Chmura wiedzy

Evil Genius: How American Apparel Creator boli firmy

W tym tygodniu marka odzieżowa American Apparel w końcu otrzymała 25 mln USD od Standard General. Ta transakcja pozwoli firmie ponownie uniknąć ruiny: jej pożyczkodawca Lion Capital zażądał natychmiastowej spłaty długu w wysokości 10 milionów USD. Producent kultowej amerykańskiej odzieży przeżywa ciężkie czasy - od 2010 roku strata wyniosła 270 milionów dolarów. I nie tylko kryzys wpłynął na popyt konsumentów. Zamiast być główną siłą napędową ostatnich lat, Dov Charney, współzałożyciel i dyrektor firmy, stał się źródłem skandali i problemów, które znacznie wpłynęły na reputację marki. Tak to się stało.

Zakład Prowokacji

Charney przeniósł się z Montrealu do Stanów Zjednoczonych, szybko porzucił studia na University of Connecticut, więc pożyczył pieniądze od ojca, aby rozpocząć produkcję koszulek w Kalifornii. Ale jego pierwszy start wypalił się. W Los Angeles spotkał się z przedstawicielami diaspory koreańskiej, która zdominowała rynek tanich ubrań. W 1998 r. Charney stworzył markę American Apparel z lokalnymi partnerami, jej pierwsze hasło brzmiało: „Dwóch Koreańczyków i koszulki z napisem Żyd”.

Z czasem firma przekształciła się w krajowego giganta, którego akcje są notowane na giełdzie. American Apparel ma 249 sklepów w 20 krajach, jest właścicielem największej w kraju fabryki tekstyliów, w której 3300 pracowników produkuje milion towarów miesięcznie, a roczne przychody wynoszą 633 miliony dolarów.

Firma zawdzięcza dużą część swojej sławy prowokacyjnej reklamie: na przykład gwiazdy porno Lauren Phoenix, Charlotte Stokely i Faye Reagan pozowały w swoich rzeczach. Ale z czasem prowokacje przestały generować sprzedaż: w 2009 roku firma ledwo uniknęła bankructwa - pomógł jej 80-milionowy kredyt Lion Capital. Teraz podobna strategia reklamowa jest dla wielu wątpliwa. Mody nie rozumieją, dlaczego przepłacać za prosty T-shirt, jeśli w Gap jest tańszy - prowokujący opatrunek okienny nie zmusza ich do pójścia do sklepu. Chodzi nie tylko o to, że świat staje się bardziej konserwatywny.

Dov Charney, współzałożyciel i dyrektor firmyAmerykańska odzież

Skandale seksualne

Współzałożyciel firmy Charney był głównym nosicielem skandalicznego buntowniczego ducha w firmie. Do jego wątpliwych osiągnięć należy masturbacja podczas wywiadu biznesowego oraz liczne zarzuty dotyczące molestowania seksualnego. W połowie 2000 roku pracownicy firmy zaczęli iść do sądu. Przedsiębiorca zaprzeczył wszystkim zarzutom, ale w 2006 roku American Apparel musiała zapłacić 1,3 miliona dolarów w ramach umowy przedprocesowej Mary Nelson, która oskarżyła Charneya o stworzenie nie do zaakceptowania warunków pracy. Po tym incydencie nowi pracownicy musieli podpisać dokument stwierdzający, że byli świadomi szczególnej atmosfery „seksualnej” w firmie.

To naprawić praca kompleksu logistycznego firmy, Charney przeprowadził się do życia do kompleksu - nawet tam spałem
z krótkofalówką

Jednak w 2011 r. 18-letnia sprzedawczyni Irene Morales ponownie narzekała na Charney. Twierdziła, że ​​przedsiębiorca zmienił ją w „niewolnicę seksualną”, zmuszając ją do uprawiania z nią seksu wbrew jej woli. Inni pracownicy przedstawili podobne zarzuty. Charney twierdziła, że ​​dziewczyny rozmawiały z nim z własnej woli, a jako dowód przedstawiły zdjęcie nagiej Morales, które sama przesłała mu przez telefon. W tym samym czasie pojawiły się pogłoski, że biznesmen nadal musiał zapłacić dziewczynie sześciocyfrową kwotę, aby uciszyć sprawę. Te problemy niczego nie nauczyły Charneya, a on nadal przekazuje wiadomości żółtej prasie: niedawno pojawił się film o tym, jak tańczy nago.

Postawa wobec pracowników

Sam biznesmen opisuje siebie jako osobę obcą konwencjom. W szczególności organizuje wideokonferencje z kierownikami, leżąc w łóżku bez koszuli. Ponadto może dość gwałtownie zgłosić się do pracowników sklepu. Na przykład w 2012 r. Był niezadowolony z poziomu sprzedaży na Malibu. „Potrzebujesz ... och, p ... op. Gdzie jest twoja ... kreatywność? Weź b ... ją w bikini i idź z nimi na autostradę, machając tam ... amerykańską flagą” - taka rozmowa z kamerą kierownika sklepu Michaela Bumblisa . Następnie prawnik firmy powiedział, że Bumblees był pracownikiem bez inicjatywy, który wkrótce musiał zostać zwolniony.

Jednocześnie sam biznesmen pozwolił sobie na wiele, a to spowodowało również skandal. W czerwcu rada dyrektorów podniosła kwestię usunięcia go ze stanowiska dyrektora generalnego trzy lata przed końcem umowy z powodu różnych niewłaściwych zachowań. Oprócz molestowania seksualnego został skazany za wydawanie pieniędzy na osobiste potrzeby.

Jednocześnie firma zaoszczędziła na personelu: w 2008 r. Policja odkryła 1500 nielegalnych migrantów zarobkowych w fabryce w Los Angeles - jedną trzecią całkowitej liczby pracowników. Firma była zobowiązana do ich zwolnienia i oficjalnego zatrudnienia osób.

Kampania reklamowa odzieży amerykańskiejKampania American Apparel Off BeatKampania reklamowa odzieży amerykańskiejKampania reklamowa KESH firmy American ApparelKampania reklamowa odzieży amerykańskiejAmerican Apparel drukuje uroczą kampanię reklamowąKampania reklamowa odzieży amerykańskiej

Szalone zarządzanie

W 2013 r. American Apparel zbudował automatyczny kompleks logistyczny La Mirada, który miał pomóc zaoszczędzić 5 milionów dolarów rocznie. Jednak opóźnienia w dostawach, problemy z oprogramowaniem i nieodpowiednie szkolenie personelu skłoniły niektórych klientów do otrzymania pustych paczek.

Aby poprawić sytuację, Charney zamieszkał w kompleksie - nawet tam spał z walkie-talkie na piersi. Zarząd uznał to za jeden z przejawów jego szalonego zarządzania. Niemniej problemy logistyczne kosztowały firmę 15 milionów dolarów.

Kolejną cechą unikalnej metody kontroli Charneya są rozmowy telefoniczne. Prowadzi rozmowy z kilkoma rozmówcami jednocześnie. Wygląda to tak: „To jest moja matka, pozwól mi odpowiedzieć, poczekaj na linii… och, i to są dzwoniący finansiści, poczekaj chwilę… bądź cierpliwy trochę więcej… och, cholera, sekunda”. Być może w którymś momencie partnerzy byli zmęczeni wytrzymałością. Po zawarciu umowy ze Standard General jego udział w spółce wyniesie 43%, ale nie będzie on mógł głosować bez zgody funduszu inwestycyjnego, straci swoje miejsce w zarządzie i nie będzie zajmował żadnej wyższej pozycji do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia.

Nieudane żarty

Jednak nawet bez charyzmatycznej Charney, w American Apparel jest wystarczająco dużo ludzi, którzy mogą wywołać nowy skandal. W ubiegłym tygodniu menedżer SMM firmy opublikował zdjęcie upadku promu Challenger na blogu korporacyjnym Tumblr, myląc go ze zdjęciem pokazu sztucznych ogni z Dnia Niepodległości.

Źródła: BusinessWeek, The Guardian, Wonderzine

Zdjęcia:Zdjęcia American Apparel dla prasy / mediów / blogów

Obejrzyj wideo: The History of Bethesda Game Studios (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej