Chmura wiedzy

Ile pieniędzy tracą kurorty z powodu konfliktu zbrojnego

Biznes turystyczny w Izraelu brzmi alarmowo. Pomimo oświadczeń oficjalnych władz, że nie oczekuje się masowego odpływu turystów z regionu, sprzedaż wycieczek do Izraela zaczęła gwałtownie spadać. Powodem jest zaostrzenie konfliktu zbrojnego między Izraelem a Palestyną. Kraje europejskie i Stany Zjednoczone zdecydowanie zalecają swoim obywatelom powstrzymanie się od podróży do miejsc w promieniu mniejszym niż 40 km od Strefy Gazy. Ambasada USA obiecuje pomoc wszystkim amerykańskim turystom, którzy zdecydują się opuścić strefę zagrożenia. Tradycyjnie większość turystów w Izraelu to goście z USA (623 tys. Osób). Na drugim miejscu - Rosjanie (603 tys.), Na trzecim - Francuzi. W ubiegłym roku turystyka przyniosła państwu rekordowy poziom 11 miliardów dolarów (4,5% nominalnego PKB). Pierwsze wskaźniki z 2014 r. Przekroczyły poprzednie o 15%, ale w środku lata nastąpiło załamanie. Popyt na wakacje w Izraelu zwykle osiąga szczyt w okresie jesienno-zimowym. Jeśli do tego czasu sytuacja się nie stabilizuje, zdaniem ekspertów, izraelski sektor turystyczny otrzyma w tym roku mniej niż jedną czwartą swoich przychodów.

Życie wokół przypomina ośrodki dotknięte konfliktami politycznymi i starciami zbrojnymi.

Tunezja

Pod koniec 2010 r. - na początku 2011 r. Tunezja przetrwała „rewolucję jaśminową”. Niezadowolenie miejscowej ludności o wysokim bezrobociu doprowadziło do obalenia ówczesnego prezydenta Zina al-Abidina bin Alego i wzrostu umiarkowanych islamistów do władzy. Według ONZ w wyniku rewolucji w Tunezji zginęło 219 osób. Protesty rozpoczęły się w stolicy państwa. Wkrótce jednak niepokoje rozprzestrzeniły się w międzynarodowym kurorcie Hammamet. Protestujący rabowali sklepy i kontuary, rozbijali posterunki policji. Urlopowicze nie zostali poruszeni. Brytyjscy, niemieccy i rosyjscy touroperatorzy pilnie ewakuowali swoich turystów. Tunezyjski ambasador w Rosji przemawiał na antenie stacji radiowej Ekho Moskvy i poprosił rosyjskich turystów o powrót.

W czasach „przedrewolucyjnych” turystyka przyniosła Tunezji około 7% PKB (2,5 mld USD). W obszar ten zaangażowanych było około 400 tysięcy mieszkańców. Rewolucja zmniejszyła dochody sektora turystyki o 38,5%. Prawie co trzeci turysta odmówił podróży do Tunezji. Dzisiaj przepływ turystów stopniowo się poprawia. W 2013 r. Liczba turystów odwiedzających Tunezję wzrosła o 4,5 mln w porównaniu do 2012 r. (W sumie kraj ten otrzymał 6 mln turystów). Ale wciąż jest to mniej niż 60% liczby urlopowiczów w kraju w 2010 roku.

Egipt

Rewolucja egipska z 2011 r., Która doprowadziła do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka, zadała poważny cios sektorowi turystyki w tym kraju. W starciach zbrojnych między zwolennikami a przeciwnikami Mubaraka zginęło około 900 osób. Najbardziej masywne i krwawe akcje miały miejsce w Kairze, Suezie, Aleksandrii, Ismailii i Mansouri. Rajdy przetoczyły się przez Hurghadę i Szarm el-Szejk. W miejscowościach wypoczynkowych protesty były bardziej pokojowe i prawie nie dotyczyły plaż. Jednak władze egipskie na wszelki wypadek sprowadziły żołnierzy do Szarm el-Szejk. Kraje europejskie, USA, Rosja, ZEA, Turcja, Arabia Saudyjska i Jordania zareagowały pilną rekomendacją dla swoich obywateli, by odmówili podróży do Egiptu. Aeroflot i Transaero przestały sprzedawać bilety do egipskich kurortów na kilka dni. Władze Egiptu oburzyły radykalne decyzje i zapewniły, że bezpieczeństwo turystów nie jest zagrożone.

W 2010 r. Egipt przyciągnął rekordowo 14,7 mln urlopowiczów, co stanowiło 13% PKB kraju. Co siódmy mieszkaniec był związany z sektorem turystyki. Po rewolucji w 2011 roku liczba turystów w Egipcie spadła do 9,5 miliona. Turyści docenili zwycięstwo w wyborach Mahometa Mursiego: w 2012 r. Przepływ turystów wzrósł o 3 miliony osób. Po wojskowym zamachu stanu i aresztowaniu Mursiego w 2013 r. Liczba wczasowiczów w Egipcie ponownie spadła. Islamska grupa zwolenników Mursiego, Ansar Beit al-Makdis, poradziła turystom, aby opuścili Egipt i zagrozili, że zaatakują każdego, kto pozostanie w tym kraju. Niedługo potem, niedaleko Sharm el-Sheikh, grupa niezidentyfikowanych mężczyzn zaatakowała autobus podróżnymi z Rosji.

W miesiącach zimowych 2014 r. Dochody z egipskiej turystyki spadły o kolejne 64,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Pogorszyła się także „jakość” turystów. Dzisiaj większość wczasowiczów to ludzie o bardzo ograniczonym budżecie, gotowi pogodzić się z brakiem wizyt w Kairze i historycznych atrakcji w ich harmonogramie wycieczek.

Liban

Często konflikty zbrojne odstraszają turystów nie tylko z najbardziej zbuntowanego kraju, ale także od jego sąsiadów. Wojna w Syrii uderzyła w sektor turystyczny Libanu. Konflikt zbrojny w Syrii trwa od prawie trzech lat. W tym czasie ponad 400 tysięcy uchodźców przeniosło się do sąsiedniego Libanu. Taka liczba biednych bezrobotnych bez mieszkań i pracy przeraża zarówno mieszkańców, jak i urlopowiczów. Zapotrzebowanie na wakacje w Libanie stale spada. W 2011 r. Spadł o 24%, w 2012 r. O kolejne 17,5%, w 2013 r. Spadł o kolejne 12,5%. Największy napływ turystów kieruje się do Libanu z krajów Zatoki Perskiej. Stanowią one 40% wszystkich sprzedanych wycieczek i 60% zysków turystów. W czerwcu 2014 r. Kraje Zatoki Perskiej wydały oficjalne ostrzeżenie, w którym poprosiły swoich obywateli o powstrzymanie się od podróży do Libanu z powodu niebezpiecznej sytuacji politycznej. Najwyraźniej w 2014 roku w Libanie będzie jeszcze mniej osób chcących się zrelaksować. Turystyka w Libanie stanowi 18,5% gospodarki, więc przejmij kontrolę nad przepływem uchodźców i powstrzymaj odpływ turystów w interesie władz libańskich.

Turcja

Doświadczenie Turcji dowodzi, że powrót lokalizacji wczasowiczów nie jest trudny. Według 2012 roku, według MasterCard Global Destination Cities Index, Stambuł był jednym z najszybciej rozwijających się miejsc turystycznych. Główne miasto turystyczne Turcji przyciągnęło 11,6 miliona turystów, przynosząc im 10,6 miliarda dolarów. W czerwcu 2013 r. Stambuł zamienił się w pole bitwy między policją a opozycją. Protest przeciwko ścinaniu drzew w parku Gezi przerodził się w demonstracje antyrządowe. Cztery osoby zginęły w starciach z policją, osiem tysięcy zostało rannych. Zamieszki spowolniły rozwój sektora turystyki w kraju. Po boomie turystycznym w kwietniu i maju 2013 r., Kiedy liczba turystów w Turcji podwoiła się, przepływ turystów w czerwcu wzrósł tylko o 4,8%. Władze szybko się zorientowały. Turecki premier Recep Tayyip Erdogan wezwał obywateli do używania wyłącznie demokratycznych instrumentów wyrażania niezadowolenia, aby nie zaszkodzić wizerunkowi swojego kraju. Protesty zniknęły.

W rezultacie w 2013 r. Dochody sektora turystyki w Turcji wzrosły o 11,4% (ogółem 32,31 mld dolarów). Kraj odwiedziło 39,2 mln osób, czyli o 7,6% więcej niż w poprzednim roku. Każdy urlopowicz w Turcji zostawił średnio 824 USD.

Krym

Zaginieni wczasowicze w 2014 roku, nowy rosyjski kurort - Krym. Nawet przy najbardziej optymistycznej ocenie głowy republiki, Rustama Temirgalijewa, Krym może liczyć na 2,5-3 miliona turystów z poprzednimi 6 milionami. W zeszłym roku, według szacunków Stowarzyszenia Touroperatorów Rosji, około 60% wszystkich urlopowiczów na Krymie było rozliczanych przez samych Ukraińców. Na drugim miejscu byli turyści z Rosji, na trzecim - goście z Turcji. W tym roku nie możesz liczyć na ukraińskich turystów. Ponadto zachodnie firmy wycieczkowe zmieniły trasy podróży i wykluczyły z nich porty Krymu.

Około 80% mieszkańców półwyspu jest w jakiś sposób związanych z sektorem turystyki. Rosyjscy touroperatorzy oszacowali, że przy średniej kontroli turystycznej na półwyspie wynoszącej 15 tysięcy rubli utrata sektora turystyki krymskiej w tym roku wyniesie 1 miliard dolarów.

Zdjęcia: Shutterstock.com

Obejrzyj wideo: Wakacje w Kołobrzegu droższe niż na Costa Brava - Biznes Shot (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej