Chmura wiedzy

„Veres”, „Nizhyn”, „Dobriana” i inne zakazane produkty ukraińskie

Dzisiaj wszedł w życie zakaz Rosselkhoznadzor dotyczący importu słonecznika, grysów kukurydzianych oraz soi i mączki z Ukrainy. W tym tygodniu Rosselkhoznadzor zawiesił już dostawy ukraińskich soków i żywności dla niemowląt, owoców, warzyw i konserw rybnych i produktów mlecznych. Nie wolno przewozić ukraińskich produktów roślinnych w bagażu podręcznym, bagażu i poczcie. Ponadto Rosja wcześniej zakazała importu niektórych rodzajów serów ukraińskich, wieprzowiny, ziemniaków i wyrobów cukierniczych marki Roshen (cukierki prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko prawie wróciły na półki, ale nie udało się osiągnąć porozumienia z Rospotrebnadzorem).

Życie wokół postanowiło dowiedzieć się, czy półki nie byłyby puste bez ukraińskich produktów i jakie ulubione smakołyki Rosjanie musieliby zrezygnować z powodu kryzysu politycznego.

Asortyment

Vladimir Rusanov
przedstawiciel X5 Retail Group („Pyaterochka”, „Crossroads”, „Carousel”, „Kopek”)

Mówimy o ograniczeniu importu produktów - możemy sprzedawać to, co już kupiliśmy. Jeśli chodzi o produkty mleczne i sery, nie prezentujemy towarów ukraińskich producentów. Udział konserw w puszkach jest niewielki - w ogólnej kategorii konserw w puszkach ukraiński stanowi 1%. Zakaz importu ukraińskich produktów nie wpłynie na nas w żaden sposób - zastąpimy je innymi produktami w puszkach, gdy skończy się już zakupiony ukraiński towar. Porzucenie polskich owoców i warzyw również nie ucierpi: sprzedajemy głównie jabłka z Polski, kiedy Rosja jest poza sezonem, to okres od stycznia do lipca.

W ogólnej kategorii „owoców i warzyw” ich udział nie przekracza 15%. Polskie jabłka można zastąpić serbskimi jabłkami, a ukraińskie konserwy rosyjskie. Na południu Rosji, w regionie moskiewskim i na Syberii produkuje się wiele produktów, po prostu zgadzamy się z przedstawionymi już producentom, że kupimy więcej - od których zależy to od ceny i warunków.

W kategorii „owoce i warzywa w puszkach” sprzedajemy na przykład produkty znaków towarowych „Wujek Wania”, „Ogrodnicy”, „Piwnica Ryazhsky'ego”, „Oblomov Restorate”, „Melen”, „Corrado”, „Picant” i inne, a także produkty amerykańskie Bonduelle, Heinz (wyprodukowany w Rosji) i The Green Giant. Ponadto posiadamy produkty globalnej wioski naszej własnej marki (STM), która jest produkowana przez „fabrykę w Astrachaniu”. Ogólnie rzecz biorąc, w naszych sklepach praktycznie nie ma nigdzie indziej ukraińskich produktów, z wyjątkiem konserw „Veres” i „Nizhyn”. Cukinia i kawior z bakłażana i przekąski Veresa są oczywiście popularne wśród rosyjskich nabywców.

Ekaterina Kumanina
reżyser
w sprawie stosunków zewnętrznych
GC „Dixie”

Asortyment produktów ukraińskich w sklepach Dixie jest minimalnie prezentowany, więc dla większości kategorii zakaz będzie bezbolesny. W asortymencie naszych sklepów znajduje się niewiele ukraińskich produktów w puszkach (pomidory, ogórki, grzyby). Popularność ukraińskich produktów jest proporcjonalna do ich udziału w asortymencie. Ze wszystkich towarów tylko produkty Veres są popularne i znaczące w swojej kategorii.

Teraz Dixy aktywnie rozwija kierunek własnych marek, a większość asortymentu ukraińskich producentów zostanie w najbliższej przyszłości zamknięta przez nich i inne marki reprezentowane w asortymencie naszych sklepów. Ponad 90% sprzedawanych przez nas towarów jest wytwarzanych w Rosji. Nabiał, soki, ziemniaki i inne warzywa ze zwykłego „zestawu barszczu” są również dostarczane przez rosyjskich partnerów.

Andriej Golubkow
przedstawiciel ABC Smaku

Nie mamy prawie nic ukraińskiego. To samo dotyczy polskich produktów. Możemy mieć problemy, jeśli zaczną banować produkty z Europy Zachodniej. Ale nawet w tym przypadku nie zgubimy się - spojrzymy na Turcję, Afrykę i Izrael. Oczywiście w tym przypadku jakość będzie inna - nie gorsza, ale na pewno dla innych. I oczywiście nie można przewidzieć zmian cen.

Co zostało już zbanowane

Konserwy
Shevchenko LLC, TM „Veres”Konserwy
Shevchenko LLC, TM „Veres”Konserwy
LLC „Nezhinsky cannery”Nasiona słonecznika
TM SemkiSoki
Stowarzyszenie produkcyjne „Odessa Cannery”Sery
LLC „Lozovsky Dairy Plant”Jedzenie dla dzieci
TM „Peanut”ZiemniakMięso wieprzoweKonserwy Rybne
LLC Alfa-EteksMleko i produkty mleczne
TM „Dobryana”Wyroby cukiernicze
TM Roshen

Opinia

Maxim Klyagin
Analityk konsumencki w Finam Management

Wszyscy rozpoznajemy określone marki. W dużym handlu detalicznym mogą zajmować dużą przestrzeń i wydaje się, że ich udział jest duży, ale handel detaliczny w systemie nie obejmuje wyłącznie handlu detalicznego. Ogólnie rzecz biorąc, eksport produktów rolnych do Rosji i kompleksu rolno-przemysłowego z Ukrainy nie jest artykułem definiującym ukraiński eksport, aw większości przypadków niewielkim wolumenem na rynek rosyjski - łącznie około 10%.

Rynek soków i napojów bezalkoholowych jest prawie całkowicie lokalny. Przemysł konserwowy nie jest krytycznie uzależniony od dostaw z Ukrainy. Jeśli mówimy o produktach mlecznych, wówczas wielkość dostaw tych produktów do Rosji jest bardzo mała. Całkowity wolumen eksportu mleka i przetworów mlecznych z Ukrainy wynosi około 600 milionów USD, jeśli założymy, że nawet większość tych produktów trafia do Rosji (co jest logiczne, ponieważ Rosja jest jednym z największych odbiorców ukraińskich towarów eksportowych, Rosja stanowi około jednej trzeciej ukraińskiego eksportu ), a więc te 350-400 milionów dolarów pogody nie.

W niektórych kategoriach produktów import z Ukrainy zajmuje silniejszą pozycję, na przykład w serach, niektórych rodzajach produktów z kwaśnego mleka - to około 10%. W niektórych segmentach poszczególni eksperci stwierdzają jeszcze większą zależność - nawet do 20%.

W każdym razie spadające wolumeny zawsze można zrekompensować poprzez zwiększenie produkcji krajowej lub, jeśli nie jest to możliwe szybko, dywersyfikację logistyki i zmianę orientacji dostaw z innych krajów, głównie z krajów będących partnerami w unii celnej. Jeśli mówimy o tym samym mleku, beneficjentem zakazu importu produktów ukraińskich do Rosji może być Białoruś, która już dostarcza nam duże ilości mleka. Produkty białoruskie mają przewagę cenową.

Biorąc pod uwagę kontekst wydarzeń, wydaje się, że działanie regulatora należy rozpatrywać nie tylko w kategoriach nierozwiązanych problemów jakościowych, ale także w szerszym kontekście konfrontacji geopolitycznej. Ograniczenie importu produktów to tradycyjne narzędzie, z którego zawsze korzystają wszyscy, co w niektórych przypadkach może być skuteczne. Wszystkie sektory dotknięte ograniczeniami czasowymi w taki czy inny sposób są względnie neutralne - mówimy o obszarach, w których udział importu jest stosunkowo niewielki, lub o tych, które nie mają dostawców systemów, którzy kontrolują bardzo dużą część importu. Głównym kierunkiem eksportu z Ukrainy do Rosji jest inżynieria mechaniczna, materiały mineralne, chemia i sprzęt, co stanowi 70–80% całego ukraińskiego eksportu do Rosji. Nikt jeszcze nie dotyka tych ważnych obszarów.

Maria Iwanowa
członek grupy ekspertów ekonomicznych

Jeśli mówimy o roku rolnym, który rozpoczął się w czerwcu, sytuacja będzie w dużej mierze zależeć od tego, jak bardzo ten rok będzie owocny. Jeśli zboża, słoneczniki, buraki cukrowe są uprawiane w wystarczających ilościach, zakaz importu ukraińskich produktów rolnych nie wpłynie na nas zbytnio.

Są pozycje, które są bardziej zależne od dostaw eksportowych z Ukrainy - są to owoce i warzywa (ich import był również ograniczony z Polski). Niewiele produkujemy z naszych produktów roślinnych. W najbliższych miesiącach nie będzie to zauważalne, ponieważ będziemy mieć produkty krajowe przed początkiem jesieni, ale pod koniec jesieni i zimy będziemy całkowicie zależni od dostaw importu, a konsumenci będą mogli zauważyć znikanie znanych produktów z półek sklepowych.

Cover: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej