Chmura wiedzy

Załóż firmę: agencja reklamowa

Na rynku reklamy w 2014 r. Analitycy przewidywali spadek wzrostu. W styczniu centrum analityczne Video International prognozowało, że koszty promocji firm w różnych mediach wzrosną tylko o 3-4%, podczas gdy w ostatnich latach wzrosły o 8-10%. Przyczyną spowolnienia jest stagnacja gospodarki, możliwy kryzys finansowy. Wiosną niestabilna sytuacja na Ukrainie, sankcje USA i UE oraz inne problemy przyczyniły się do problemów. Rynek reklamowy zawsze jest jednym z pierwszych, który reaguje na niestabilny stan rzeczy w kraju: w celu zmniejszenia kosztów firmy zaczynają od cięcia budżetów na marketing i promocję. Właśnie w tym momencie małe agencje typu start-up mają szansę zdobyć przewagę na rynku, jeśli mogą zaoferować konkurencyjny produkt w niskiej cenie.

Agencje reklamowe mają różne specjalizacje. Creative RA pisze scenariusze kampanii reklamowych, tworzy teksty, filmy, projektuje. Zajmują się produkcją reklam i z reguły ich nie umieszczają. Drugi typ to RA medialne. Oni z kolei mają umowy i kontakty z różnymi mediami i są zaangażowani w umieszczanie reklam klienta w pożądanym kanale. Agencje reklamowe w pełnym cyklu to firmy zajmujące się zarówno produkcją, jak i sprzedażą. Wreszcie, istnieją wyspecjalizowane agencje, które specjalizują się tylko w jednym rodzaju reklamy, na przykład reklamie zewnętrznej lub reklamie w Internecie i mogą pomóc zarówno w tworzeniu, jak i publikowaniu wiadomości.

Działalność agencji reklamowej jest dobra, ponieważ jeśli chcesz, możesz to zrobić „na kolana” bez inwestowania w wynajem lokali, zakup sprzętu itp., Pod warunkiem, że masz wystarczająco niezawodne połączenia na tym rynku. Jeśli jest mało połączeń, warto zainwestować w wykwalifikowanych pracowników: zwabić ich wysokimi zarobkami, wziąć udział lub obiecać bardzo interesujące zadania.

Pokój

Biuro będzie potrzebne, gdy Twój personel będzie miał więcej niż pięć do dziesięciu osób. Odbędzie się to miejsce, w którym można się spotkać, omówić pomysły, gdzie zaprosić klienta. Nieruchomości komercyjne w dużych miastach stają się coraz droższe, brakuje dobrych i niedrogich biur. W Moskwie biuro klasy B, najpopularniejsze na rynku, może kosztować 20 000 - 25 000 za metr kwadratowy2 rocznie. Niektóre firmy wolą wynajmować pomieszczenia w biurach coworkingowych i klubowych na spotkania ze sobą i potencjalnymi klientami. Często wydaje się to tańsze, biorąc pod uwagę, że większość pracowników może pracować zdalnie. Wiele osób stara się wynająć drogie i reprezentatywne biuro, wyposażyć je w piękne meble lub, odwrotnie, pomalować graffiti i wyposażyć w modne poddasze, aby zaimponować klientom. W rzeczywistości klienci rzadko odwiedzają agencje reklamowe.

Dokumenty

Przepisy pozwalają na zarejestrowanie agencji reklamowej jako LLC i jako indywidualny przedsiębiorca. Zanim zaczniesz, zapoznaj się z prawem federalnym „O reklamie” i wszystkimi poprawkami, a także dowiedz się o lokalnych przepisach regulujących rynek reklamowy. Na przykład w Moskwie i Petersburgu obowiązują surowe ograniczenia dotyczące reklamy zewnętrznej.

Zanim podejmiesz pierwsze zamówienia, warto sporządzić wzorcową umowę na przyszłość wraz z kompetentnym prawnikiem. W umowie z klientami należy przewidzieć stopniową płatność zamówienia, aby problem luk gotówkowych nie był zbyt ostry, a także zminimalizować ryzyko niespłacenia wykonanych umów.

 

Inne wydatki

Personel

Najdroższa pozycja wydatków. Miesięczny fundusz wynagrodzeń pięcioosobowego zespołu w agencji reklamowej może przekroczyć 1 milion rubli. Oznacza to, że jeśli chcesz być kreatywny i zatrudnić projektantów, dyrektorów, artystów itp., Na początku będziesz musiał mieć na stanie co najmniej 5 milionów rubli, które możesz zainwestować w projekt. Wynagrodzenie dobrego sprzedawcy, który będzie prowadził działalność medialnej agencji reklamowej, przekonuje firmy do współpracy i utrzymywania kontaktu z działami reklamowymi mediów, powinno przekraczać 100 000-150 000 rubli. Wielkość rabatu, który otrzymasz za usługi komercyjne publikacji, zależy od sprzedawcy i jego zdolności do przekonania. Wielkość twojego przychodu. Na papierze rabat zwykle nie przekracza 15%, w rzeczywistości przy dobrych stosunkach można obniżyć o połowę cenę. Możesz motywować pracowników za pomocą opcji.

Sprzęt i oprogramowanie

Oprócz komputerów, medialnej agencji reklamowej i agencji zajmującej się pełnym cyklem, sensowne jest uzyskanie dostępu do wielu płatnych baz danych zawierających treści i analizy, takie jak Medialogy. To nie jest tania przyjemność: miesięczna subskrypcja często kosztuje około 40 000 rubli, ale zawsze będziesz na bieżąco ze wszystkimi referencjami klientów.

Agencja kreatywna może potrzebować różnych narzędzi do pracy: dobrych aparatów fotograficznych, reflektorów, sprzętu drukującego itp. Jednak zakupu drogiego sprzętu można uniknąć, zamawiając produkcję z boku. Wiele wyspecjalizowanych agencji, szczególnie tych zajmujących się reklamą zewnętrzną, woli realizować billboardy i rozporządzać nimi według własnego uznania.

Promocja

Społeczność reklamodawców dość aktywnie komunikuje się w Internecie na różnych forach, w komentarzach na specjalistycznych stronach. Będziesz musiał zwiększyć swoją obecność na takich stronach i spróbować stworzyć tam zyskowny wizerunek swojej agencji. Kampanie sprzedaży telefonicznej i public relations w publikacjach dla przedsiębiorców mogą być skuteczne. Bierz udział w wydarzeniach, pisz listy i rozmawiaj o swoim projekcie wszędzie. Twoje imię, reklama i hasło muszą być nienaganne, a sposób, w jaki poradzisz sobie z kampanią reklamową, przyciągnie lub odstraszy potencjalnych klientów.

Ilustracje: Natalya Osipova

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału: RA Slava, RA Vostok, studio DT Group

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej