedzy

Efekt Wow: reklamodawcy - o najciekawszych kampaniach

Nikolay Svyaznoy

Wpływ na dyrektora ds. Rozwoju agencji marketingu wirusowego

Pepsi nakręcił film z udziałem profesjonalnego kierowcy wyścigowego Jeffa Gordona, który zorganizował ekstremalną jazdę próbną dla rzekomo niczego nie podejrzewającego gościa w salonie samochodowym. Projekt jest interesujący, po pierwsze, dzięki podejściu do fotografowania ukrytą kamerą, które nazywa się „eksperymentem społecznym”. Po drugie, nietrywialne użycie celebrytów. Po trzecie, udało się osiągnąć organiczną rolę marki jako „sponsora” tętniącego życiem życia (lite wersja „Ekscentrów”). Eksperyment społeczny ma na celu wzbudzenie prawdziwych emocji, gdy konsument nie jest chroniony przed komunikacją reklamową z powodu banalnej niewiedzy, że został postrzelony i jest częścią spektaklu. To odbiór teatralny, który już udowodnił swoją skuteczność. Pozwala uzyskać więcej poglądów, zaangażowania i wirtualizacji.

Jest jeszcze jeden ważny moment w historii #gordontestdrive. Dwa filmy pojawiły się na YouTube z różnicą prawie rok. Po pierwszym wydano dziennikarskie śledztwo, które udowodniło, że film był fałszywy. Materiał nie powstrzymał go przed zdobyciem milionów wyświetleń, a jednocześnie popchnął zespół kreatywny do nowego rozwiązania: zagrania autora śledztwa. Tym razem Gordon, przebrany za taksówkarza, podniósł dziennikarza w pobliżu hotelu, a potem udawał, że ucieka przed policją.

Jest to reklama graficzna, która buduje połączenie między konsumentem, terytorium marki i produktu. Nie wpływa na sprzedaż, ale przedstawia produkt jako „mózg”.

Zwykle dla konsumenta związek między dwoma filmami nie jest oczywisty, a konwersja tych, którzy obejrzeli oba filmy i powiązali treści z konkretną marką, ma tendencję do zera. W tym samym przypadku filmy działają zarówno w połączeniu, jak i osobno.

Reklamy Pepsi MAX mają emocje, reżyserię, oczywistą markę i głównego bohatera. Nie chcę krytykować takich dzieł.

Maksymalnie YURIN

Szef SMM w agencji kreatywnej Red Keds

Ostatnio jestem pod wrażeniem nie dużych kampanii SMM z ogromnym budżetem, ale niewielką, prawie darmową aktywnością marek, które rejestrują moment, szybko i twórczo reagują na trend lub wydarzenie. Czasami zasięg i efekt PR tego działania jest porównywalny z kampanią medialną o wartości wielu milionów dolarów.

Pod koniec maja podobny incydent miał miejsce w Wielkiej Brytanii. Twitter hashtag #GiveGregAHoliday stał się trendem mikroblogowania w całej Unii Europejskiej. Stało się tak po tym, jak ochroniarz z Arcadia Retail Group o imieniu Greg przypadkowo wysłał swoją aplikację urlopową do 3500 pracowników.

Większość użytkowników po prostu zbliża się do wiadomości w sieciach społecznościowych, a amerykańska firma TrekAmerica szybko zareagowała i dała Gregowi bezpłatną wycieczkę do Las Vegas.

Zostało to napisane przez publikacje online, firma otrzymała ogromne bezpłatne pokrycie. Potem poszły inne marki: na przykład zaoferowali Gregowi i jego dziewczynie bezpłatne ubrania na wycieczkę.

Moim zdaniem wszystko to jest urocze, kreatywne, a co najważniejsze - prawie bezpłatne dla firm.

Tweet TrekAmericaPanna Selfrige Tweet

Ivan DERGACHEV

Dyrektor kreatywny Leo Burnett Moscow

Volkswagen przyszedł do gatunku „złapać tłum ludzi w kinie i podpalić”. Na zlecenie firmy pracownicy pekińskiego oddziału Agencji Ogilvy wykorzystali tajemnicze technologie w duchu Watch Dogs i filmu „Hakerzy”, aby przekazać ludziom prosty pomysł: korzystanie z telefonu podczas jazdy może się źle skończyć. Podczas oglądania filmu o podróży samochodem wszyscy widzowie w kinie otrzymują SMS-a - odpowiadają, po czym następuje wypadek.

Reklamodawcy nazywają takie projekty doświadczalnymi - od doświadczenia (doświadczenie, doświadczenie, wrażenia). Pozwala poczuć niebezpieczeństwo złamania zasad na własnej skórze, uciekając z lekkim strachem. Właściwe miejsce, czas i efekt zaskoczenia. Jeśli to wszystko było naprawdę niespodzianką, powstają pytania.

Nie jest jasne, co wysyłali wiadomości do wszystkich widzów. Jeśli nadawca lokalny jest technologią, na podstawie której działają systemy rządowe ostrzegające przed katastrofami, to jak dostał się w prywatne ręce? Jak etyczne jest używanie go w celach reklamowych?

Publiczność tej kampanii to oczywiście nie tylko pięćdziesiąt osób w kinie, ale także miliony ludzi, którzy widzą to w Internecie. Czy ta wiadomość będzie miała na nich taki sam wpływ? Ale nawet jeśli odpowiedzi na wiele z tych pytań nie są na korzyść Volkswagena i Ogilvy, nie jest to przerażające. Do diabła, ktoś wytwarza taki rezonujący produkt.

Zdjęcie na okładce: Alexander Kent

Obejrzyj wideo: Ze zwykłej dziewczyny w Top Model - efekt WOW z Łukaszem Urbańskim (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego
Chmura wiedzy

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego

Początek Jeśli z jakiegoś powodu nie uczysz się angielskiego w szkole i na studiach, warto zacząć od kilku podstawowych kursów. Na przykład najpierw posłuchaj kursu opracowanego zgodnie z metodologią słynnego amerykańskiego językoznawcy Paula Pimslera, a następnie przejdź przez kilka poziomów kursów Assimil. Dzięki wstępnemu kursowi audio Pimslera możesz nauczyć się 500 podstawowych słów niezbędnych do codziennej komunikacji (łącznie 2000), położyć podwaliny pod poprawną wymowę i przyzwyczaić się do techniki powtarzania interwałów, której prawie wszystkie usługi używają do nauki języka.
Czytaj Więcej
Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat
Chmura wiedzy

Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat

Dokładnie 25 lat temu, w marcu 1989 roku, specjalista techniczny CERN Tim Berners-Lee, pracując nad wewnętrznym systemem wymiany danych instytutu naukowego, zaproponował koncepcję rozproszonego systemu hipertekstowego, który zapewnia dostęp do powiązanych dokumentów na różnych komputerach. Ta technologia, która później zostanie nazwana World Wide Web, radykalnie zmieniła nasze pomysły dotyczące dostępu do informacji, komunikacji, prowadzenia działalności gospodarczej i po prostu życia we współczesnym świecie.
Czytaj Więcej
15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”
Chmura wiedzy

15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”

Wspomnienia o oszustach napisane w więzieniu są idealnym materiałem do scenariusza filmowego. Jest tu wszystko: spowiedź „małego człowieka” i refleksje na temat prawdziwej natury „ciasta” oraz kpina z iluzorycznej stabilności systemu gospodarczego. Wszystko to doprawione jest naprawdę intensywną akcją w postaci chaotycznego ruchu indeksów giełdowych w górę i w dół.
Czytaj Więcej