Chmura wiedzy

Nie ma tajemnic: dlaczego pracownicy wiedzą, ile zarabiają koledzy

Mówienie o pieniądzach w naszej kulturze jest uważane za jeszcze bardziej nieprzyzwoite niż o seksie. Czasem żenujące jest pytanie, jak blisko są krewni, a nie jak koledzy. Chociaż ta informacja może być bardzo przydatna. Na przykład, aby stać się przewodnikiem po tym, ile możesz dostać w konkretnej firmie, lub zeznawać niesprawiedliwości: kobiety często otrzymują mniej niż mężczyźni, pracując na tych samych stanowiskach. Zjawisko „otwartej pensji” - gdy każdy pracownik jest świadomy tego, ile otrzymują inni - nie pojawiło się wczoraj. W wielu krajach takie podejście jest stosowane przy publikowaniu wynagrodzeń urzędników i pracowników państwowych. Jednak firmy prywatne przyjęły go niedawno. H&F dowiedział się, kto i dlaczego publikuje w domenie publicznej informacje o dochodach swoich pracowników, a także dowiedział się, co sądzą rosyjscy przedsiębiorcy o tym podejściu.

Formuła wynagrodzeń

Moda na „otwartą pensję” rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, mała firma Buffer. Już na etapie formacji założyciele wymyślili 9 podstawowych zasad, na których opiera się ich firma. Jednym z nich była „przejrzystość we wszystkim”. Zaczęli od opublikowania informacji o swoim budżecie, przychodach i wydatkach w domenie publicznej, prowadząc blog, na którym szczegółowo opisali, co dzieje się w ich firmie i jakie trudności musieli pokonać. Wszelka korespondencja między dwoma pracownikami powinna być dostępna dla reszty - w tym celu „wspólne” pudełko zostało koniecznie umieszczone w kopii.

Według założyciela firmy, Joela Gaskonia, taka polityka otwartości stworzyła w firmie szczególną atmosferę zaufania, która jest podstawą udanej pracy zespołowej. Ostatnią barierą była tajemnica, ile i co najważniejsze, dlaczego. Następnie Buffer opublikował formułę, na podstawie której podejmowana jest decyzja o poziomie wynagrodzenia: rodzaj zatrudnienia × doświadczenie × doświadczenie + lokalizacja. Następnie, zgodnie z tym wzorem, wyjaśniono wynagrodzenie każdego pracownika. Najlepsze jest to, że formuła ma wyraźną perspektywę wzrostu. Bufor zwiększa wynagrodzenie pracownika o ściśle określoną kwotę, jeśli na przykład jego doświadczenie wzrosło o rok lub otrzymał dodatkowe kwalifikacje w swojej dziedzinie.

Głosowanie uniwersalne

Założyciel SumAll, Dane Atkinson, chciał, aby życie jego pracowników było dokładnym przeciwieństwem istnienia korporacyjnego niewolnika. „Chciałem udowodnić, że możesz zbudować firmę na innych zasadach - aby pracownicy czuli się swobodnie i nie mieli sensu niczego ukrywać” - przyznał.

W SumAll każdy pracownik może dowiedzieć się, ile otrzymują inni. Ponadto decyzja w sprawie wynagrodzenia nowego pracownika, podwyżki wynagrodzenia lub premii jest podejmowana na podstawie wyników głosowania ogólnego. Firma ma tylko dziewięć stałych pensji: od 35 000 do 120 000 USD Atkinson mówi, że ludzie pracują wydajniej, gdy zdają sobie sprawę, że ich koledzy wyrażą opinię na temat ich pracy. Jednak wszystko nie jest tak płynne - według Atkinsona takie podejście ma wiele pułapek. Na przykład fakt, że pracownicy zaczęli częściej prosić o wyższe pensje, ponieważ po pierwsze mogą porównać swoje własne z cudzymi, a po drugie z jego podejściem po prostu nauczył ludzi, aby nie bali się omawiać tego tematu.

Konkurencja

W rzeczywistości pionierem w dziedzinie „otwartych” wynagrodzeń był John Mackay, założyciel sieci supermarketów Whole Foods Market. W 1986 r. Wprowadził do firmy nowe zasady, między innymi możliwość sprawdzenia, ile zarabia twój kolega lub szef. W swojej książce wyjaśnia, że ​​zrobił ten krok w celu zwiększenia motywacji pracowników, ponieważ poziom wynagrodzenia zależy od staranności pracownika. Według przedsiębiorcy konkurencja w firmie powinna być otwarta: „Chciałbym, aby każdy pracownik zadał sobie pytanie, dlaczego ten drugi ma tak wiele bonusów, a następnie uzyskać odpowiedź - ponieważ jest to bardziej cenne dla firmy i jeśli zaczniesz robić tak dużo tak jak on, zaczniesz zarabiać to samo. ”

Mackay uważa również, że całkowita świadomość pracowników prowadzi do tego, że ludzie zaczynają postrzegać firmę jako pojedynczy organizm, którego los zależy od każdego z nich. „Jeśli chcesz stworzyć firmę, w której jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, nie powinno być w tym żadnych tajemnic”, pisze.

H&F zapytał rosyjskich przedsiębiorców, czy są gotowi wprowadzić takie innowacje w swojej firmie.

 

Egor VOLKOV

Założyciel greensight

Zabrania się zabraniać tego, co ludzie, w ten czy inny sposób, dyskutują w osobistej komunikacji ze sobą. Nie zabraniamy nikomu poznawania wynagrodzeń kolegów. Wynagrodzenie każdej osoby, ale w specjalnościach zarobki są w przybliżeniu podobne. Liderzy swoich obszarów znają pensje każdego pracownika. Otwarcie tych informacji w niektórych przypadkach może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, szczególnie gdy twój zespół ma wiele wrażliwych umysłów.

Otwartość może być akceptowalna, jeśli kluczowe procesy biznesowe wpływające na kształtowanie wynagrodzeń są również przejrzyste. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zaczniesz błędne koło nieufności i podejrzeń. Pełna wewnętrzna, a może nawet zewnętrzna otwartość to przyszły trend w organizacji procesów i zespołów, do których dążymy. Ostatnio wprowadziliśmy przejrzysty system premiowy oparty na wynikach pracy zespołów projektowych. Zatem wysokość wynagrodzenia w czasie nie będzie tak fundamentalna. Podział funduszu premiowego w ramach zespołu projektowego jest całkowicie przejrzysty. Umożliwi to zespołom wydajniejszą pracę, ponieważ z powodu jednego pracownika cały zespół może stracić premię. Nieefektywni pracownicy nie pozostaną z czasem.

 

Dmitry CHISTOV

Założyciel Copiny

Nasza firma nie ma szczegółowych zasad w tym zakresie. Nie mówimy otwarcie o tym, kto ma pensję, ale jednocześnie nie robimy tego w tajemnicy. Jeśli chcesz powiedzieć, nie ma problemu. Uważam, że w firmach IT, agencjach reklamowych i podobnych organizacjach nie powinno się zwiększać wynagrodzenia za otwarte informacje. Ponieważ praca jest w przeważającej części intelektualna, nie zawsze łatwo jest obiektywnie ocenić poziom wynagrodzenia danego pracownika zgodnie z jego umiejętnościami i doświadczeniem. Taka ocena będzie subiektywna i koledzy mogą się z nią nie zgodzić. Kolejna sprawa to catering i produkcja. Tutaj każdy pracownik zgodnie ze swoim stanowiskiem ma standardową pensję i premie. Wszyscy wiedzą, że jeśli zostanie na przykład kierownikiem zmiany w restauracji, otrzyma taką pensję. Informacje te są otwarte i nie ma sensu ich ukrywać, ponieważ pensje są takie same dla wszystkich.

 

Maxim PERTSOVSKY

Założyciel getsy

Osoba odnosząca sukcesy wcale nie powinna być zainteresowana tym, ile sąsiad zgromadził na swoim koncie bankowym. Jest to taka forma właściwego racjonalnego egoizmu. Liczenie pieniędzy innych ludzi nie jest konstruktywne. Nie martw się, jak dostać się do kieszeni przyjaciela, ale jak zwiększyć swój dochód osobisty. Jest jeszcze jeden, choć już legalny, niuans. Na przykład nasza firma zawsze działa na biało, wszyscy otrzymują pełne pensje na karty, więc nie mamy nic do ukrycia. Ogólna temperatura w szpitalu w Rosji jest inna, nie można nawet marzyć o otwartych raportach. Zawdzięczamy to specyfice opodatkowania i zawiłościom współpracy z organami regulacyjnymi większości firm w naszym rozległym kraju. Smutne, ale prawdziwe.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Obejrzyj wideo: Praca drugiego fotografa na ślubie PORADY FPOeXtra4 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej