Chmura wiedzy

„Syn internetu”: Dlaczego warto obejrzeć film o Aaronie Schwartz

Nastya CHERNIKOVA

Edytor H&F

Film dokumentalny Brian Knappenberger, który otrzymał pieniądze na Kickstarter, jest teraz dostępny na Vimeo. Pragnienie usunięcia tej historii przyszło do reżysera niemal natychmiast po śmierci Aarona Schwartza - nadal mieli wielu wspólnych znajomych ze swojej poprzedniej pracy o ruchu hakerskim Anonimowy.

Kim jest Aaron Schwartz i dlaczego na zawsze pozostanie symbolem swojego czasu? Amerykański programista, który po raz pierwszy uzyskał dostęp do komputera w wieku trzech lat, mieszka z dwoma utalentowanymi braćmi i od dzieciństwa wie, że może uczynić świat „lepszym miejscem do życia”. W przeciwnym razie jaki jest sens życia? „Nie wystarczy postępować tak, jak kazano słuchać rodzicom i nauczycielom. Zawsze powinieneś zadawać sobie pytania”, powiedział Aaron, kiedy miał już milion dolarów sprzedaży strony reddit Condé Nast. Jednak mało interesował się pieniędzmi.

Schwartz, podobnie jak jego bracia, uwielbiał się uczyć, ale w przeciwieństwie do nich, kochał i uczył. Zainfekował pomysły wszystkich wokół, ponieważ wierzył, że dzięki temu świat stanie się wolny, a ludzie szczęśliwsi. Aaron z dzieciństwa tłumił wszelkie próby ograniczenia go. Nienawidził szkoły i wierzył, że może czytać podręczniki bez pomocy nauczycieli. Tak, i niewiele go to interesowało, poza nurkowaniem w sieci, w wieku 14 lat, Schwartz opracował RSS pod nadzorem założyciela Internetu, Tima Bernersa-Lee. W wieku 16 lat zaczął współpracować z twórcą Creative Commons Lawrence Lessig. Po wstąpieniu na Uniwersytet Stanford przeżył rok, po czym przeniósł się do funduszu venture Y Combinator na zaproszenie Paula Grahama.

Film wyraźnie pokazuje, jak ważny jest Schwartz dla ojców internetowych - słuchali chłopca, który nie miał jeszcze dwudziestu lat, ale dla nich był już geniuszem. „Przede wszystkim nienawidzę tego, kiedy nie traktują mnie poważnie” - przyznał Aaron, prawdopodobnie wychwytując uśmiechy biznesmenów i polityków, którzy nie rozumieli, jak podążać za przykładem dziecka.

Po sprzedaży Reddita Aaron pracował przez miesiąc w biurze Wired (kolejna publikacja należąca do Condé Nast), ale w tym czasie zrobił wszystko, aby go zwolnić. Był wściekły, gdy wokół swojego kolegi ciągle oferowali testowanie nowej konsoli i mamrotał nad jego uchem - cała ta atmosfera tylko powstrzymywała go od koncentracji.

Cała dalsza biografia (lub, jak napisali w jednym zachodnim wydaniu, hagiografia) Aarona związana jest z zachowaniem świata, w którym żyje - wolnym Internetem. Stworzył stronę internetową Watchdog do zbierania danych o amerykańskich politykach i współzałożyciel grupy Demand Progress, która pomaga chronić swobody obywatelskie i zwalczać reformy. Gdyby nie Aaron, przepisy antypirackie SOPA i PIPA - potężna dźwignia cenzurowania Internetu - najprawdopodobniej zostałyby przyjęte.

Uważał, że informacje i wiedza powinny być dostępne. Dlatego niewiele osób było zaskoczonych, gdy w 2011 r. Aaron pobrał miliony dokumentów z internetowej biblioteki JSTOR na MIT, aby udostępnić je publicznie. Ale rząd nie mógł już dłużej znieść - Schwartz czeka 30 lat więzienia za oszustwa komputerowe i grzywnę w wysokości miliona dolarów. W tym czasie Aaron był już głęboko przygnębiony, polowało na niego FBI, nie miał pieniędzy, a wszystkie odwołania od wyroku zostały odrzucone. Dwa lata później Aaron Schwartz powiesił się w swoim mieszkaniu na Brooklynie. Nie mógł poddać się rządowi i nigdy nie przyznałby się do winy.

Główne pytanie, które zadaje Knappenberger, znajduje odzwierciedlenie w cytacie z abolicjonisty Henry David Thoreau, który służy jako epigraf filmu: „Istnieją niesprawiedliwe prawa. Czy powinniśmy ich przestrzegać? czy powinniśmy je od razu przekroczyć? ” Aaron Schwartz nie zrobił ustępstw i nie uznał potęgi władzy. Ponieważ wiedział, że właśnie tego oczekują. Państwo chciało swoim przykładem pokazać, co dzieje się, gdy obywatele zbyt długo ingerują w plany rządowe. Pod tym względem nie pozostawili mu wyboru - Aaron zamienił się w męczennika systemu i zmusił go do zastanowienia się, co każdy może zrobić, aby uczynić świat lepszym miejscem do życia.

Zdjęcie na okładce: Daniel J. Sieradski / Flickr

Obejrzyj wideo: NYSTV - Forbidden Archaeology - Proof of Ancient Technology w Joe Taylor Multi - Language (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej