Chmura wiedzy

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars

Pewnego dnia rosyjski rząd zastanawiał się nad zalegalizowaniem pokera online. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie hazard jest również zabroniony, kilka stanów zniosło zakaz pokera online. PokerStars, największy na świecie poker room online, zdecydował się na skorzystanie z tego, ale się nie udało. Na początku czerwca okazało się, że mała kanadyjska firma Amaya Gaming kupuje PokerStars, które nie wróciły na rynek amerykański. Kanadyjski przedsiębiorca, który założył firmę z izraelskimi korzeniami, był zaangażowany w hazard nawet w latach jego zakazu, ale pokłócił się z władzami amerykańskimi i zapłacił za to. H&F opowiada historię powstania i upadku imperium pokerowego.

Absolwent Mehmat buduje imperium

PokerStars jest dziś ważnym graczem na globalnym rynku pokera online. W ubiegłym roku przychody spółki wyniosły 1,1 mld USD, a zysk przed odsetkami, podatkiem dochodowym, amortyzacją (EBITDA) - 420 mln USD.

Przed założeniem własnego imperium biznesowego Isaiah Scheinberg mieszkał w Kanadzie, pracował jako programista w IBM i uczestniczył w tworzeniu standardu Unicode. Pod koniec lat 90. stworzył wirtualny program do pokera, założył PYR Software, firmę programistyczną w Toronto, i zarejestrował się w Rational Entertainment Enterprises Ltd, właścicielu PokerStars. Początkowo firma miała siedzibę w Kostaryce, ale w 2005 r. Główna siedziba PokerStars przeniosła się na wyspę Man. W rezultacie poker online przyniósł mu miliardy.

Niewiele wiadomo o założycielu PokerStars: w sieci można znaleźć tylko kilka jego zdjęć, nie udziela wywiadu. Scheinberg urodził się i wychował na Litwie. Według Joe Castaldo, dziennikarza kanadyjskiego biznesu, Sheinberg jest absolwentem Wydziału Mechaniki i Matematyki Uniwersytetu Moskiewskiego. W 1973 r. Wyemigrował wraz z rodziną do Izraela, gdzie służył w IDF i brał udział w działaniach wojennych podczas wojny w Doomsday. Dzisiaj Scheinberg ma podwójne obywatelstwo - Izrael i Kanada. Wychował dwóch synów - Marka i Roba. Mark jest jednym ze współzałożycieli PokerStars ze swoim ojcem. Został CEO PokerStars.

Wersja beta witryny pojawiła się we wrześniu 2001 r. - zaoferowano użytkownikom grę w pokera online za pieniądze warunkowe. Już w grudniu tego roku portal zaczął organizować gry za prawdziwe pieniądze. Aktywny rozwój PokerStars rozpoczął się kilka lat później. W 2002 roku firma po raz pierwszy rozpoczęła turniej pokerowy World Championship Of Online Poker (WCOOP), internetowy odpowiednik słynnego World Series Of Poker Championship (WSOP) w Las Vegas. Zwycięstwo na WCOOP rok później przyniosło prostemu amerykańskiemu księgowemu Chrisowi Moneymakerowi bilet na WSOP. Podczas głównego turnieju pokerowego Chris wygrał pierwszą nagrodę w wysokości 2,5 miliona dolarów i zmienił się z nieznanego amatora w światową gwiazdę pokera. „Efekt Moneymakera” wzbudził bezprecedensowe zainteresowanie grą w ogóle, a zwłaszcza pokojami online.

Ponad 130 000 użytkowników

grać jednocześnie
na PokerStars

do 350 000 użytkowników

odwiedź stronę
w najgorętszych godzinach

W 2006 r. Kongres USA przyjął poprawki do prawa hazardowego. W tym czasie PokerStars ustępował tylko liderowi branży - PartyGaming. Nowe przepisy przestraszyły głównych konkurentów Scheinberga: wcześniej PartyGaming przeprowadził debiut giełdowy na giełdzie w Londynie - akcje spółki załamały się, a kontynuacja pracy w Stanach Zjednoczonych, gdzie hazard został zakazany nawet przez Internet, może stać się śmiertelna. Pozostała prywatna firma PokerStars postanowiła nadal obsługiwać klientów amerykańskich i tym samym zajmować pustą niszę.

Aby się zabezpieczyć, Scheinberg nie pojawił się w Stanach Zjednoczonych i przeniósł się prywatnym samolotem między Toronto i Wyspą Man. Ponadto prawnicy zapewniali go, że prawo dotyczy wyłącznie hazardu, takiego jak blackjack i ruletka, a pokera online nie można zablokować, ponieważ główną rolę odgrywa nie szczęście, ale umiejętności.

Full Tilt Poker z siedzibą w Irlandii podążał za PokerStars i pewnie zapewnił sobie drugą pozycję w rankingu popularnych witryn z pokerem online.

Amerykanie rozpoczynają wojnę

Szybkiemu rozwojowi PokerStars w Stanach Zjednoczonych towarzyszył rozwój firmy na rynkach w Europie, Azji, Ameryce Południowej. Opłatami za poker roomy, które nadal działały w Stanach Zjednoczonych, zajmował się Daniel Tsvetkov, australijski biznesmen o bułgarskich korzeniach. Stał się multimilionerem w ciągu 20 lat, posiadał luksusowy dom i flotę drogich samochodów. Tsvetkov został aresztowany w 2010 roku w drodze do Las Vegas. Został oskarżony o nielegalne transakcje finansowe związane z hazardem online. Inteligentny młody człowiek poddał wszystkich partnerów, aby uniknąć uwięzienia.

W 2011 r. Władze Stanów Zjednoczonych zarzuciły oszustwa bankowe, pranie pieniędzy, nielegalne gry i przestępstwa 11 osobom zaangażowanym w organizowanie nielegalnych gier w pokera online. Trzech oskarżonych zostało aresztowanych, ale później zwolniono za kaucją. Reszta była poza Stanami Zjednoczonymi. Wśród oskarżonych był Isaiah Scheinberg.

W kwietniu 2011 r. Witryny czterech największych pokoi pokerowych, w tym PokerStars i FullTilt Poker, zostały zablokowane. Dzień, w którym Amerykanie stracili możliwość wydawania dolarów na pokera online, nazywał się Czarny piątek. PokerStars zmieniło adres i przestało akceptować użytkowników z USA.

 $750 000

wyniosła kwota umowy reklamowej zawartej przez Andreya Arshavina iPokerstars

1,1 miliarda USD

zarobione dochody
firmy w 2013 r

Wkrótce amerykańskie organy ścigania zgodziły się odblokować witryny pokerowe online PokerStars i Full Tilt Poker, aby firmy mogły zwrócić graczom zamrożone pieniądze wraz z kontami firmowymi. W 2012 r. PokerStars zawarło umowę z FBI i kupiło Full Tilt Poker. Zgodnie z umową PokerStars wypłaciło 184 mln USD zagranicznym klientom Full Tilt Poker posiadającym środki na kontach firmy, a także 547 mln USD władzom USA na płatności w Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku Mark Scheinberg zgodził się przekazać Ministerstwu Sprawiedliwości kolejne 50 milionów dolarów, aby w końcu uciszyć dochodzenie. Tak więc Mark faktycznie spłaci wszystkie zarzuty przeciwko niemu, jednak zarzuty przeciwko ojcu pozostały w mocy.

Po zapłaceniu całości PokerStars otrzymało prawo do uzyskania zgody władz na pracę w Stanach Zjednoczonych, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Poker online został ponownie dopuszczony w kilku stanach, aw ostatnich latach firma próbuje wejść na rynek amerykański.

Nie ma odwrotu

Przed zakazem pokera online w Stanach Zjednoczonych amerykańscy obywatele stanowili większość graczy firmy. Następnie przyszli Rosjanie i Niemcy. W Rosji PokerStars nie zostało oficjalnie zablokowane przez długi czas, pomimo uznania pokera w 2010 roku jako hazardu i zamknięcia klubów pokerowych. PokerStars przeprowadziło agresywną politykę marketingową i wydało znaczne kwoty na pozyskanie nowych użytkowników na całym świecie. Tak więc w 2009 roku były kapitan drużyny piłkarskiej Andrei Arshavin zwabił Rosjan na miejsce. Rok później reklamował się bokser i przyszły zastępca Mikołaj Valuev.

W marcu 2014 r. Roskomnadzor dodał kilkadziesiąt kasyn online i bukmacherów do rejestru zablokowanych stron. Pokerstars.com również został zablokowany. Według przedstawiciela departamentu uczyniono to na wniosek prokuratury na podstawie orzeczeń sądowych.

Jednocześnie próby powrotu PokerStars na rynek amerykański zakończyły się niepowodzeniem. Division of Gaming Enforcement zawiesił proces uzyskiwania licencji PokerStars na prowadzenie działalności w New Jersey, powołując się na fakt, że nazwa firmy jest nadal kojarzona z Scheinbergsem, który oszukał amerykańskie władze. Aplikacje PokerStars zostały również odrzucone w Nevadzie i Delaware. Konkurenci uniemożliwili firmom wejście na rynek kalifornijski: wpływowi gracze starali się zablokować jego drogę. Do 2013 r. Duże kasyna, takie jak Caesars Entertainment, uruchomiły już własne pokoje pokerowe w Internecie. Scheinbergowie zostawili jedno wyjście z obecnej sytuacji - sprzedać firmę.

Po zmianie właściciela firmy, która wcześniej zrujnowała relacje z władzami amerykańskimi, szanse PokerStars na wejście na regulowane rynki pokera online wzrosną
kilka razy

W czerwcu PokerStars ogłosiło umowę z małym kanadyjskim producentem sprzętu i oprogramowania do gier, Amaya Gaming. Na początku czerwca firma przedstawiła publicznie szczegóły umowy o wartości 4,9 miliarda dolarów.

Transakcja planowana jest na wrzesień tego roku: Amaya przejmie Rational Group oraz jej własne PokerStars i Full Tilt Poker. Mark Scheinberg, który jest właścicielem 75% grupy Rational, przestanie działać.

Po zmianie właściciela szanse na wejście PokerStars na regulowane rynki pokera online wzrosną kilka razy.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Przygotowując materiał wykorzystałem artykuły ze stron Forbes.com, Canadianbusiness.com, Businesssweek.com, Bloomberg.com

Obejrzyj wideo: BTS 방탄소년단 'House of Cards' Full Length Edition Lyrics Color Coded HanRomEng (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej